Już nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj. Mężczyźni na emeryturze

Spis treści
Wiele kobiet płynnie przechodzi w czas emerytury – zajmują się domem, angażują się w życie rodzinne i towarzyskie. Mężczyźni, zwłaszcza ci mocno zaangażowani w życie zawodowe, gorzej znoszą ten okres. Ich zainteresowania często wiążą się z aktywnością fizyczną, więc gdy ta jest mniejsza trudniej jest zaakceptować większą ilość wolnego czasu.

Pierwsze oznaki starzenia


Starzenie się rzuca wyzwanie akceptacji własnego ciała. Wciąż mało mówi się o starzeniu się mężczyzn, objawach związanych z andropauzą. Mężczyzna często przedstawiany jest jako symbol siły i stabilizacji, kiedy więc pojawiają się problemy ze zdrowiem oraz pierwsze symptomy starzenia się, bywają one bagatelizowane. Sprzyja to nie tylko mniejszej wyleczalności chorób, ale gorszej profilaktyce oraz braku kształtowania pozytywnych nawyków takich jak regularne badania, wizyty u lekarza, zażywanie leków, a nawet obserwowanie swojego ciała i mówienie o dolegliwościach.

Życie rodzinne


Domowe obowiązki często wyznaczają rytm dnia kobiet – przygotowywanie posiłków, sprzątanie, opieka nad wnukami tworzą ramowy plan dnia układający życie w spójną całość. Mężczyzna jako osoba przechodząca na emeryturę później, zastaje już gotowy i utrwalony schemat, w który musi się wdrożyć. Nie zawsze otoczenie dostrzega trudność zmiany swojej dotychczasowej aktywności i przekucia jej w inną. Często, niekoniecznie w złej wierze, oczekuje szybkiego funkcjonowania w ramach rodzinnego rytmu, nie uwzględniając przy tym, jaka jest nowa rola dołączającej osoby. Może powodować to jej zagubienie oraz poczucie bycia niepotrzebnym. Dlatego tym ważniejsze jest wsparcie pochodzące od bliskich, kształtowanie w osobie nowej motywacji i akceptacji dla siebie samego.

Nowe hobby


Na emeryturze nie zawsze możliwe jest poświęcanie czasu dawnym zainteresowaniom. Mężczyźni związani z aktywnością fizyczną (np. bieganie, łowienie ryb, motoryzacja, wspinaczki górskie, narciarstwo) mogą z powodów fizycznych czy zdrowotnych nie móc realizować dawnego hobby.

Jaka jest alternatywa, gdy nie ma wnuków, którym można przekazać dawne zainteresowania? Jednym z wyjść jest znalezienie nowych aktywności, szczególnie takich, na które do tej pory nie było czasu albo informacje na ich temat były mało dostępne.

Szeroki dostęp do komputera oraz Internetu daje wiele możliwości, m.in. przez czytanie artykułów, oglądanie filmów czy prezentacji z pomysłami innych użytkowników. W ten sposób można nauczyć się nowego języka, gry na instrumencie, fotografowania, gry w karty czy w szachy, a nawet astronomii. Można znaleźć osoby o podobnych zainteresowaniach dzielące się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także samemu pełnić rolę nauczyciela dla osób początkujących. Sklepy internetowe umożliwiają zakup dawno zapomnianych książek, modeli, płyt i filmów. Jest to doskonała okazja do nadrobienia zaległości i poznania czegoś nowego.

Zmiana trudna do zaakceptowania


Niezależnie od płci są osoby, którym zmiany przychodzą naturalnie, jak i takie, którym sprawiają one trudność. Nowe aktywności, poszukiwania, wsparcie oraz dobre relacje z otoczeniem, a przede wszystkim z samym sobą mogą uczynić zmianę łatwiejszą. Mogą pomóc w akceptacji własnych słabości, ale i odkrywaniu nowych możliwości i spełnianiu dotąd niezrealizowanych marzeń.
Więcej z kategorii Ludzie
Coraz więcej stulatków w Polsce
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana
Niesamowici Seniorzy-biegacze i ich rekordy
Powiązane artykuły
Tej 90-latki życie nie oszczędzało. Ale ostatnio spotkało ją coś cudownego!
W czym tkwi sekret udanego związku?
Piosenki Hanki Ordonówny
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
84-letnia Polka podbija świat autostopem!