Pomysł na obiad dla seniora. Co poleca dietetyk?

Dobry pomysł na obiad to podstawa. Jak powinien wyglądać obiad dla seniora? Jakie są zasady zdrowego żywienia dla starszych osób? Jakie są dobre przykłady obiadu dla seniorów? Doradza dietetyk Magdalena Olańska.
Spis treści

Pomysł na obiad

Ostatnio mówiliśmy o najważniejszym posiłku w ciągu dnia, czyli o tym, jak powinno wyglądać śniadanie dla seniora. Dziś przybliżymy trochę temat obiadów, które doskonale spełnią potrzeby żywieniowe starszej osoby. Co powinno wchodzić w ich skład, jak je przyrządzić?

 

Dieta dla seniora

Przede wszystkim, powinniśmy zadbać o to, żeby wyeliminować z posiłku zbędne, puste kilokalorie. Niech będzie on lekkostrawny, a zarazem pełny substancji odżywczych. Dlatego:

  • nie smażymy, tylko gotujemy na parze lub pieczemy w folii;
  • wyrzucamy z naszego menu ciężkie, zawiesiste sosy oraz wszelkie panierki – obciążą one tylko niepotrzebnie nasz układ pokarmowy i sprawią, że będziemy się kiepsko czuli;
  • zastępujemy tłuste mięsa chudymi gatunkami i rybami – dostarczą nam one pełnowartościowego białka, którego potrzebuje nasz organizm;
  • śledź, makrela, łosoś również powinny zagościć na naszych stołach (choć lepiej wybierajmy te niewędzone, niesolone) – są one dobrymi źródłami witaminy D, której często brakuje w naszej diecie;
  • zaprzyjaźnijmy się z warzywami strączkowymi. Mimo, że uważa się je za ciężkostrawne i wzdymające, po odpowiedniej obróbce (moczeniu, gotowaniu, następnie miksowaniu), układ pokarmowy powinien sobie doskonale z nimi poradzić;
  • zadbajmy o odpowiednie spożycie warzyw – nie bójmy się ich. Dostarczą nam mnóstwa witamin, mikroelementów i antyoksydantów, a także pomogą zapobiegać zaparciom;
  • ograniczmy sól – w zamian za to dodawajmy mnóstwo aromatycznych przypraw do naszych potraw.

 

Obiady domowe

Osobom starszym zaleca się dietę lekkostrawną. Dlatego najlepiej mieć dobry pomysł na obiad i przygotować go w domu samemu. Dlaczego? Będziesz dokładnie wiedzieć jakich i jakiej jakości składników użyjesz. Gotując w domu nie używamy niezdrowych polepszaczy smaków. Na swoją codzienną dietę uwagę powinny zwrócić osoby, które zmagają się ze schorzeniami. Specjalistycznej diety wymaga wiele chorób. Jadłospis seniora z cukrzycą będzie się różnił od menu osoby zdrowej.

 

 

 

Przepisy na obiad

Chcąc stosować się do tych zasad, okazuje się, że pomysł na obiad jest kluczowy. Co więc będzie dobrym wyborem na obiad dla seniora? Zdrowy obiad może to też szybki obiad. Zanim zadasz sobie pytanie co na obiad? Poszukaj inspiracji, mamy dla Ciebie przepisy. Gotowanie może stać się Twoją pasją...

Zupa

  • Krem z warzyw - to zawsze dobry wybór. Pożywna, rozgrzewająca, lekkostrawna, pełna witamin, mikroelementów i błonnika rozpuszczalnego. Dodatkowo nawadnia.

 

  • Przygotowanie: Spróbuj ugotować na wywarze (drobiowym, domowym) marchewkę, ziemniaka, pietruszkę i selera. Gdy warzywa będą miękkie – przestudź i zmiksuj. Dodaj ulubione zioła.

  •  

Dietetyczny obiad

  • Łosoś na parze z puree z ciecierzycy - zdrowy tłuszcz, błonnik, białko. Czego więcej chcieć. Taki obiad to zdrowie serca, mózgu, skóry.

 

  • Przygotowanie: Puree z ciecierzycy łatwo przygotujesz, miksując ugotowaną ciecierzycę, dodając odrobinę soli, pieprzu i czosnku. Czosnek dodatkowo zadba o Twój układ krążenia. Łososia równie dobrze można zastąpić makrelą lub śledziem, a ciecierzycę groszkiem.

  •  

Obiad na szybko

  • Zapiekanka z kaszy gryczanej, dyni i pomidorów - kasza dostarczy nam magnezu i witamin z grupy B, pomidory i dynia witamin, antyoksydantów, błonnika. Pomidory to także potas potrzebny do dobrej pracy serca. Parmezan natomiast zawiera bardzo dużo wapnia, niezbędnego dla zdrowia naszych kości.

 

  • Przygotowanie: Ugotuj kaszę i wyłóż ją w naczyniu do zapiekania. Dynię i pomidory pokrój w kostkę lub plasterki. Polej odrobiną oliwy z oliwek, posyp tymiankiem, solą i pieprzem. Ułóż na ugotowanej kaszy, posyp przyprawami i odrobiną startego parmezanu. Piecz w temperaturze 190° aż dynia zmięknie (ok. 20 minut).

Zdrowy obiad

Kasza jaglana z buraczkami i pulpetami drobiowymi - spróbuj nowych smaków. Kasza jaglana zawiera dużo łatwostrawnego białka, mnóstwo witamin i mikroelementów. Stanowi prawdziwą bombę witamin! Buraki zapewnią zdrową krew i jasny umysł. Pomagają zapobiegać zaparciom i stanowią broń przeciwko nowotworom. Gotowane pulpeciki drobiowe to z kolei łatwostrawna forma mięsa.

Postaraj się nie zamykać na znane smaki i poeksperymentować trochę w kuchni. Wyjdź ze schematu tradycyjnych pierogów, zupy pomidorowej i schabowego. Mimo że pyszne i sprawdzone – niekoniecznie muszą być sprzymierzeńcem Twojego zdrowia. Zostaw je na specjalne okazje, a codziennemu menu dodaj trochę witamin, lekkości i… nowego smaku.

Czytaj też: