Jak opiekować się osobą obłożnie chorą z NTM? – poradnik

Opieka nad niedołężną osobą cierpiącą na nietrzymanie moczu nie jest łatwa, jednak przy odpowiedniej wiedzy i organizacji nie musi oznaczać gehenny oraz rezygnacji z własnego życia. Poniżej znajduje się poradnik dotyczący pielęgnacji chorego z inkontynencją.
Kobieta siedzi przy łóżku chorej
Źródło: 123rf
Spis treści

Jak radzić sobie z NTM u osoby obłożnie chorej?

Nietrzymanie moczu stanowi trudny problem, zwłaszcza jeśli dotyka osoby starsze, które ciężko chorują i zazwyczaj są przykute do łóżka. Jeśli takie osoby są świadome swojej dysfunkcji, powinno się rozmawiać z nimi na ten temat, wyjaśniać jak należy postępować, uspokajać i wspierać.
Osoba obłożnie chora cierpiąca na nietrzymanie moczu powinna wspólnie z opiekunem udać się do lekarza specjalisty, który zdiagnozuje schorzenie i zleci właściwe leczenie. Jeśli pacjent nie wstaje z łóżka, należy załatwić wizytę domową lekarza.
Jeśli podopieczny nie ma świadomości tego w jakim jest położeniu, nie rozumie powagi sytuacji, powinno się go otoczyć tym większą opieką, ochroną i zrozumieniem. To nie jego wina, że plami kolejną zmianę pościeli. Opiekunowie w żadnym razie nie powinni pokazywać złości, frustracji i innych złych emocji w obecności osoby poważnie chorej z NTM.
Z drugiej strony sami opiekunowie takich osób potrzebują odpoczynku po tej ciężkiej fizycznie i psychicznie pracy, nierzadko też pomocy w przejęciu opieki nad niedołężną osobą. Dlatego jeśli tylko mają taką możliwość, powinni korzystać z pomocy właściwych instytucji, pielęgniarek POZ, itp.
Warto poszukać również wsparcia psychologicznego zarówno dla podopiecznego, jak i opiekuna.

Jak pielęgnować osobę obłożnie chorą z NTM?

Pielęgnacja osoby ciężko chorej z NTM wymaga pewnej wiedzy, często siły oraz umiejętności radzenia sobie z krępującymi sytuacjami.
Jeśli chory sam nie jest w stanie zadbać o własną higienę, ten obowiązek spada na opiekuna. Osobę niedołężną z problemem inkontynencji należy podmywać po każdym incydencie popuszczenia moczu. Woda nie powinna być zbyt gorąca, a środek myjący powinien składać się z naturalnych komponentów i mieć neutralne PH (około 5,5). Po umyciu okolic intymnych należy dokładnie ale delikatnie osuszyć myte miejsca miękkim ręcznikiem. Potem warto nałożyć ochronny preparat na skórę.
Kolejnym istotnym aspektem w dbaniu o czystość chorego cierpiącego na niekontrolowane oddawanie moczu są środki absorpcyjne, które okazują się tutaj niezbędne. Należy je dopasować przede wszystkim do stopnia nietrzymania moczu. Wśród najczęściej stosowanych wyrobów chłonnych są m.in.:

Warto wiedzieć, że te środki są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a zlecenie na ich zakup wydaje lekarz.
Powinno się także zwrócić uwagę na ubiór osoby chorej. Może to być luźna piżama, dresy, czy podkoszulki, które można łatwo zmienić na czyste.

Jak urządzić mieszkanie osoby obłożnie chorej z NTM?

Mieszkanie osoby borykającej się z problemem posikiwania również powinno być odpowiednio przystosowane do tej sytuacji.
Jeśli chory nie wstaje lub robi to bardzo rzadko – podkłady i prześcieradła z nieprzemakalnego materiału, okrycia na krzesła, fotele, kanapy oraz inne meble są jak najbardziej wskazane.
Jeżeli natomiast osoba obłożnie chora wstaje do ubikacji, należy maksymalnie ułatwić jej dotarcie do toalety usuwając z tej drogi przeszkody takie jak meble, przedmioty leżące na podłodze, itp. Dobrze wykleić trasę do łazienki specjalną fluorescencyjną taśmą, która będzie widoczna po ciemku. W nocy najlepiej zostawiać choremu zapaloną lampkę nocną. Można zastosować jeszcze inne rozwiązanie – przenośną ubikację, którą stawia się w pokoju najczęściej użytkowanym przez chorego.

Opieka medyczna nad osobą obłożnie chorą z NTM

Jak już wcześniej wspomniano, osoba ciężko chora, która dodatkowo zmaga się z leniwym pęcherzem powinna być pod opieką medyczną. Lekarz (najczęściej urolog) powinien regularnie badać takiego pacjenta, by ocenić stan podopiecznego i na bieżąco reagować dobierając lub zmieniając leki oraz wprowadzając inne metody leczenia niż farmakologiczne, itd.
Takiemu choremu przysługuje także pielęgniarka z NFZ, która w określone dni odwiedza taką osobę.
Ponadto zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 18 stycznia 2018 roku można skorzystać z refundacji kosztów poniesionych na środki chłonne (od 70 do 100 procent – przy maksymalnej liczbie 90 sztuk odpowiedniego środka na miesiąc) oraz preparaty lecznicze na nietrzymanie moczu (do 70 procent). Ponadto NFZ pokrywa także koszty niektórych badań związanych z oceną inkontynencji, czy zabiegów operacyjnych.

Dieta osoby obłożnie chorej z NTM

Osoba ciężko chora z problemem związanym z popuszczaniem moczu powinna mieć odpowiednią dietę. Jadłospis powinien zawierać lekkostrawne posiłki, z wyłączeniem lub ograniczeniem potraw i napojów moczopędnych, pikantnych, wzdymających, tłustych i sztucznie słodzonych.
Nie wolno przy tym ograniczać podawania płynów osobie chorej. Zwłaszcza trzeba pilnować by osoba nieruszająca się z łóżka nie przybierała znacząco na wadze. Otyłość nasila problemy z nietrzymaniem moczu, a poza tym utrudnia realizację opieki nad taką osobą.
Dobrym pomysłem jest skonsultowanie sytuacji z dietetykiem.


Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Czytaj również: