Po co nam letnie postanowienia?

Lista postanowień. Zwykle przygotowuje się ją z okazji Nowego Roku, by nadrobić w nim to, co kulało w starym. Dlaczego zatem na lato? A jak wielu z Was jest zdania, że to najpiękniejsza pora roku? Szkoda byłoby jej w pełni nie wykorzystać.

 

 Czy często macie poczucie, że czas gna jak oszalały? A jak często odnosicie wrażenie, że przeciekł Wam przez palce? Jakże często myślimy o tym, że lato skończyło się za szybko. Warto to uwzględnić już teraz, gdy lipiec dopiero się zaczął.

 

 

Postanowienia to rzecz indywidualna. Jak zamierzamy wykorzystać lato? To sprawa osobista każdego z nas. Ten wpis zatem potraktujcie jedynie jako źródło inspiracji. Kilka przykładowych podpowiedzi może być jedynie sugestią. Na co warto przeznaczyć nieco czasu w lecie? Czego się trzymać?

 

 

1. Czas na nieco sportu na świeżym powietrzu

 

 

Lato to często najbardziej przyjazna z pór roku - jeżeli nie nękają nas zbyt dotkliwe upały, nic nie stoi na przeszkodzie, by poświęcić nieco czasu na ruch na świeżym powietrzu. Czy to będą spacery, czy nordic walking, jazda na rowerze, a może nieco ćwiczeń na siłowni przy placu zabaw? Wybór należy do Was - tak łatwo jest się zasiedzieć w zimnych porach roku. Latem to wręcz niewybaczalne! Nużący upałem dzień? Od czego wieczory? Jeżeli i one są gorące - czasem nawet noce nie przynoszą ulgi - postaw na mniej forsowną aktywność.

 

 

2. Lepsze poznanie swej okolicy

 

 

Znasz na wylot miejsce, w którym mieszkasz? A może tylko tak Ci się wydaje? Warto poznać je zupełnie od nowa. Może to okolica, której dawno nie odwiedzasz? Może nowa dzielnica? Brak inspiracji? Poczytaj turystyczne przewodniki na temat miejscowości, którą zamieszkujesz, zgłęb miejscowe fora internetowe. Bardzo trafne jest powiedzenie "cudze chwalicie, swego nie znacie". Może odkrycia nieznanych jeszcze, a bliskich zakątków zaowocują radością nie mniejszą niż ta odczuwana na dalekich wakacjach?

 

 

3. Spacery z wnukami

 

 

Tak często słyszy się o tym, że współczesne dzieci cierpią na deficyt natury. Nic dziwnego - zwłaszcza te, które muszą już uczyć się lub uczęszczają do przedszkola, zwykle do swej placówki oświatowej są odwożone lub odprowadzane pospiesznie. Znużeni pracą rodzice odbierają je, by zawieźć do domu, gdzie trzeba zasiąść nad lekcjami (tak, bywają one zadawane już w przedszkolu!). Niepostrzeżenie nadchodzi wieczór i mija jeden z wielu dni, podczas których nasz milusiński nie miał szansy po prostu pobawić się na dworze. Od czego wakacje i dziadkowie? To idealny czas i najlepsze towarzystwo, by odkryć jak cudowne może być spędzanie czasu poza domem. Spacery to też niepowtarzalna okazja do stoczenia najważniejszych rozmów, które umocnią Waszą więź. Podsumowując: czas bezcenny.

 

 

Co jeszcze dodacie do letniej listy postanowień? Jaki kształt zyska Wasza własna? Spotkania z przyjaciółmi? Odwiedziny u tych, którzy mieszkają nieco dalej? Czytanie na ławce w parku? A może wypróbowanie nowych przepisów, dzięki dostępności całej potęgi letnich darów ogrodów i sadów?

 

 

To Wy zadecydujecie. Jedno jest pewne. To lato może być czasem bujnej intensywności. I w przyrodzie, i w Waszym życiu. Zadbajcie o to.

 

Więcej z kategorii Psychologia
Gerontologia - przyczyny i procesy starzenia się
Rozwód po 50-tce. Dlaczego seniorzy się rozwodzą?
Depresja u osób starszych: jak leczyć i zapobiegać?
Powiązane artykuły
Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?
Starsza kobieta smutno spoglądająca przez okno
Nietrzymanie moczu a depresja. Jak pozostać aktywnym towarzysko?
Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?
Zegar biologiczny - co to jest? Jak go przestawić?
Kryzys wieku średniego - u kobiet, mężczyzn. Ile trwa?