Nietrzymanie moczu nie musi ograniczać - bądź aktywny

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Skutkiem tej dolegliwości, oprócz dyskomfortu, bywają problemy skórne i zakażenia dróg moczowych. Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi konsekwencjami tego schorzenia?
Pacjenci z problemem nietrzymania moczu
Źródło: 123RF
Spis treści

Artykuł partnera

U 2 na 3 osoby z problemem nietrzymania moczu, schorzenie zaczyna się z różnych powodów. Na początku objawia się popuszczaniem kilku kropel. Taki stan może pozostać bez zmian lub stopniowo się pogarszać. Istnieją również przypadki, gdzie utrata kontroli funkcji pęcherza moczowego lub jelit pojawia się nagle lub gwałtownie. Ma to miejsce m.in. w wyniku różnego rodzaju zabiegów chirurgicznych lub u osób starszych, jako następstwo ciężkich chorób. 

Nietrzymanie moczu - czynniki ryzyka i objawy

Nietrzymanie moczu to przewlekła przypadłość, z którą w większości przypadków borykają się kobiety po 50. roku życia. Nie mniej jednak może pojawić się w każdym wieku. NTM jest symptomem nieprawidłowego funkcjonowania dolnych dróg moczowych, w wyniku czego mocz wypływa niezależnie od woli. Często jest to schorzenie pojawiające się w wyniku ciężkiej choroby np. choroby Alzheimera.
Schorzenia, które sprzyjają powstawaniu nietrzymania moczu to m. in.: dolegliwości układu moczowego (na przykład infekcje układu moczowo-płciowego), choroby cywilizacyjne (otyłość, która działa obciążająco na cały organizm człowieka), obniżenie pęcherza. Nietrzymanie moczu może być również następstwem przebytego porodu z komplikacjami lub urazu rdzenia kręgowego. Ponadto nietrzymanie moczu może powstawać w wyniku braku systematycznej aktywności fizycznej, nieodpowiedniego podnoszenia i dźwigania ciężkich rzeczy.

Konsekwencje nietrzymania moczu - jak im zaradzić?

Osoby, które borykają się z problemem nietrzymania moczu, zmagają się również z nieprzyjemnymi jego konsekwencjami. Jakimi?

  • Mokra bielizna powodująca dyskomfort. Ten problem możemy wyeliminować, stosując w przypadkach lekkiej postaci nietrzymania moczu medyczne wkładki anatomiczne (dowiedz się więcej: MoliMed Premium). Najlepiej, aby taki produkt posiadał dodatkową warstwę chłonną odpowiedzialną za szybką dystrybucję moczu do wnętrza wkładu, zapewniającą uczucie suchości oraz przyjazne dla skóry pH na poziomie 5,5. Takie właściwości produktu chłonnego mają również wpływ na minimalizacje ryzyka namnażania się bakterii. Co ważne, wkładki chłonne dostarczają komfortu podczas noszenia oraz zapewniają pełną dyskrecję, nie powodując ograniczeń w wykonywaniu codziennych czynności i uprawianiu sportów czy spotkaniom towarzyskim.
  • Zapach rozkładającego się moczu. Wyciekowi płynu z dróg moczowych towarzyszy nieprzyjemny zapach, który bywa wyczuwalny dla osób z otoczenia. Może być to przyczyna występowania stanów depresyjnych i chęci wycofania się z aktywne trybu życia. Aby zapobiec tym konsekwencjom, w stanach bardziej zaawansowanego problemu nietrzymania moczu warto stosować majtki chłonne pełniące rolę bielizny chłonnej (Sprawdź: bielizna chłonna dla kobiet i bielizna chłonna dla mężczyzn). Warto zwrócić na budowę i właściwości takiego produktu, które maja wpływ na komfort, dyskrecję oraz zdrowie osoby korzystającej z tej formy zabezpieczenia. Co jest ważne w takim produkcie? Warto zwrócić uwagę na warstwy wkładu chłonnego, najlepiej aby taki produkt posiadał 3 warstwy, które skutecznie chronią skórę przed moczem, zapewniając jej suchość oraz odpowiednie pH. Komfort i pełną dyskrecję zapewnia superabsorbent, który neutralizuje nieprzyjemną woń moczu. Dzięki takim właściwościom odpowiednio wybrane majtki chłonne minimalizują ryzyko pojawiania się częstych zakażeń dróg moczowych. Co istotne, majtki chłonne o anatomicznym kształcie dopasowanym do ciała, gwarantują wygodę noszenia i możliwość swobodnego korzystania z toalety. Pozwalają na pełną aktywność fizyczną. Dzięki nowoczesnym produktom nie trzeba obawiać się przeciekania ani nieprzyjemnego zapachu.
  • Podrażnienia i odparzenia skóry. Następstwem mokrej bielizny jest maceracja naskórka okolic intymnych. W rezultacie osoby borykające się z nietrzymaniem moczu mogą skarżyć się na wypryski, odparzenia a nawet mocne stany zapalne skóry zlokalizowane w okolicach narządów płciowych. Wówczas oprócz produktów chłonnych (sucha skóra to mniejsze ryzyko rozwoju zakażenia) warto stosować kosmetyki, które zapewniają ochronę przed tak przykrymi konsekwencjami. W tej sytuacji sprawdzą się specjalistyczne kosmetyki pielęgnujące (na szczególną uwagę zasługuje linia kosmetyków MoliCare Skin firmy Hartmann, na przykład krem ochronny z tlenkiem cynku, który zabezpiecza przed szkodliwym działaniem moczu i rozwojem bakterii, czy delikatna forma oczyszczania bez użycia wody i mydła (nadmierne oczyszczanie skóry wodą i mydłem wpływa negatywnie na kondycję skóry i powoduje jej macerację), czyli wilgotne chusteczki oczyszczające do stref intymnych o neutralnym dla skóry pH równym 5,5. Dzięki ekstraktowi z rumianku łagodzą i koją podrażnioną skórę. Skóra osób z problemem nietrzymania moczu wymaga szczególnej pielęgnacji i ochrony, dlatego należy wybierać profesjonalne produkty do tego przeznaczone.

W postępowaniu leczniczym ważne jest właściwe rozpoznanie przyczyny i stopnia nietrzymania moczu, a następnie dobór odpowiednich metod leczenia oraz higiena, którą należy prowadzić w oparciu o dobór najlepszych produktów chłonnych.