Komu przysługuje refundacja pieluchomajtek? Refundacja z NFZ

Refundacja pieluchomajtek pozwala istotnie obniżyć koszty zakupu środków chłonnych przez osoby starsze, cierpiące na nietrzymanie moczu oraz schorzenia onkologiczne. Zobacz, komu przysługuje refundacja pieluchomajtek, a także - jaką kwotę można otrzymać co miesiąc.
Refundacja pieluchomajtek
Źródło: 123RF
Spis treści

Refundacja pieluchomajtek

Refundacja pieluchomajtek jest świadczeniem realizowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zwrot kosztów zakupu środków chłonnych w praktyce jest tylko częściowy, ale i tak stanowi wydatne odciążenie dla z problemem nietrzymania moczu (NTM), w przypadku których codzienna pielęgnacja znacząco podnosi koszty utrzymania. Refundacja pozwala na zakup dobrych jakościowo pieluchomajtek, wykazujących się wysoką chłonnością i warstwą szybkiej dystrybucji moczu oraz zakładkami zabezpieczającymi przed wyciekaniem wilgoci, zapewaniających utrzymanie higieny, a przy tym nie ograniczających codziennej aktywności.

Komu przysługuje refundacja pieluchomajtek?

Komu przysługuje refundacja pieluchomajtek? Kwestię tę reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z maja 2017 roku, następnie zmodyfikowane w styczniu 2018 r. Dofinansowanie otrzymać mogą osoby cierpiące na:

 • neurogenne i nieneurogenne nietrzymanie moczu lub stolca (z wyłączeniem wysiłkowego nietrzymania moczu), jeśli choroba powstała na takim podłożu, jak:
  • głębokie upośledzenie umysłowe,
  • zespoły otępienne o różnej etiologii,
  • wady wrodzone i choroby układu nerwowego,
  • trwałe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego,
  • wady wrodzone dolnych dróg moczowych będące przyczyną nietrzymania moczu,
  • jatrogenne lub pourazowe uszkodzenie dróg moczowych będące przyczyną nietrzymania moczu,
  • jatrogenne lub pourazowe uszkodzenie układu pokarmowego będące przyczyną nie trzymania stolca;
 • chorobę nowotworową, w wyniku której dochodzi do nietrzymania moczu lub innych problemów z utrzymaniem higieny.

Ile wynosi refundacja pieluchomajtek NFZ?

Wysokość świadczenia, jakim jest refundacja pieluchomajtek NFZ, ściśle ograniczona jest limitem cenowym oraz dotyczącym ilości kupowanego asortymentu. Jeśli chodzi o osoby z problemem nietrzymania moczu, od 2018 roku, w przypadku comiesięcznego zaopatrzenia, pacjentowi przysługuje 90 sztuk pieluchomajtek lub mniej. Jeżeli pacjent posiada podstawowe uprawnienia, należy  mu się 70 % refundacji w ramach limitu 90 zł, czyli maksymalnie 63 zł dla pacjenta. W przypadku osób z chorobą nowotworową, pacjentowi przysługuje 100 procent w limicie 77 zł. W przypadku przekroczenia limitu pozostała wartość to dopłata pacjenta. Co istotne, powyższe zasady dotyczą nie tylko pieluchomajtek, ale także innych środków używanych zamiennie, takich jak wkładki czy majtki chłonne.

Jak zdobyć refundację pieluchomajtek?

Refundacja pieluchomajtek jest możliwa po wykonaniu kilku czynności. Aby otrzymać pieniądze, pacjent musi:

 • uzyskać zlecenie na zakup z dofinansowaniem NFZ. Zlecenie wystawić może lekarz posiadający specjalizację w zakresie chirurgii, onkologii, chemioterapii, ginekologii onkologicznej, geriatrii, neurologii, urologii, podstawowej opieki zdrowotnej, medycyny rodzinnej;
 • ze zleceniem należy się udać do miejscowego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w celu jego potwierdzenia. Można je też przesłać pocztą lub przekazać przez osobę trzecią;
 • zakup można zrealizować w dowolnej aptece lub sklepie, który ma umowę z NFZ na świadczenie tego typu usług z refundacją.

Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie, wystawiane w okresie ważności karty, nie wymaga potwierdzenia przez Oddział Funduszu. Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie może zostać zrealizowane wyłącznie w miesiącach, na które zostało wystawione, z wyłączeniem miesięcy, które upłynęły.

Dlaczego z refundacją NFZ warto kupić dobre pieluchomajtki

Nawet jeśli refundacja NFZ nie pozwala na pokrycie kosztów całości zakupu, warto wybierać sprawdzone, wysokiej jakości produkty. W sklepach medycznych i aptekach dostępne są pieluchomajtki  posiadające trójwarstwowy wkład chłonny, który pochłania mocz i izoluje wilgoć od skóry. Zapewniają one wysoką oddychalność oraz swobodę ruchów. Posiadają praktyczny wskaźnik informujący o konieczności wymiany. Pieluchomajtki przeznaczone są zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Dostępne są w rozmiarach od XS do XL. Poszczególne modele, różniące się właściwościami chłonnymi, polecane są osobom ze średnim, ciężkim i najcięższym stopniem NTM.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Czytaj też:

Bibliografia

 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, http://prawo.sejm.gov.pl
 • Zaopatrzenie w wyroby medyczne, http://www.nfz-szczecin.pl
 • https://www.hartmann24.pl