Majtki chłonne – dobry wybór dla aktywnych. Co warto wiedzieć

Majtki chłonne to najlepszy wybór dla osób cierpiących na nietrzymanie moczu, które wciąż chcą cieszyć się aktywnym życiem. Czy można w nich uprawiać sport? Czym różnią się od pieluchomajtek? Ile kosztują? Jak kupić je z refundacją NFZ?
Kobieta z problemem nietrzymania moczu u lekarza
Źródło: 123RF
Spis treści

Dla kogo majtki chłonne?

Majtki chłonne przeznaczone są dla osób cierpiących na nietrzymanie moczu (NTM) w stopniu lekkim, średnim, ciężkim i najcięższym. Stosowane mogą być przez pacjentów dotkniętych każdą z odmian tak zwanej inkontynencji, wśród których wymienić można:

 • NTM z parć naglących (niekontrolowany wyciek moczu przy towarzyszącym temu uczuciu parcia na pęcherz),
 • NTM wysiłkowe (nietrzymanie moczu w wyniku wysiłku, kichania, kasłania etc. związane ze zwiększeniem ciśnienia w jamie brzusznej),
 • NTM mieszane (jednocześnie związane z parciem na pęcherz oraz wysiłkiem).

Majtki chłonne zapewniają też higienę w przypadku skłonności do częstych stanów zapalnych dróg moczowych. Asortyment tego typu dedykowany jest przede wszystkim osobom aktywnym życiowo – pracującym, zażywającym relaksu na świeżym powietrzu, uprawiającym sport. Do codziennego użytku stworzono też różniące się budową, anatomiczne majtki chłonne dla mężczyzn i kobiet.

Jak działają jednorazowe majtki chłonne dla aktywnych?

Kształtem jednorazowe majtki chłonne przypominają zwykłą bieliznę. Są wciągane przez nogi, nierozpinane, wygodne, zapewniające pełną swobodę ruchu. W newralgicznym miejscu umieszczony jest trójwarstwowy wkład chłonny. Tego typu bielizna:

 • pochłania wilgoć, pozwalając skórze zachować suchość i czystość,
 • neutralizuje przykry zapach,
 • chroni układ moczowy przed zakażeniami i działaniem czynników zewnętrznych – wkład chłonny ma działanie antybakteryjne, a także przyjazne dla skóry pH,
 • ściśle przylega do ciała, zapobiegając wydostawaniu się wilgoci, a jednocześnie jest przewiewna, zapewnia oddychalność na całej powierzchni, wykonana jest z hipoalergicznych materiałów minimalizujących ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej,
 • umożliwia normalne, bezproblemowe korzystanie z toalety,
 • wyposażona jest we wskaźnik wilgotności, informujący o konieczności wymiany bielizny na nową.

Jednorazowe majtki chłonne w działaniu przypominają pieluchomajtki dla dorosłych, w praktyce jednak oba produkty dzielą istotne różnice. Jakie?

Czym się różnią majtki chłonne wciągane od pieluchomajtek?

Majtki chłonne wciągane są przez nogi. Pieluchomajtki tymczasem zapina się z boku, na specjalny rzep. Pieluchomajtki są też zdecydowanie większe, bardziej zabudowane, grubsze. Dzięki temu mają podwyższone możliwości absorpcyjne, lepiej chronią przed wyciekaniem wilgoci na boki, sprawdzają się także w przypadku problemów z nietrzymaniem stolca. Dobrze zaprojektowane pieluchomajtki powinny zapewniać komfort użytkowania, nie mniej zawsze będą one ograniczać swobodę ruchów, a co za tym idzie – utrudniać aktywność. Problem ten nie dotyczy majtek chłonnych wciąganych, które w codziennym użytkowaniu niewiele różnią się od zwykłej bielizny. Tym bardziej, jeśli wybierzemy wersję anatomiczną, dla mężczyzn lub kobiet.

Majtki chłonne dla mężczyzn i kobiet

Majtki chłonne dla mężczyzn i kobiet uwzględniają różnice w budowie ciała, w tym także rozmieszczenie stref w szczególności narażonych na zawilgocenie. Majtki chłonne dla mężczyzn zazwyczaj utrzymane są w dyskretnej szarej tonacji. Bielizna chłonna dla kobiet charakteryzuje się obniżonym stanem w talii oraz subtelną kolorystyką z elementami bieli i różu. Dodatkowo asortyment zróżnicowany jest też pod względem rozmiaru. Pamiętajmy, aby dobierać bieliznę dobrze dopasowaną do ciała. Zbyt ciasna powodować będzie znaczny dyskomfort, natomiast zbyt luźna nie utrzyma wilgoci pod kontrolą.

Majtki chłonne dla seniorów

Majtki chłonne zazwyczaj używane są przez osoby aktywne zawodowo, spędzające cały dzień w biegu. Ale z równym powodzeniem tego typu bieliznę nosić mogą osoby starsze. Majtki chłonne dla seniorów sprawdzą się w czasie spacerów, wypadów na działkę, a także podczas rehabilitacji ruchowej po przebytym urazie, zawale czy udarze. Co więcej, tego typu produkty poleca się także pacjentom na stałe przykutym do łóżka, cierpiących na choroby przewlekłe albo zaburzenia neurologiczne i psychiczne. Majtki chłonne często używane są przez osoby zmagające się z chorobą Alzheimera.

Majtki chłonne – cena

W przypadku produktu, jakim są majtki chłonne, cena zależy od kilku parametrów, w tym przede wszystkim stopnia chłonności (bieliznę dobieramy adekwatnie do stopnia NTM), a także ilości sztuk znajdujących się w opakowaniu oraz wielkości (najtańsze w rozmiarze XS, najdroższe – XL). Za opakowanie zwierające kilkanaście sztuk majtek chłonnych zapłacimy od 28 do około 50 złotych.

Co ważne, pacjentom cierpiącym na NTM przysługuje refundacja kosztów zakupów środków chłodnych. Narodowy Fundusz Zdrowia dotuje miesięcznie do 90 sztuk majtek chłonnych lub zamiennie wkładek albo pieluchomajtek, przy czym pamiętać należy, że limit wynosi 90 złotych. Aby uzyskać refundację, należy się udać do lekarza, który wypisze zlecenie. Może to być lekarz POZ lub specjalista w zakresie: chirurgii, onkologii, geriatrii, ginekologii, neurologii, urologii.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Czytaj też:

Bibliografia

 • Higiena osób z problemem nietrzymania moczu, https://www.hartmann24.pl/687/higiena-osob-z-problemem-nietrzymania-moczu
 • Sprawdź, jaki masz rodzaj NTM, http://www.ntm.pl/