
Spis treści
- Niedziela handlowa
- Niedziele handlowe w 2020 roku
- W jakich godzinach są otwarte sklepy w niedziele handlowe?
- Kogo nie obowiązuje niedziela niehandlowa?
- Co robić w niedzielę niehandlową?
Niedziela handlowa
Niedziela handlowa w 2020 praktycznie znika z kalendarza, jeśli nie liczyć kilku wyjątków. Od początku stycznia do końca grudnia pracujących niedziel będzie zaledwie 7 – między innymi przed ważnymi świętami spędzanymi w rodzinnym gronie (Wielkanoc, Boże Narodzenie), a także w związku z innymi istotnymi datami w kalendarzu. Uchwalona z inicjatywy NSZZ „Solidarność” ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę obowiązuje w Polsce od marca 2018 roku. Wedle rozpisanego w niej harmonogramu:
- w 2018 roku zakupy robiliśmy w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca;
- w 2019 roku niedziela handlowa wypadała 1 raz w miesiącu, poza okresem świąteczno-noworocznym w grudniu (sklepy były wówczas otwarte przez 3 pełne weekendy);
- w 2020 roku wprowadzony został całkowity zakaz handlu w niedzielę, poza kilkoma wskazanymi datami.
Zobaczmy teraz, kiedy konkretnie wypadają niedziele handlowe w 2020 roku.
Niedziele handlowe w 2020 roku
Niedziele handlowe w 2020 roku rozsiane są wyjątkowo nieregularnie. Pierwsza już była – 26 stycznia, w czasie ferii zimowych. Kolejne – dopiero w kwietniu, a więc po upływie niemalże pełnego kwartału. Dokładny kalendarz niedziel handlowych w roku 2020 wygląda następująco:
- 26 stycznia – ferie zimowe;
- 5 kwietnia – tydzień przed świętami Wielkiej Nocy;
- 26 kwietnia – ostania niedziela przed długim weekendem majowym;
- 28 czerwca – początek wakacji;
- 30 sierpnia – koniec wakacji;
- 13 grudnia – czas przedświątecznych zakupów;
- 20 grudnia – ostatnia niedziela przed Bożym Narodzeniem.
Daty te wprost wynikają z zapisów ustawy. Poluzowanie rygorów jest w tym przypadku kompromisem między prawem pracowników do wypoczynku w niedzielę, a wzmożonymi potrzebami zakupowymi w określonych momentach roku.
Zobacz Także:
„Pieniądze szczęścia nie dają, dopiero zakupy”
W jakich godzinach są otwarte sklepy w niedziele handlowe?
W niedziele handlowe sklepy otwarte są zazwyczaj nieco krócej, niż w dni robocze i soboty, nie jest to jednak narzucone odgórnie i ustawowo, lecz wynika z polityki sieci handlowych i wiąże się z takimi czynnikami, jak wyższe koszty pracy w dzień wolny oraz odmienne preferencje zakupowe klientów. Zwyczajowo sklepy w niedzielę otwiera się o godzinie 10.00, a więc w przypadku niektórych placówek nawet 3 godziny później, niż na co dzień. Godzina zamknięcia zaś to maksymalnie 18-19 w przypadku dużych sieci i centrów handlowych. Ustawa o wolnych niedzielach precyzuje za to kwestie godzin pracy w inne dni, a mianowicie w Wigilię oraz sobotę przypadającą tuż przed świętami Wielkiej Nocy. W te dni wprowadzony został zakaz powierzania pracownikom handlu obowiązków służbowych po godzinie 14. Intencją autorów ustawy było w tym przypadku umożliwienie osobom zatrudnionym w sklepach rozpoczęcia przygotowań do świąt.
Zobacz Także:
Zakupy online. Jak kupować przez Internet krok po kroku?
Kogo nie obowiązuje niedziela niehandlowa?
Pamiętać należy, że niedziela niehandlowa nie dla każdego jest dniem wolnym od pracy. Zakaz dotyczy przede wszystkim dużych sieci hipermarketów i dyskontów spożywczych, budowlanych i sportowych, a także salonów z odzieżą. Wyjęte spod niego są natomiast takie placówki, jak:
- stacje benzynowe,
- kwiaciarnie lub sklepy, w których dominującym asortymentem są kwiaty,
- apteki i sklepy szpitalne,
- placówki pocztowe, w myśl prawa pocztowego,
- kioski (punkty, w których dominuje sprzedaż gazet, biletów, papierosów i kuponów gier losowych),
- sklepy w hotelach, na stadionach, w domach kultury etc. ,
- stoiska zlokalizowane na różnego typu jarmarkach,
- sklepy znajdujące się na dworcach kolejowych,
- punkty sprzedaży odłowionych ryb,
- sklepy wolnocłowe,
- wszystkie sklepy, w których obwiązki w niedzielę osobiście wykonuje właściciel.
Praktyka pokazała, że ustawa o zakazie pracy w niedzielę niehandlową jest przez niektóre podmioty obchodzona. Aby otworzyć duży sklep spożywczy, wystarczy bowiem zacząć świadczyć w nim usługi pocztowe. Przewagę mają też np. sklepy i galerie handlowe zlokalizowane na terenie dworców kolejowych.
Zobacz Także:
Dodatkowa praca w weekendy - jak dorobić
Co robić w niedzielę niehandlową?
Socjologowie zauważyli już, że zakaz handlu zmienił weekendowe zwyczaje Polaków, zwłaszcza w dużych miastach. Do niedawna ulubionym sposobem spędzania ostatniego dnia tygodnia były wizyty w galeriach handlowych (zakupy połączone z obiadem, wizytą w kinie itd.). Po zamknięciu sklepów w 2018 roku wiele osób narzekało, że nie wie, co robić z wolnym czasem. Siła przyzwyczajeń nie okazała się jednak zbyt duża. Obecnie większość obserwatorów zgodna jest, że Polacy potrafią dobrze zagospodarować wolną niedzielę niehandlową. Dobrze widać to w restauracjach, kinach, teatrach, parkach, na placach zabaw. Wyraźnie wzrasta też liczna spotkań towarzyskich w gronie rodziny i znajomych. Tym samym początkowa niechęć do wolnych niedziel zamienia się w akceptację, a dzień ten faktycznie coraz pełniej wykorzystywany jest w celu poprawy relacji międzyludzkich, prawdziwego wypoczynku oraz rekreacji.
Bibliografia
- Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, https://orka.sejm.gov.pl
- Zakaz handlu i niedziele handlowe w 2020 roku, https://www.bankier.pl
Oceń artykuł
(liczba ocen 0)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!