Senior na końcu świata – Rosja

O naszych wschodnich, dalszych sąsiadach jest obecnie głośno, zwłaszcza z perspektywy geopolitycznej. Stosunki kulturowe również uległy zachwianiu (odwołanie Roku Kultury Rosyjskiej w Polsce). A jak wygląda życie tamtejszego seniora?
Spis treści

Mozaika wschodnich kultur

Rosja rozciąga się od Europy Wschodniej, poprzez Azję, aż po Ocean Spokojny. Niesamowita rozległość terenu wzmaga poczucie różnorodności kulturowej, którą mogą pochwalić się mieszkańcy Rosji.
Nie należy bowiem zapominać, że Rosja i Rosjanie to nie tylko Moskwa, ale także zbiór mnóstwa obwodów, krajów i republik. Zamieszkiwana jest m.in. przez Tatarów, Baszkirów, Czuwaszy, Czeczenów, Ormian, Kazachów, a także rosyjską grupę etniczną – Kozaków. By jednak mówić o Rosjanach, należy posłużyć się pewnym uogólnieniem.

Niski poziom życia

Jak pokazuje raport ONZ na temat poziomu życia osób starszych na świecie, najgorzej żyje się seniorom w Czarnogórze, Mołdawii oraz Rosji. Średnia długość życia w Rosji wynosi około 69 lat (63 lata dla mężczyzn i 74 dla kobiet). Wpływ na to ma przede wszystkim służba zdrowia, będąca na dość niskim poziomie.

Wyniki raportu wskazują też, że ogólny, pozytywny rozwój państwa nie bierze pod uwagę polepszenia sytuacji osób starszych w kraju. Stąd przełożenie na poziom życia tamtejszych seniorów.

Seniorzy w Rosji

„Na zdrowie” nie zawsze na zdrowie

Do niskiego poziomu opieki zdrowotnej dochodzi również niezdrowy styl życia Rosjan, w tym także seniorów. Przedwczesne zgony spowodowane są przede wszystkim nadmiernym spożywaniem alkoholu. Statystyki pokazują, że aż ¼ Rosjan umiera, nie osiągnąwszy 55. roku życia. Przez ulubiony alkohol, jakim jest wódka, tylko co czwarty Rosjanin dożywa wieku seniora.

Wczesne przejście na emeryturę

Dwa lata temu na seniorów padł blady strach – pojawiły się wówczas plany biorące pod uwagę przedłużenie wieku emerytalnego. Byłoby to jednak bardzo ryzykowne, zważywszy na to, jak mało osób dożywa 65 roku życia.

Rząd zdecydował jednak, że zmian wieku emerytalnego nie będzie. Stąd też kobiety mogą przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat, a mężczyźni – 60 lat. Nowością jest jednak określona skala punktowa, dzięki której możliwe będzie uzyskanie należytej emerytury. Punkty naliczane będą na podstawie składek opłacanych przez przyszłych emerytów, przy czym minimalny staż pracy powinien wynosić od 2025 roku co najmniej 15 lat.

Nowe zasady przyznawania emerytur ważne będą w Rosji od 2021 roku. Emerytura podzielona zostanie na część stałą oraz kapitałową, pozyskiwaną z funduszy publicznych lub niepublicznych.

Moda na nowinki technologiczne

W takim kraju jak Rosja nie brakuje kontrastów. Dlatego nie powinien dziwić fakt, że ulubionym zainteresowaniem Rosjan jest nowoczesna technologia, w tym nowinki techniczne z zakresu informatyki. Przeszukiwanie Internetu i ciągła dostępność w sieci stają się czymś na porządku dziennym.

Senior coraz częściej w sieci

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie Internetem. Co ciekawe, największy wzrost tego zainteresowania zauważono u osób po 55. roku życia. Jak się również okazuje, seniorzy coraz częściej korzystają z Internetu za pomocą urządzeń mobilnych, na które pojawiła się ostatnimi czasy niezwykła moda.

Jednak, tu kolejny kontrast, dla porównania najpopularniejszym urządzeniem do przesyłania dokumentów pozostaje faks, który dziś w wielu innych krajach zostaje wypierany przez szybsze, nowocześniejsze urządzenia.

Czytaj też: Senior na końcu świata - Australia

Więcej z kategorii Ludzie
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
Coraz więcej stulatków w Polsce
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana
Powiązane artykuły
Tej 90-latki życie nie oszczędzało. Ale ostatnio spotkało ją coś cudownego!
W czym tkwi sekret udanego związku?
Piosenki Hanki Ordonówny
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
84-letnia Polka podbija świat autostopem!