Pampersy dla dorosłych – jak dobrać produkt, by spełniał swoją funkcję?

Pampersy dla dorosłych należą do najbardziej chłonnych środków absorpcyjnych. Zapewnią ochronę przed przeciekaniem moczu osobom ze średnim lub ciężkim problemem nietrzymania moczu. Sprawdź, jaki rozmiar pampersów dla dorosłych wybrać oraz gdzie je kupić.
kobieta pobiera pampersy dla dorosłych
źródło: 123RF
Spis treści

Pampersy dla dorosłych

Pampersy dla dorosłych powszechnie nazywane pieluchomajtkami, są często stosowane przy nietrzymaniu moczu (NTM). NTM jest dolegliwością ogólnospołeczną. Ze statystyk wynika, że dotyka co czwartą kobietę na świecie. Problem ten, choć w mniejszym stopniu, dotyczy także mężczyzn oraz dzieci. Szacuje się, że 70 proc. Osób z NTM to kobiety.

NTM jest jedną z najbardziej krępujących dolegliwości. Większość pacjentek wstydzi się powiedzieć o swoim problemie lekarzowi. Z badań wynika, że do gabinetu lekarskiego trafia co 10. kobieta. Pozostałe panie próbują sobie radzić z popuszczaniem moczu, stosując podpaski lub wkładki higieniczne. Tymczasem na rynku medycznym dostępne są specjalne środki absorpcyjne dla osób z niekontrolowanym oddawaniem moczu. Należą do nich:

Wymienione produkty chłonne różnią się między sobą rozmiarem, kształtem oraz stopniem chłonności.

Najbardziej chłonne pampersy dla dorosłych

Środki absorpcyjne powinno się dobierać do stopnia nietrzymania moczu oraz aktywności fizycznej pacjenta. Majtki chłonne oraz wkładki anatomiczne to produkty przeznaczone dla osób aktywnych z niewielkim lub średnim NTM. Pieluchy anatomiczne sprawdzą się u osób aktywnych ze średnim lub dużym nietrzymaniem moczu. Natomiast pieluchomajtki to najbardziej chłonne środki absorpcyjne.

Wyglądem przypominają pieluchy dla dzieci, dlatego zwykło się je błędnie nazywać pampersami dla dorosłych. Pieluchomajtki przeznaczone są dla pacjentów niesprawnych ruchowo, z ograniczoną sprawnością ruchową oraz borykających się z dużą inkontynencją.

Pampersy dla dorosłych - rozmiary

Pampersy dla dorosłych występują w różnych rozmiarach - najczęściej od XS do XL, ale należy pamiętać, że oznaczenia mogą różnić się w zależności od producenta. Rozmiar należy dobrać do obwodu bioder. Co prawda pampersy posiadają elastyczne ściągacze oraz przylepce, co sprawia, że wiele osób decyduje się na wybór większego rozmiaru. Warto pamiętać, że większe pampersy nie będą bardziej chłonne. Jedynie odpowiednio dopasowane zapewnią ochronę przed przeciekaniem. Natomiast za duże będą przeciekać, a za małe mogą odparzyć skórę.

Wybierając odpowiednie pampersy dla dorosłych, należy kierować się nie tylko rozmiarem, ale także stopniem chłonności i przeznaczeniem, a te także różnią się w zależności od producenta. Pieluchomajtki są zalecane dla osób ze średnim, ciężkim i najcięższym stopniem NTM. Wszystkie te produkty zawierają system Aktywnej Ochrony Skóry, który zabezpiecza skórę przed podrażnieniami i stanami zapalnymi. Szczególnie polecane dla osób obłożnie chorych i leżących unieruchomionych.

Pampersy dla dorosłych – cena i jak kupić

Ceny pampersów dla dorosłych różnią się w zależności od rozmiaru, stopnia chłonności oraz ilości sztuk w opakowaniu. Im większy rozmiar i stopień chłonności, tym wyższa cena. Średnio za opakowanie liczące 30 sztuk pieluchomajtek zapłacimy od 50 do 100 złotych.

Produkty chłonne możemy kupić w stacjonarnych lub internetowych sklepach medycznych. Pamiętajmy, że jeśli wstydzimy się poprosić o środki chłonne w sklepie, możemy kupić je anonimowo przez Internet z dostawą do domu. Wspólnie z firmą Hartmann przeprowadziliśmy sondę wśród naszych czytelników. Zapytaliśmy przy zakupie, których produktów wybierają opcję dostawy do domu. W naszej sondzie znalazły się następujące odpowiedzi:

  • produkty spożywcze,
  • ubrania,
  • kosmetyki,
  • książki, płyty, bilety etc.,
  • produkty, o które wstydzę się poprosić w sklepie – na przykład środki chłonne.

Okazuje się, że już ponad 7 procent respondentów kupuje przez Internet produkty, o które wstydzi się poprosić w sklepie. Ostatnią odpowiedź wybrało 27 z 364 uczestników badania.

Warto wiedzieć, że decydując się na zakup środków absorpcyjnych przez Internet, musimy doliczyć koszt przesyłki. Średnio jest to koszt ok. 15-20 złotych. Jednakże wiele sklepów internetowych, oferuje klientom darmową wysyłkę przy zakupach przekraczających kwotę 200 złotych.

Pampersy dla dorosłych - refundacja

Osobom cierpiącym na nietrzymanie moczu przysługuje refundacja na wyroby medyczne jakimi są produkty chłonne. Pacjenci, którzy spełnią kryterium chorobowe, mogą otrzymać dofinansowanie na zakup 90 sztuk miesięcznie przy limicie cenowym wynoszącym 63 złotych lub 90 złotych, ale z 30-procentową dopłatą ze środków własnych. Natomiast pacjenci z chorobą nowotworową (w wyniku której dochodzi do niekontrolowanego oddawania moczu) w ramach refundacji pokrywającej 100 proc. wydatków, mogą kupić 90 sztuk pieluchomajtek przy limicie cenowym wynoszących 77 złotych.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Czytaj:

Bibliografia

  • Wojtaszek A., NTM – nietrzymanie moczu. Etiologia, diagnostyka, farmakologia, Pielęgniarstwo Polskie 4(46), 190–192, 2012
  • Spławska-Matuszczak K., Szymanowski K., Kądziołka P., Opala T.,Nietrzymanie moczu u kobiet – krótki rys historyczny oraz najnowsze badania i osiągnięcia w zakresie ww. problematyki ze szczególnym uwzględnieniem czynników położniczych i sposobu porodu, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (46) 2016
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, http://prawo.sejm.gov.pl
  • https://www.hartmann24.pl