Nietrzymanie moczu u mężczyzn – jak dbać o higienę?

Nietrzymanie moczu u mężczyzn stanowi wstydliwy problem, który często utrudnia codzienne funkcjonowanie czy życie towarzyskie . Przy tej dolegliwości należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie właściwej higieny. Bardzo ważna jest diagnostyka lekarska, gdyż popuszczanie moczu u mężczyzn może wiązać się z występowaniem poważnych chorób w organizmie. stanowi wstydliwy problem, który często utrudnia codzienne funkcjonowanie czy życie towarzyskie . Przy tej dolegliwości należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie właściwej higieny. Bardzo ważna jest diagnostyka lekarska, gdyż popuszczanie moczu u mężczyzn może wiązać się z występowaniem poważnych chorób w organizmie.
Mężczyzna podczas wizyty u lekarza
Źródło: 123rf
Spis treści

 Partner publikacji 

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – czym jest?

Nietrzymanie moczu u mężczyzn do krępująca dolegliwość, z którą boryka się niemal 40 procent panów. Inkontynencja u mężczyzn polega na niekontrolowanym wycieku moczu, co może powodować wstydliwe sytuacje.
Popuszczanie moczu u mężczyzn dzieli się na trzy typy:

  • nietrzymanie moczu z parcia (w tej sytuacji potrzeba oddania moczu pojawia się nagle i jeśli natychmiast nie zostanie zaspokojona – następuje wyciek strumienia moczu);
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu (tutaj do wycieku moczu dochodzi podczas wysiłku fizycznego, kasłania, podnoszenia ciężkich przedmiotów, zmiany pozycji ciała, itp.);
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia (polega zaś na popuszczaniu moczu, spowodowanym niemożnością całkowitego oddania moczu, opróżniającego cały pęcherz moczowy).

Każdy rodzaj nietrzymania moczu powinien wymóc na pacjencie wizytę u lekarza.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn? Jako najczęstsze wymienia się nietrzymanie moczu po operacji prostaty oraz przerost gruczołu krokowego. Jednak nie tylko problemy związane z prostatą mogą powodować posikiwanie u panów.
Za tę sytuację mogą także odpowiadać takie dolegliwości zdrowotne jak zaburzenia układu nerwowego (choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, udar mózgu), neuropatie (cukrzycowa i mocznicowa), zakażenia układu moczowego, cukrzyca i nowotwory.
Na rozwój nietrzymania moczu mogą mieć również wpływ leki przyjmowane przez pacjentów oraz ich wiek - im starszy mężczyzna, tym większe ryzyko pojawienia się tej przypadłości.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – postępowanie

Ważne w przypadku tego problemu zdrowotnego jest właściwe postępowanie. Z uwagi na to, że nietrzymanie moczu po alkoholu zwiększa się, powinno się zrezygnować, a co najmniej ograniczyć jego spożywanie. Poza tym należy usunąć z diety takie produkty, jak np. moczopędna kawa, czy gazowane napoje. W zamian należałoby uważniej przyjrzeć się swojemu menu wprowadzając do jadłospisu potrawy bogate w błonnik.
Ponadto warto regularnie wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy dla mężczyzn.
Panowie walczący z problemem nietrzymania moczu nie powinni palić, a ubikację odwiedzać o ustalonych porach dnia, zapisując te wizyty w notesie (który może stanowić cenną wskazówkę dla lekarza prowadzącego kurację). W czasie korzystania z toalety można wykonywać trening podwójnej mikcji, polegający na tym, aby po oddaniu moczu zrobić sobie krótką przerwę, a następnie spróbować wznowić ten rodzaj aktywności.
Niezmiernie istotna jest w przypadku nietrzymania moczu kwestia higieny osobistej. Należy zatem zmieniać bieliznę w razie potrzeby, częściej myć okolice krocza oraz stosować specjalne produkty wchłaniające urynę, jak np. wkładki urologiczne, pieluchomajtki czy majtki chłonne.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – ćwiczenia

Zaleca się systematyczne ćwiczenia na nietrzymanie moczu u mężczyzn. To inaczej ćwiczenie mięśni Kegla, które polegają na czasowym zaciskaniu mięśni krocza bez angażowania do tego mięśni brzucha, ud oraz pośladków. Ćwiczenie tego typu należy wykonywać przez kilka sekund (8-12 sekund), a pomiędzy napinaniem mięśni wykonywać chwilowe przerwy (trwające około 6-8 sekund). Taki zestaw należy powtarzać kilka razy dziennie 3-4 razy w tygodniu.
Jak wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy u mężczyzn? Należy to robić tak jakby się wstrzymywało strumień moczu. Nie zaleca się jednak przeprowadzania treningu mięśni Kegla podczas korzystania z toalety.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – higiena

Problem z trzymaniem moczu u mężczyzn ma niewątpliwy wpływ na potrzebę zachowania odpowiedniej higieny osobistej. Dla większego komfortu psychicznego oraz fizycznego zaleca się stosowanie specjalistycznych środków higienicznych, takich jak wkładki dla mężczyzn, pieluchomajtki, majtki o wysokiej chłonności oraz pieluchy dla mężczyzn.
Zapewniają one dyskrecję i poczucie bezpieczeństwa oraz przekonanie, że problem nie wyjdzie na światło dzienne. Wkładki dla mężczyzn oraz pozostałe tego typu chłonne pomoce higieniczne dostępne w aptekach, drogeriach i specjalistycznych sklepach są dostosowane do stopnia nietrzymania moczu (lekki, średni i ciężki), częstotliwości i ilości wyciekającego moczu, trybu życia oraz poziomu samodzielności osoby, której problem dotyczy.
Nietrzymanie moczu przez mężczyzn wiąże się również z koniecznością umycia okolic krocza po przypadkowym oddaniu moczu i ewentualnym stosowaniu odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Zobacz też:


 Partner publikacji