Migracje seniorów - gdzie łatwiej się starzeć?

Migracje seniorów nie należą do najczęstszych zjawisk. Jednak część z nich decyduje się wyjazd do innego kraju a nawet zmianę kontynentu i to w wieku 85 lat. Czy znane wszystkim powiedzenie, że „starych drzew się nie przesadza” ma odzwierciedlenie w rzeczywistości?
Spis treści

Migracja ludności, czyli zmiana miejsca zamieszkania czy pobytu czasowego jest naturalnym procesem, który występuje w każdym społeczeństwie. Nie oznacza to jednak, że taka decyzja należy do prostych.

Migracje - dlaczego wyjeżdżamy?

Na taki wybór wpływ może mieć wiele czynników: społecznych, ekonomicznych, religijnych, politycznych czy psychologicznych. Zazwyczaj jest to niestety podyktowane niskim standardem życia, trudnym dostępem do opieki zdrowotnej i socjalnej, a także trudnościami w znalezieniu pracy.

Jednak o ile wyjazd 20 i 30-latków do Wielkiej Brytanii czy Holandii zazwyczaj nikogo nie dziwi, o tyle przeprowadzka na inny kontynent w wieku 85 lat wydaje się być nie lada wyczynem.

Migracja - kierunek Niemcy

W 2017 roku według Głównego Urzędu Statystycznego z Polski wyemigrowało 11888 osób, warto w tym miejscu zaznaczyć że to o ponad 60 procent mniej niż dziesięć lat temu! Jest to zatem tendencja spadkowa, przynajmniej według oficjalnych badań GUS.

Najczęściej krajem docelowym wyjeżdżających z Polski są Niemcy – to prawie 38 procent wszystkich migracji, nie trudno się domyślić, że na taką decyzję w większości przypadków ma zapewne wpływ oferowana tam praca i wysokie wynagrodzenia.

Sprawdź też:  Umowa zlecenie a emerytura – ile może dorobić emeryt?

Na kolejnym miejscu znalazła się Wielka Brytania – 22 procent osób, niżej są jeszcze Stany Zjednoczone i Holandia, do których wyjechało w tamtym roku odpowiednio 902 osoby (8 procent ze wszystkich migrujących) i 758 (6 procent).

Migracje seniorów

Jak wyglądają migracje zewnętrzne wśród Polskich seniorów? 16 procent ze wszystkich wyjazdów dotyczy osób po 50-tce, w tym prawie 5 procent to osoby powyżej 80 roku życia.

To zastanawiające, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę miejsce docelowe wyjazdu. Seniorzy po 60-tce częściej zmieniają kontynent niż ich młodzi rodacy. Najczęściej wybierają Stany Zjednoczone – wyjechało tam 15 procent z grupy wiekowej powyżej 50 lat. Na drugim miejscu polscy seniorzy wybierają Wielką Brytanię, a na trzecim bardziej słoneczne i ciepłe kraje jak Hiszpania i Włochy.

Kto wyjeżdża zagranicę?

Dużo częściej wyjeżdżają seniorki, niż seniorzy. To 86 procent całej grupy osób powyżej 50 roku życia, w tym 3 procent to osoby w wieku 85 lat i więcej!

Wśród tendencji jakie wynikają z badań GUS zauważyć możemy także, że emigracja zazwyczaj dotyczy ludzi zamieszkujących południe Polski, w 2017 roku wyjechało z tego regionu blisko 500 osób, to 25 procent ze wszystkich starszych osób, które zdecydowały się na ten trudny krok. Na przeprowadzkę do innego kraju najrzadziej decydują się osoby zamieszkujące centrum kraju.

Co ciekawe – 62 procent osób, które decydują się na wyjazd to osoby zamężne. Najrzadziej wyjeżdżają wdowy i wdowcy – to jedynie 6 procent tej grupy wiekowej.

Czytaj także: Małżeństwa wśród seniorów. Czy ślub po 60-tce ma sens?

Migracje seniorów - gdzie łatwiej się starzeć?

Istotnym motywem migracji zagranicznej, szczególnie starszej ludności są z pewnością standardy opieki zdrowia i niskie świadczenia emerytalne, przy zbyt wysokich kosztach życia.

Czytaj również: Obniżenie wieku emerytalnego od 2017 – zasady

Ale z pewnością nie tylko, w Polsce coraz częściej seniorzy chcą zrobić coś dla siebie, wykorzystać czas który mają po latach pracy –  jeżdżą na wakacje, korzystają z komputera, telefonu czy Internetu i uprawiają sport.

Państwa Zachodu, do których najczęściej migrują charakteryzują się silnym naciskiem na indywidualizm i samodzielność jednostki. Skutkuje to bogatą ofertą dla seniorów – zarówno edukacyjną, kulturalną jak i turystyczną czy sportową. Senior jest tam częściej postrzegany jako osoba aktywna, która może jeszcze wiele dokonać i  dużo zrobić  dla siebie i swojego rozwoju.

Zobacz jeszcze: