Krokomierz dla seniora na rękę, w telefonie: jak działa?

Krokomierz (licznik kroków, pedometr) pomaga zachować sprawność, zrzucić kilka kilogramów, a niekiedy po prostu odnaleźć się w czasie i przestrzeni. Jaki wybrać krokomierz dla seniora – na rękę, a może w telefonie komórkowym? Jak działają tego typu urządzenia i jakie oferują funkcje?
Krokomierz i smartphone
źródło:123RF
Spis treści

Czym jest krokomierz?

Krokomierz (inna nazwa: pedometr) jest urządzeniem elektronicznym, rejestrującym liczbę wykonanych kroków w ciągu danego dnia lub cyklu treningowego. Dla jednych zwykły gadżet o nikłej wartości, dla innych sprzęt wręcz niezbędny. Krokomierz swoją przydatność potwierdzi w takich sytuacjach, jak:

 • trening sportowy lub inna aktywność fizyczna (nawet spacer, w przypadku osób w podeszłym wieku lub przechodzących rehabilitację), wymagająca swoistej regularności i mierzalności czynionych postępów, a także czynnika motywującego;
 • opieka nad osobą starszą, niedołężną, a zwłaszcza cierpiącą na otępienie starcze z chorobą Alzheimera na czele – jeśli mamy możliwość połączenia się z pedometrem podopiecznego np. poprzez aplikację mobilną, zwłaszcza w połączeniu z lokalizatorem GPS, otrzymujemy możliwość szybkiego odnalezienia osoby w przestrzeni;
 • utrata wzroku – krokomierz może stanowić narzędzie ułatwiające odmierzanie odległości i orientowanie się w terenie osobom niewidzącym.

Jak działa licznik kroków? Jak zbudowane są tego typu urządzenia i jak można z nich korzystać?

Jak działa licznik kroków?

Prosty i tradycyjny licznik kroków najczęściej działa w oparciu o wahadło sprężynowe, które reaguje na ruchy naszych bioder. Wychylając się na boki, zamyka ono styki i powoduje przewodzenie impulsów elektrycznych, które są zliczane i dostarczają w ten sposób informacji o naszej aktywności. Tego typu sprzęt zaliczany jest do urządzeń na wpół manualnych. Na rynku coraz powszechniej dostępne są też urządzenia całkowicie elektroniczne. Mechanizm ich działania jest dwojaki – reagują zarówno na bezpośredni ruch, jak też korzystają do obliczeń z nawigacji GPS. 

Krokomierz na rękę, na biodro, do kieszeni

O ile sama idea mierzenia liczby kroków jest wspólna dla wszystkich urządzeń, o tyle ich forma jest silnie zróżnicowana. Kupić możemy:

 • Krokomierz na rękę, w postaci opaski monitorującej, opaski sportowej lub tzw. smartwatcha, czyli inteligentnego zegarka, często o rozbudowanej funkcjonalności pozwalającej precyzyjnie mierzyć także inne parametry aktywności oraz stanu zdrowia
 • Krokomierz na biodro, do kieszeni, na szyję – proste urządzenie przypinane najczęściej do paska lub zawieszane na smyczy, najczęściej ograniczające zastosowanie do funkcji odmierzania kroków
 • Krokomierz w postaci aplikacji na smartfon, nie zawsze doskonały ale bardzo wygodny w użytkowaniu, nie wymagający niczego oprócz ściągnięcia aplikacji na swoje urządzenie mobilne.

Jakie funkcje powinien mieć krokomierz dla seniora?

Pamiętajmy, że krokomierz dla seniora może mieć wbudowane rozliczne funkcje dodatkowe (tudzież liczenie kroków jest opcją dodatkową dla podstawowych zastosowań danego urządzenia). Należą do nich między innymi:

 • Odmierzanie przebytego dystansu
 • Wyliczanie średniej prędkości, z jaką się poruszaliśmy
 • Szacowanie ilosci spalanych kalorii na podstawie liczby kroków i prędkości, niekiedy także wykrywanego stylu aktywności (marsz, bieg, pływanie, jazda na rowerze)
 • Mierzenie pulsu, przydatne dla osób czynnie uprawiających sport, ale też zmuszonych kontrolować funkcje układu naczyniowo-sercowego. 
 • GPS – lokalizator pozwalający dokładnie prześledzić przebytą trasę, a także pomóc w namierzeniu właściciela urządzenia, gdyby ten zgubił się w nieznanym sobie terenie.

Krokomierz na rękę w smartwatchu albo smartbandzie

Należy pamiętać, że proste krokomierze stanowią na rynku rzadkość. Ze względu niewielką różnicę w cenie, większość osób wybiera produkty, w których krokomierz jest jednym z wielu wbudowanych urządzeń, takie jak:

 • Smartband, czyli inteligenta opaska sportowa
 • Smartwatch – inteligentny zegarek

Oprócz wszystkich wyżej wymienionych funkcjonalności, umożliwiają one wykonywanie połączeń telefonicznych (kiedy w pobliżu, czyli na przykład w kieszeni znajduje się telefon, ale też coraz częściej autonomicznie za sprawą wyposażenia w sloty kart SIM). Krokomierz na rękę niewątpliwie jest rozwiązaniem wyjątkowo wygodnym w użytkowaniu, zwłaszcza jeśli wybierzemy model wodoodporny, któremu niestraszny jest ani deszcz, ani woda z kranu, a zanurzenie w basenie.

Krokomierz w telefonie

Powszechnym rozwiązaniem staje się też krokomierz w telefonie, który ma tę zaletę, że nie wymaga kupowania żadnego dodatkowego urządzenia. Do ściągnięcia na smartfony są takie aplikacje mierzące kroki, jak między innymi:

 • Zdrowie (dla urządzeń typu iPhone bazujących na systemie operacyjnym IOS)
 • Samsung Health, Huawei Health, LG Health
 • Krokomierz - Bezpłatny Licznik Kroków i Kalorii, Leap Fitness Group
 • Krokomierz i Licznik Kroków, Abishkking Limited
 • Krokomierz, ITO Technologies
 • Krokomierz - Licznik kroków dla utraty wagi, AwesomeToolsForYou         
 • Krokomierz -Darmowy krokomierz i śledzenie kalorii, Leap Fitness Group
 • Krokomierz - bezpłatne liczenie kroków i kalorii, Simple Design Ltd.

Wszystkie one są do ściągnięcia na telefon ze sklepów internetowych Google Play lub AppStore. Większość funkcji oferują całkowicie za darmo.

Czytaj również