Leczenie osteoporozy – naturalne i farmakologiczne

Sposób postępowania leczniczego w przypadku osteoporozy jest uzależniony od wieku, płci oraz postępu choroby u danego pacjenta. Wśród metod leczniczych wymienia się leki na osteoporozę, dietę, suplementy diety, aktywność fizyczną, fizykoterapię, czy odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne.
Kobieta w trakcie rehabilitacji na osteoporozę
źródło:123RF
Spis treści

Na czym polega leczenie osteoporozy? 

Leczenie osteoporozy (czyli choroby, która stopniowo obniża gęstość kości prowadząc do złamań kości, kręgów oraz trzonów kręgów) polega przede wszystkim na odpowiednio dobranej pod względem wieku, płci, konkretnego przypadku oraz rodzaju tego schorzenia, farmakologii oraz stosowaniu się do odpowiedniej diety, a także do innych zaleceń lekarskich, takich jak np. regularna aktywność fizyczna, fizjoterapia, itp. 

Jak jeszcze może przebiegać kuracja podstępnego schorzenia szkieletu, jaką jest osteoporoza? Leczenie tej choroby może także polegać na konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, czy też na unieruchomieniu pacjenta na kilka tygodni w gipsie, szynie, czy gorsecie. Następnie zalecanym postępowaniem jest rehabilitacja, a także stosowanie pomocy ortopedycznych, takich jak laska, kule, czy balkonik. 

Ogromną wagę w leczeniu osteoporozy przykłada się do edukacji pacjentów dotyczącej czynników, które zwiększają ryzyko złamań oraz nauki jak najbezpieczniejszego upadania. Najistotniejsza jest tutaj profilaktyka złamań oraz uniknięcie groźnych dla zdrowia i życia powikłań, często występujących po złamaniach u starszych osób. 

Naturalne leczenie osteoporozy 

Jak leczyć osteoporozę w sposób naturalny? Przede wszystkim poprzez stosowanie odpowiedniej diety, w której musi być dużo produktów bogatych w wapń, witaminę D i fosfor. Jednak nie rzadko sama podaż żywności obfitującej w wyżej wymienione pierwiastki nie wystarcza. Wówczas należy sięgnąć po dobre suplementy diety, zalecane przez lekarza. 

Węglan wapnia zawiera najwięcej tego pierwiastka, aby był prawidłowo wchłaniany, musi być przyjmowany w czasie posiłków. Jeśli chodzi o witaminę D, to przepisuje się albo czystą witaminę D lub jej analogi. Trzeba jednak wiedzieć, że inne jest jej dawkowanie w okresie letnim, inne w pozostałej części roku. Między czerwcem, a wrześniem w Polsce wystarczy połowa normalnej dawki tej witaminy (niekiedy lekarz każe odstawić witaminę D zupełnie na ten czas). Przedawkowanie tej witaminy może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak np. uszkodzenie nerek. 

W czasie kuracji wapniem i witaminą D należy regularnie (najczęściej dwa razy w roku) oznaczać stężenie wapnia we krwi oraz wydalanie wapnia z moczem. 

Jakie leki na osteoporozę? 

Przepisywane przez lekarza leki na osteoporozę mogą być inne oraz odmiennie może wyglądać ich dawkowanie dla danego pacjenta. Wpływ na to mają takie czynniki jak wiek, płeć, stopień uszkodzenia kości, zaawansowanie choroby, przyczyna wtórna schorzenia, itp. 

Bezpieczny i skuteczny lek na osteoporozę to preparat dobrany indywidualnie, a zatem może wykazywać działanie obniżające utratę kości lub właściwości wpływające korzystnie na ich regenerację albo łączyć obie te cechy.

Zatem czym leczyć osteoporozę? Najczęściej stosowane preparaty na osteoporozę to m.in. bisfosfoniany (które opóźniają utratę tkanki kostnej oraz przeciwdziałają niektórym złamaniom, np. szyjki kości udowej), teryparatyd (który odbudowuje kości i zwiększa stężenie wapnia we krwi), ranelinian strontu (zmniejsza ryzyko utraty kości oraz wspiera ich odbudowę), a także raloksyfen (stanowiący bezpieczniejszą alternatywę dla hormonalnej terapii zastępczej, a dzięki któremu zostaje ograniczona liczebność złamań kręgów). 

Dostępne są też leki na osteoporozę w zastrzykach. Należy do nich np. denozumab, który zapobiega złamaniom kości i kręgów, a wystarczy wstrzykiwać go raz na pół roku. 

Przy osteoporozie wtórnej, którą wywołują inne choroby, leczy się właśnie te schorzenia. I tak przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, czy toczniu rumieniowatym układowym zwraca się uwagę na terapię choroby pierwotnej, profilaktykę złamań oraz ruch. 

Jak leczyć osteoporozę? 

Jeszcze jak leczyć osteoporozę kręgosłupa, czy kości długich (głównie nadgarstka i szyjki kości udowej)? Wielu lekarzy poleca wprowadzenie do codziennego grafiku chorych umiarkowanego, jeśli chodzi o intensywność, ruchu. Wymienia się tutaj przede wszystkim spacery, nordic walking oraz jogę. Jednak w przypadku wyboru odpowiedniej aktywności fizycznej pacjent powinien oprzeć się na opinii lekarza lub rehabilitanta. 

Rehabilitacja pozłamaniowa to także ważny aspekt leczenia osteoporozy. Jednym z jej głównych celów jest zmniejszenie bólu oraz regulacja napięcia mięśniowego. W tej odsłonie realizuje się w postaci fizykoterapii. Wśród zabiegów fizykoterapeutycznych wymienia się przede wszystkim krioterapię, prądy TENS, pole magnetyczne, laseroakupunkturę, hydroterapię oraz masaż ręczny. Drugim celem rehabilitacji jest zapobieganie złamaniom, które dokonuje się poprzez takie zabiegi jak np. kinezyterapia, nauka bezpiecznego wykonywania codziennych czynności, a także właściwego upadania oraz indywidualnie dobrane zaopatrzenie ortopedyczne. 

Kto leczy osteoporozę? 

Pomoc ortopedyczna w osteoporozie nie rzadko okazuje się nieodzowna, jako wsparcie w uruchomieniu pacjenta po złamaniach i operacjach, ale też jako narzędzie potrzebne do ograniczenia ryzyka upadku, w wyniku którego mogłoby dojść do złamania. Chodzi tutaj też o zmniejszenie bólu i odciążenie chorego. 

Pacjentom najczęściej zaleca się stosowanie takich pomocy ortopedycznych jak laska, kule, czy balkonik, w sytuacjach, gdy potrzebny jest dodatkowy punkt podparcia. Natomiast kołnierz ortopedyczny stosuje się u osób, u których trzeba odciążyć odcinek szyjny kręgosłupa oraz zapobiec zawrotom głowy (które z kolei mogą doprowadzić do upadku i złamania). Gorset ortopedyczny zaś proponuje się pacjentom ze złamaniami kompresyjnymi w obrębie części piersiowej i lędźwiowej kręgosłupa. Prostotrzymacze mają za zadanie nie dopuścić do pogłębiania kifozy piersiowej. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Pluskiewicz Wojciech, Osteoporoza, Medical Tribune Polska, Warszawa, 2015, 2, ISBN 978-83-64153-26-6.
  • Opracowanie zbiorowe, Osteoporoza. Problem interdyscyplinarny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2016, 1, ISBN 9788320049671.