Opieka seniora - na co zwrócić uwagę decydując się na opiekę

Opieka nad osobami starszymi może być sprawowana samodzielnie przez członków rodziny, z pomocą opiekuna lub stacjonarnie, w domu spokojnej starości. Co należy wiedzieć, decydując się na opiekę nad seniorem na własną rękę? W jaki sposób nowoczesne wyroby medyczne mogą pomóc w codziennej pielęgnacji? Kiedy lepiej jest powierzyć opiekę wyspecjalizowanym osobom lub placówkom?
Opieka nad seniorem
Źródło: 123RF
Spis treści

Opieka seniora

Opieka dla seniora staje się nieodzowna w sytuacji, gdy osoba w podeszłym wieku traci zdolność samodzielnego funkcjonowania w zakresie bądź motorycznym, bądź intelektualnym. Często związane z tym są typowe dla populacji 60+ problemy, takie jak nietrzymanie moczu, wymagające stałej pielęgnacji. Opieka nad seniorem może być sprawowana na różne sposoby:

 • w domu, samodzielnie – najczęściej powinność te na siebie biorą dorosłe dzieci,
 • w domu, za pomocą opiekuna osoby starszej,
 • w domu spokojnej starości (państwo lub prywatnie).

Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Z wielu względów dla osoby starszej najlepszą ewentualność stanowi wsparcie ze strony bliskich. Jest to zadanie odpowiedzialne, ale nie zawsze tak trudne, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Znacznym ułatwieniem w codziennej opiece, w tym przede wszystkim pielęgnacji, są nowoczesne wyroby medyczne, w tym środki chłonne i opatrunkowe, a także różnego rodzaju sprzęt ułatwiający poruszanie się i wykonywanie podstawowych czynności nawet osobom obłożnie chorym i zniedołężniałym.

Opieka nad osobami starszymi na własną rękę

Decydując się na opiekę nad osobą starszą na własną rękę powinniśmy mierzyć siły na zamiary, kierując się nie tylko uczuciami, ale też chłodną kalkulacją. Podejmując się wyzwania rozważmy zatem, czy jesteśmy w stanie podołać wszystkim obowiązkom – kompetencyjnie (wiedza, umiejętności), organizacyjnie (czas, pieniądze) oraz fizycznie (stan naszego zdrowia, siła mięśni etc.). Czynnościami, z którymi powinna sobie poradzić przeciętnie sprawna osoba, jest:

 • podstawowa pielęgnacja osoby częściowo niesprawnej ruchowo - pomocny jest arsenał środków technicznych, od balkoników/chodzików po różnego rodzaju poręcze i schodki;
 • pielęgnacja i zabezpieczenie osoby problemem nietrzymania moczu – dużą wygodę w tej materii zapewniają środki chłonne, w tym przede wszystkim niezwykle wydajne i łatwe w obsłudze pieluchomajtki. Są one doskonałe zwłaszcza dla osób unieruchomionych w łóżku lub poruszających się w niewielkim tylko zakresie. Dla seniorów bardziej aktywnych polecane są alternatywnie wkładki lub majtki chłonne
 • pielęgnacja skóry osoby obłożnie chorej- zapobieganie podrażnieniom i stanom zapalnym skóry związane z nietrzymaniem moczu i/ lub kału. Warto zadbać o specjalistyczne kosmetyki
 • kontrola przyjmowania leków, pilnowanie terminów wizyt lekarskich;
 • zapewnianie towarzystwa i podstawowej rozrywki, aktywizacja ruchowa;
 • utrzymywanie porządku w mieszkaniu, robienie zakupów, opłacanie rachunków, załatwianie spraw urzędowych.

Opieka nad osobą starszą a praca

Wiele z wymienionych czynności wymaga jednak trwałego zaangażowania czasowego, na które nie mogą sobie pozwolić osoby pracujące, zwłaszcza w pełnym wymiarze czasu. Rozwiązaniem chwilowym jest zasiłek wypłacany przez ZUS na czas opieki nad osobą starszą. Świadczenie de facto jest zwolnieniem lekarskim, które przysługuje nie pacjentowi, lecz jego opiekunowi. Wysokość zasiłku wynosi 80 procent normalnego wynagrodzenia. Wadą tego rozwiązania jest jego tymczasowość – świadczenie można otrzymywać przez najwyżej 14 dni kalendarzowych, wliczając w to soboty, niedziele i święta. To sprawia, że opieka nad osobami starszymi w wielu przypadkach okazuje się niemożliwa do pogodzenia z pracą zawodową. Należy to uwzględnić w swojej kalkulacji.

Opiekun osoby starszej

Wyjściem pośrednim jest opiekun osoby starszej. Zatrudnienie wykwalifikowanego pracownika do opieki nad rodzicami pozwoli seniorom zostać w domu rodzinnym, mając zapewnioną pomoc na wielu płaszczyznach, łącznie z elementarną pomocą para-medyczną. To rozwiązanie, które niewątpliwie odciąża rodzinę w wymiarze czasowym i organizacyjnym. Należy jednak w takim przypadku mieć na uwadze, że:

 • opiekun osoby starszej pobiera wynagrodzenie – średnio w Polsce za tego typu usługę trzeba zapłacić około 2,3 tysiąca złotych brutto;
 • opiekun lub opiekunka osób starszych zazwyczaj zajmuje się naszymi rodzicami przez określoną ilość godzin dziennie, co oznacza, że do „zabezpieczenia” w ten lub inny sposób jest pozostała część dnia;
 • kwalifikacje opiekunów osób starszych stoją na zróżnicowanym poziomie, podobnie jak szkolenie w tym zawodzie. Część osób kształci się w 2-letnich szkołach policealnych, są jednak takie, które zaliczają jedynie 24-godzinne kursy. W dodatku w Polsce duża część usług świadczona jest w szarej strefie, co obniża koszty, ale też obniża standardy i możliwość kontroli.

Dom spokojnej starości

Dom spokojnej starości to ostateczność, której większość rodzin chciałaby uniknąć. Bywają jednak sytuacje, w których ewentualność taka staje się koniecznością. Powodem może być stan zdrowia seniora, wymagający całodobową opieki specjalistycznej. Do wyboru mamy w takiej sytuacji:

 • domy spokojnej starości państwowe – są to de facto domy opieki społecznej, tyle że przeznaczone wyłącznie dla osób w wieku senioralnym. Wbrew pozorom, za pobyt w tego typu placówkach należy płacić, niekiedy niemałe kwoty. Średni koszt utrzymania jednego pensjonariusza wynosi w różnych miastach ponad 3 a nawet 4 tysiące złotych. Kwoty te pokrywane są z emerytur (do 70 procent świadczenia) a także dochodów członków rodziny, dopiero w razie gdy te są zbyt niskie, różnicę dopłaca gmina. Minusem może też być długi czas oczekiwania – wiele miesięcy a nawet lat.
 • domy spokojnej starości prywatne – mają zróżnicowane standardy i niezwykle różnorodne stawki. Są placówki, które zapewnią pobyt na poziomie pewnego minimum w cenie 2-2,5 tysiąca złotych za miesiąc, natomiast w lepszych ośrodkach należy się liczyć z kosztem na poziomie 5 a nawet 10 tysięcy złotych. Zaletą ośrodków prywatnych jest krótki czas oczekiwania na przyjęcie. Wadą jest brak powszechnie obowiązujących norm dotyczących opieki i warunków lokalowych, dlatego istnieje podwyższone ryzyko powierzenia osoby starszej w niewłaściwe ręce.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj też:

Bibliografia

 • Kiedy masz prawo do zasiłku opiekuńczego, https://www.zus.pl/
 • https://www.hartmann24.pl/687/higiena-osob-z-problemem-nietrzymania-moczu