Karta seniora - do czego uprawnia? Gdzie wyrobić?

Karta seniora uprawnia do korzystania zniżek i innych promocji oferowanych przez lokalnych przedsiębiorców i instytucje. Karta seniora jest uprawnieniem miejskim, wprowadzonym przez kilkadziesiąt samorządów w Polsce (cały czas przybywają nowe). Dodatkowo funkcjonują regionalne (wojewódzkie) karty seniora oraz ogólnopolska karta seniora. Zobacz do czego uprawnia karta seniora, co daje karta seniora, czym różni się miejska karta seniora od ogólnopolskiej.
Spis treści

Karta seniora – co to jest?

Karta seniora, niezależnie od tego czy istnieje fizycznie w postaci karty, czy tylko umownie, jest instrumentem pozwalającym osobom starszym korzystać z wielu usług w swoich miejscowościach po obniżonych cenach albo wręcz za darmo. Karta seniora to instrument stosowany przez samorządy w celu:

 • aktywizacji społecznej starszych mieszkańców,
 • umożliwienia niezamożnym emerytom korzystania z usług w niższych cenach,
 • pobudzenia lokalnego rynku, poprzez „dostarczenie” przedsiębiorcom nowej grupy klientów, którzy być może nigdy nie skorzystaliby z ich usług, gdyby nie atrakcyjne zniżki i inne promocje.

Karta emeryta

Kartę seniora, zwaną też potocznie kartą emeryta ma bardzo wiele miejscowości w Polsce, nie jesteśmy w tym miejscu w stanie przywołać wszystkich. Aby jednak pokazać, czym jest karta seniora, posłużymy się przykładem – nasz wybór padł na Łódź, gdzie karta z powodzeniem i na szeroką skalę działa od 3 lat.

Do czego uprawnia karta seniora?

Do czego uprawnia karta seniora w Łodzi? Posiadacze Miejskiej Karty Seniora mogą korzystać ze specjalnych ofert, ulg, zniżek i promocji, które są przygotowane dla nich przez instytucje oraz firmy biorące udział w projekcie – ich wykaz znajdziemy między innymi na stronie internetowej magistratu. Wśród już zgłoszonych partnerów znajdują się:

 • przychodnie rehabilitacyjne,
 • kliniki i centra medyczne,
 • ośrodki sportowo-rekreacyjne,
 • ośrodki wypoczynkowe,
 • fryzjerzy,
 • kosmetyczki,
 • restauracje,
 • warsztaty mechaniczne,
 • korporacje taksówkarskie,
 • kancelarie prawne,
 • księgarnie i wiele innych.

Aby skorzystać z dobrodziejstw karty seniora wystarczy ją okazać w miejscu, z którego usług zamierzamy skorzystać.

Karta seniora - wniosek

Pozostańmy przy przykładzie Łodzi. Aby wyrobić Miejską Kartę Seniora należy się udać do jednego z punktów informacyjnych Urzędu Miasta i złożyć wniosek zawierający dane osobowe, a także oświadczenie, że jest się mieszańcem Łodzi lub też - że Łódź jest dla danej osoby ośrodkiem interesów osobistych lub gospodarczych (na przykład tu ma się rodzinę lub pracę). Wniosek można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta.

Karta seniora – dla kogo?

Łódź swoją kartę seniora wydaje osobom, które skończyły 60 lat. Karta jest wydawana za darmo i bezterminowo – nie trzeba przedłużać terminu jej ważności. Karta seniora została w Łodzi wprowadzona w 2014 roku. Jak dotąd otrzymało ją 30 tysięcy osób.

Które miasta mają kartę seniora?

Tak jak wspomnieliśmy, instrument zwany kartą seniora ma wiele miejscowości, również tych niewielkich, w sumie jest ich kilkadziesiąt i cały czas przybywa. Nie jesteśmy w tym miejscu w stanie wymienić wszystkich.

Co ciekawe - nie ma odrębnej karty seniora w Warszawie. Natomiast osoby pracujące i płacące podatki w stolicy, a także mieszkający tu emeryci mogą natomiast korzystać z jednej ogólnej Karty Warszawiaka, która działa na podobnych zasadach, co karty seniora ­- zapewnia dostęp do zniżek i promocji. Tak jak wielu innych miastach, osoby po 70 roku życia mogą korzystać z darmowej komunikacji miejskiej.

Ogólnopolska karta seniora

Oprócz miejskich kart seniora, funkcjonuje jeszcze Ogólnopolska Karta Seniora. Za tą efektowną nazwą nie kryje się żaden projekt rządowy, lecz inicjatywa krakowskiej organizacji pozarządowej MANKO. Ogólnopolska Karta Seniora realizowana jest już z kilkudziesięcioma miastami partnerskimi nie tylko w Małopolsce, ale w różnych częściach kraju.

Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić wypełniając wniosek dostępny w Internecie i wysyłając na adres al. Słowackiego 46/30, 30-018 Kraków. Jeśli załączymy zaadresowaną kopertę i znaczek, karta zostanie odesłana na adres domowy.

Przeczytaj też:

Powiązane artykuły
Wypalanie traw – powiedz „nie!”
Gdzie pójść popływać? Aquaparki dla seniorów
Kaziuki - tradycja z Wilna popularna w Poznaniu
Wyszkol się na ratownika!