Problem nietrzymania moczu w podróży. Na co zwrócić uwagę?

Według Światowej Organizacji Zdrowia niekontrolowane oddawanie moczu jest chorobą ogólnospołeczną. Problem nietrzymania moczu dotyczy nawet co czwartej kobiety na świecie, ale chorują także mężczyźni oraz dzieci. Osoby borykające się na co dzień z NTM także chcą korzystać w pełni z uroków lata, ale problem staje się wyjątkowo dokuczliwy zwłaszcza w czasie wakacyjnych podróży. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed podróżą i jak się zabezpieczyć przed przeciekaniem moczu.
Mężczyzna z problemem moczu w autobusie
Źródło: 123RF
Spis treści

Problem nietrzymania moczu w liczbach

Nietrzymanie moczu to wstydliwa choroba. Wiele osób cierpiących na niekontrolowane oddawanie moczu wstydzi się powiedzieć o swoim problemie najbliższym, odwleka także wizytę u lekarza. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że NTM jest chorobą ogólnospołeczną, z którą zmaga się co czwarta kobieta na świecie. Panie chorują znacznie częściej, ale problem nietrzymania moczu dotyczy także panów. Ze statystyk wynika, że 70 procent chorych to kobiety, 25 proc. stanowią mężczyźni, a pozostałe 5 proc. – dzieci. Choroba jest na tyle krępująca, że do lekarza zgłasza się co 10. kobieta.

Istotą NTM jest mimowolne oddawanie moczu. W zależności od nasilenia objawów wyróżnia się kilka rodzajów choroby:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – popuszczanie niewielkich ilości moczu występujące podczas wysiłku;
  • naglące nietrzymanie moczu – utrata dużych ilości moczu występująca podczas spoczynku;
  • mieszane nietrzymanie moczu – połączenie dwóch powyższych;
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia – z powodu nadmiernego wypełnienia pęcherza;
  • przejściowe nietrzymanie moczu – będące skutkiem działania innych czynników, na przykład infekcji dróg moczowych czy przyjmowania leków.

Niekontrolowane oddawanie moczu w podróży

Problem nietrzymania moczu staje się bardziej dokuczliwy latem. Zwłaszcza w czasie wakacyjnych podróży, kiedy mamy utrudniony dostęp do toalety. Osoby borykające się na co dzień z NTM także chcą korzystać w pełni z uroków lata. Jednakże wybierając się na wakacje, muszą znacznie bardziej zabezpieczyć się przed niekontrolowanym oddawaniem moczu.

Na czas podróży potrzebują wkładek lub pieluchomajtek o większym stopniu chłonności. Muszą także zabezpieczyć się bez odparzeniami skóry, którym sprzyja wysoka temperatura powietrza oraz konieczność siedzenia w tej samej pozycji. Sprawdź, w jakie środki chłonne oraz preparaty na nietrzymanie moczu warto zaopatrzyć się przed podróżą.

Damskie wkładki na nietrzymanie moczu

Panie cierpiące na nietrzymanie moczu nie powinny używać zwykłych podpasek, gdyż nie neutralizują one zapachu moczu, mogą także powodować podrażnienia skóry. Zamiast podpasek powinny stosować środki absorpcyjne przeznaczone dla osób cierpiących na NTM, takie jak pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, wkłady anatomiczne czy majtki chłonne. Wybór odpowiedniego produktu absorpcyjnego powinien być uzależniony od stopnia inkontynencji, częstości oddawania moczu oraz od aktywności fizycznej. W przypadku lekkiego lub średniego nietrzymania moczu zaleca się stosować wkładki. Warto kupić na przykład wkłady chłonne dla kobiet których warstwa wkładu chłonnego z przyjaznym dla skóry pH na poziomie 5,5, antybakteryjnymi właściwościami zapewnia ochronę stref intymnych

Przy średnim lub dużym NTM lepiej wybrać pieluchy anatomiczne. Z kolei pieluchomajtki dla dorosłych to produkt przeznaczony dla osób z bardzo dużą inkontynencją i z ograniczoną sprawnością ruchową.

Majtki chłonne będą odpowiednie dla aktywnych pań ze średnim, ciężkim lub najcięższym nietrzymaniem moczu, a w przypadku lekkiego lub średniego nietrzymania moczu można wybrać dyskretną bieliznę chłonną.

Wszystkie środki absorpcyjne są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i stopniach chłonności. Na czas podróży warto wybrać produkt o większym niż zwykle stopniu chłonności.

Wkładki dla mężczyzn na nietrzymanie moczu

Generalnie panowie mają do wyboru takie same środki absorpcyjne, z tą jedynie różnicą, że powinni wybierać produkty przeznaczone specjalnie dla nich. Bielizna chłonna, pieluchy anatomiczne czy wkładki dla mężczyzn na nietrzymanie moczu różnią się bowiem kształtem od tych przeznaczonych dla kobiet. Innymi słowy są dostosowane do budowy anatomicznej. Mężczyźni mogą zatem wybierać pomiędzy wkładami chłonnymi idealnie dopasowanymi do anatomii ciała, bielizna chłonna dla mężczyzn , czy na przykład pieluchami anatomicznymi pieluchami anatomicznymi dla mężczyzn.  

Panowie, podobnie jak panie, przed dłuższą podrożą powinni wybrać środek absorpcyjny o nieco większym stopniu chłonności. Nie zaleca się kupować większego rozmiaru, gdyż nie zapewni on lepszej chłonności. Za duże pieluchomajtki lub majtki chłonne będą przeciekać, natomiast za małe mogą przyczynić się do powstawania podrażnień. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie planujemy długiej podróży, nie ma potrzeby kupowania innych wkładek czy pieluch, gdyż te stosowane codziennie powinny w zupełności wystarczyć.

Preparaty na nietrzymanie moczu

Pieluchy czy wkładki to nie jedyne preparaty na nietrzymanie moczu niezbędne w podróży. Okres letni sprzyja bowiem podrażnieniom skóry. Aby się przed nimi zabezpieczyć warto zaopatrzyć się specjalistyczne kosmetyki dla osób z nietrzymaniem moczu.

Przydatne będą zwłaszcza preparaty do oczyszczania skóry stosowane bez użycia wody, które pomagają zachować naturalną barierę skóry, utrzymują kwaśny odczyn płaszcza ochronnego oraz zapobiegną rozpulchnianiu komórek skóry. Na wakacje warto zabrać oliwkę ochronną w sprayu z panthenolem. Produkt tworzy na skórze film ochronny, chroniąc ją przed dalszym odwodnieniem. Zabezpieczy nie tylko miejsca intymne przez odparzeniami, ale także złagodzi pieczenie skóry po opalaniu.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Czytaj też:

Bibliografia

  • Wojtaszek A., NTM – nietrzymanie moczu. Etiologia, diagnostyka, farmakologia, Pielęgniarstwo Polskie 4(46), 190–192, 2012.
  • Spławska-Matuszczak K., Szymanowski K., Kądziołka P., Opala T.,Nietrzymanie moczu u kobiet – krótki rys historyczny oraz najnowsze badania i osiągnięcia w zakresie ww. problematyki ze szczególnym uwzględnieniem czynników położniczych i sposobu porodu, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (46) 2016.