Pomysł na weekend: Warmia i Mazury zimą

Zastanawiasz się, gdzie pojechać zimą? W tym tygodniu zapraszamy Cię na zimowe Mazury, przykryte śnieżnym puchem. Zobacz, jakie atrakcje turystyczne czekają na Ciebie zimą na Mazurach.
Spis treści

Piękna, dzika przyroda

Mazury to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Malownicze jeziora skryte w gęstym lesie, połączone rzekami, otoczone polami i łąkami. Zimą nabierają nieco surowego charakteru. Są o wiele mniej zatłoczone niż latem. Oferują turystom wyciągi i trasy narciarskie, trasy spacerowe i do biegówek.

Jednym z najpiękniejszych i najbardziej majestatycznych zimą jest jezioro Śniardwy. To największe, morenowe jezioro Polski, ma powierzchnię ponad 113 kilometrów kwadratowych! Odpoczywając na Mazurach warto odwiedzić Giżycko, by udać się w kierunku niepowtarzalnego mostu obrotowego oraz Gołdapię, rozpoznawalną przez turystów ze względu na górę, na której w okresie zimowym otwierany jest wyciąg narciarski.

Białe szaleństwo

Jeden z najpopularniejszych mazurskich stoków znajduje się w okolicach Gołdapi. Nosi wdzięczną nazwę - Piękna Góra i kusi turystów aż pięcioma wyciągami i 2km tras. Warto wybrać się także do Mrągowa i połączyć zwiedzanie z szusowaniem po stokach Góry 4 Wiatrów. Na wzgórzu tym przygotowano pięć tras, z których rozciąga się widok na malowniczy las i jeziora.

Lodowe wrażenia

Poszukiwacze mocnych zimowych wrażeń mogą na Mazurach zmierzyć się z własnymi słabościami. Rośnie grono wielbicieli kąpieli lodowych, czyli morsów, którzy regularnie kąpią się w mazurskich jeziorach. Wykute w lodowych taflach przeręble przyciągają też płetwonurków, którzy deklarują, że zima to najlepszy okres na eksplorowanie podwodnego świata. Jeśli jednak marzniesz na samą myśl o zimowej kąpieli w jeziorze, może lepiej wybrać się na zwiedzanie?

Na dobry początek – Olsztyn

Olsztyn to miejsce wciąż czekające na odkrycie. Pełne uroku Stare Miasto z Wysoką Bramą, most zakochanych, obserwatorium astronomiczne w dawnej wieży ciśnień, czy Park w Jakubowie stanowią zaledwie przedsmak. Ale to też znakomita baza wypadowa.

Leżąca nieopodal Nidzica przyciąga turystów wspaniałym, gotyckim zamkiem krzyżackim z XIV wieku. Nie inaczej jest w Gietrzwałdzie – niedużej wsi, której skarbem od wieków pozostaje sanktuarium maryjne. W 1877 roku dwóm dziewczynkom miała się tu objawić Matka Boska.

Jeśli odwiedzimy Gietrzwałd, należy koniecznie zahaczyć także o Olsztynek. Miłośnicy zwiedzania znajdą tu Muzeum Budownictwa Ludowego – ogromny skansen, którego historię zapoczątkowano jeszcze w Królewcu. Przeniesiony stamtąd do Olsztynka park etnograficzny zabierze przybyszów w podróż po sielskim krajobrazie wsi.

Na Warmii i Mazurach każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli nadal szukasz pomysłu na krótki wyjazd i zastanawiasz, się gdzie pojechać na weekend zimą – obierz kierunek „Warmia i Mazury”.

Czytaj również: