Pomysł na weekend: dzikie, bałtyckie plaże

Szukają Państwo pomysłu na wakacyjny wyjazd za miasto? Tym, którym marzą się czyste, dzikie i puste w sezonie bałtyckie plaże, polecamy… wypoczynek w Smołdzińskim Lesie.

Smołdziński Las, czar nadmorskich wydm

Smołdziński Las to dawna wieś kaszubska, położona 3km na północ od Smołdzina, w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego. Dzika plaża, człowiek i morze!  To miejsce dla tych, którzy bardziej niż bar na plaży cenią szum fal, czysty piasek i dziką przyrodę.

W Smołdzińskim Lesie turyści znajdą kameralny nocleg z wyżywieniem, a tuż obok: plażę w sercu parku narodowego, latarnię morską w Czołpinie, ruchome wydmy. Dojście do plaży poprowadzone jest malowniczą drogą wijącą się między malowniczymi wydmami. Nagrodą za przejście około 3km jest widok rozciągający się na jedną z najpiękniejszych bałtyckich plaż!

bałtyk2

Kluki, czyli wizyta w słowińskiej zagrodzie

Nieopodal, 6km od Smołdzińskiego Lasu znajduje się skansen w Klukach, poświęcony kulturze Słowińców, czyli grupie ludności pomorskiej zamieszkującej dawniej tereny między jeziorami Gardno i Łebsko. W latach powojennych większość Słowińców została przesiedlona do Niemiec. Dziś możemy oglądać pozostałe po nich charakterystyczne okazy architektury budownictwa szkieletowego.

Wieś, otoczona malowniczymi polami, torfowiskami i lasami, gdzie horyzont przecinają wydmy i wody jeziora Łebsko, kryje w sobie niezwykłe historie – piękne i tragiczne zarazem, a także bogatą kulturę, której przebłyski odkryć można w Muzeum Wsi Słowińskiej. Muzeum jest rekonstrukcją XIX i XX-wiecznej rybacko - rolniczej wsi, jaką były Kluki na przełomie wieków. Swoją oryginalną zabudową, zachowanymi zagrodami z kwietnymi i warzywnymi ogródkami, przywołuje ono atmosferę ubiegłych stuleci. Muzeum stanowi atrakcję regionu, przyciągając gości z całego świata.

Jak dojechać? Do Smołdzińskiego Lasu można dojechać od strony Słupska i Ustki, pokonując około 30 km. Zjeżdżając z drogi wojewódzkiej nr 213 trzeba kierować się na północ, w stronę Witkowa i Smołdzina.

kluki