Metryka mnie nie tyka, czyli raport Barometru Bayer

Kiedy zaczyna się starość? Co naprawdę liczy się w życiu? Z czego na starość będzie cieszyć się dzisiejsza młodzież? O co warto dbać? Firma Bayer przedstawiła raport, w którym zbadała opinię publiczną.
Konferencja i ogłoszenie wyników Raportu Barometru Bayer
Materiały partnera
Spis treści

Tegoroczne badanie opinii przeprowadzane przez firmę Bayer odbywało się pod hasłem „#MetrykaMnieNieTyka”. To już ósma edycja projektu, dzięki któremu poznajemy świadomość badanych dotyczącą ważnych zjawisk społecznych.  

Tym razem pytania dotyczyły sytuacji osób starszych, badano opinię zarówno seniorów jak i młodych na temat życia w późnym wieku. Wyniki raportu zostały zaprezentowane podczas konferencji, w której udział wzięli m.in.: socjolog dr Izabela Anuszewska z  Kantar Polska, aktorka Ewa Kasprzyk, ekonomista prof. Witold Orłowski oraz Markus Baltzer, prezes firmy Bayer w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Starzejące się społeczeństwo

Dziś osób w wieku 60 lat lub starszych jest na świecie więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Do 2050 roku prawie 22% populacji, będzie miało co najmniej 60 lat, a liczba osób w wieku 80 lat i starszych wzrośnie ponad trzykrotnie.

- Zwiększająca się liczba osób starszych oznacza poważne wyzwania makroekonomiczne dla sektora prywatnego i publicznego. Ponieważ zmiany demograficzne wywierają presję na koszty opieki zdrowotnej i systemy emerytalne, zdolność do zrównoważonego finansowania usług zdrowotnych i emerytalnych staje się kluczowym zagadnieniem w debacie publicznej. Opieka zdrowotna i społeczna będzie musiała stać się znacznie bardziej skuteczna - mówi Markus Baltzer, prezes firmy Bayer.

O co dbać, by mieć dobre życie?

Z tego faktu zdają sobie sprawę także badani. Zarówno seniorzy jak i młodzi respondenci jako priorytet, o który należy dbać w młodości wskazują zdrowie – tak odpowiedziało 58% osób starszych i 48% osób młodych biorących udział w badaniu.

Na kolejnym miejscu znalazły się relacje z małżonkiem czy partnerem (seniorzy: 35% i młodzi: 42%), a także z rodziną (odpowiednio 20% i 22%). Natomiast rozwijanie pasji było ponad dwukrotnie częściej wskazywane przez młodych (38% wobec 16%).

Jak dbać o zdrowie?

Badani byli zgodni, że najważniejsze jest zdrowie. A jak chcą o nie dbać? Wśród najczęściej wymienianych działań znalazły się:

  • zdrowa dieta,
  • rekreacja,
  • sen,
  • i badania profilaktyczne.

W przypadku tych ostatnich to młodzi wydają się być bardziej świadomi co do konieczności ich wykonywania bez względu na wiek oraz dolegliwości. Dotyczy to zwłaszcza badań wzroku: 70% wskazań młodych i 50% seniorów, ale również serca (65% wobec 49%), płuc (58% wobec 48%), żołądka (52% wobec 44%) i jelit (55% wobec 45%).

Profilaktyka prostaty jest najsilniej kojarzona jako warta przeprowadzenia w stosownym wieku – opinię tę podzielają zarówno młodsi (50%), jak i starsi (48%). Ludzie młodzi blisko trzykrotnie częściej niż starsi deklarują zainteresowanie korzystaniem z rozwiązań telemedycyny (46 % wobec 16 %).

- Badanie „Barometr Bayer” pokazuje, że zdrowie jest na czele listy wartości, o które należy dbać z myślą o dobrym życiu na lata – mówi Markus Baltzer, prezes firmy Bayer w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – Oznacza to konieczność przygotowywania się już od wczesnych etapów życia. Bayer widzi tu swoją misję – realizujemy ją w wymiarze globalnym, w ramach kampanii „Healthy Aging”. Pokazujemy, że życie może być satysfakcjonujące niezależnie od upływających lat, a wiele zależy od naszych własnych działań. Prezes Zarządu Bayer AG, Werner Baumann, poruszy ten temat podczas globalnego „Silver Economy Forum”, które już w lipcu zgromadzi w Helsinkach liderów światowej polityki, gospodarki i życia społecznego.

Zadowolenie z życia

Badanym zadano także pytanie z czego są dziś zadowoleni. W tym przypadku obie grupy wiekowe także były zgodne. Na pierwszym miejscu wskazały wagę kontaktów z ludźmi, przede wszystkim z rodziną, jak również z przyjaciółmi i znajomymi:

  • osoby starsze odpowiednio 8,42 i 8,49 pkt. w 10-punktowej skali;
  • osoby młode - 8,43 i 7,96 pkt.

Na kolejnym miejscu znalazły się pasje i zainteresowania, przy czym dla seniorów są one nieco ważniejsze, niż dla młodych (7,64 pkt. wobec 7,48 pkt). Sytuacja materialna czy realizacja planów zawodowych ma mniejsze znaczenie dla poczucia zadowolenia z własnego życia – dla obu grup.

Kiedy zaczyna się starość?

Respondenci zostali zapytani czy czują się adekwatnie do swojego wieku. O ile blisko 85% osób starszych czuje się na tyle, ile ma lat, to wśród młodych jest większe zróżnicowanie. Co piąty młody człowiek czuje, że ma więcej, niż wskazuje jego metryka, a kolejna 1/5 – na mniej.

Kiedy zaczyna się starość? Zdaniem starszych respondentów - w wieku 67 lat, zaś młodszych - 60. - Apetyt na życie nie zależy od lat – mówi Ewa Kasprzyk, aktorka. - Młodość to dla mnie stan umysłu, nie metryka. Cieszę się, że coraz częściej o tym rozmawiamy. Dobrze, że inicjatywy, takie jak „Barometr Bayer”, dają możliwość dyskusji. Należy chcieć próbować nowych rzeczy! Pielęgnujmy kontakty z innymi ludźmi, dbajmy o dietę, badajmy się, bądźmy aktywni fizycznie i umysłowo, miejmy pasje. Róbmy to co daje nam radość. Ja uwielbiam spacery ze swoim psem, Szakirą. Cały czas mam nowe pomysły i nie boję się ich realizować. Bo przecież te marzenia dodają człowiekowi skrzydeł – niezależnie od tego ile ma lat!

Czytaj także: 

Jak seniorzy spędzają czas wolny? – raport Cafesenior.pl

Z czego lubią śmiać się polscy Seniorzy?

Rozwód po 50-tce. Dlaczego seniorzy się rozwodzą?

Seniorzy zastępują nastolatków w pracy. Są punktualni i przyjaźnie nastawieni