Jak zwierzęta poprawiają jakość życia? Cz.2

Zaakceptuje Cię bezwarunkowo i obdarzy szczerą miłością. Powita w progu i przytuli się na powitanie. Zwierzęta poprawiają jakość naszego życia. Dzięki nim łatwiej poradzisz sobie ze stresem i nawiążesz nowe znajomości.

Zwierzęta poprawiają kondycję

Pies to najlepszy towarzysz podczas spaceru. Zazwyczaj cieszy się na myśl o każdym wyjściu na dwór i nie marudzi w niepogodę. Osoby wyprowadzające psa na spacer mają lepszą kondycję niż te, które chodzą na spacery z innymi osobami, bez psów. Naukowcy obliczyli, że właściciele psów spacerują prawie dwa razy dłużej w ciągu tygodnia niż osoby, które nie posiadają psa. Zwierzaki motywują do ruchu!

Czytaj pierwszą część artykułu >>

Zwierzęta obniżają ryzyko chorób krążenia

Niższe poziomy cholesterolu, stresu, ciśnienia oraz poprawiona kondycja oznaczają obniżone ryzyko chorób układu krążenia. Tę teorię potwierdzają badania naukowe, według których  opiekunowie zwierząt, zwłaszcza psów, wykazują obniżone ryzyko zachorowania. Jak to działa? Po pierwsze –zwierzęta obniżają cholesterol. Jeśli masz psa, codzienne spacery i ruch obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów. Zwierzęta obniżają także ciśnienie krwi. Głaskanie psa, kota, chomika czy szczurka to sytuacja korzystna dla obu stron: zwierzę jest zadowolone, a nam spada ciśnienie.

Zwierzęta zapobiegają dziecięcym alergiom

Jeśli Twoje dziecko ma okazję przebywać pod jednym dachem ze zwierzęciem, masz szczęście! Dzieci, które miały kontakt ze zwierzętami przed 6 miesiącem życia wykazują mniejsze prawdopodobieństwo alergii, kataru siennego czy egzemy w późniejszym wieku. Co więcej, dzieci, które mają kontakt z psami czy kotami, zazwyczaj mają też silniejszy układ odpornościowy.

Zwierzęta łagodzą przewlekły ból

Kontakt ze zwierzętami odwraca również uwagę od chronicznego bólu. Głaskanie psa lub kota, przytulanie się, sprawia, że w organizmie wytwarzane są endorfiny, które łagodzą ból. Okazuje się, że osoby po operacji wymiany stawu biorą mniej leków przeciwbólowych, kiedy decydują się na terapię z udziałem zwierząt, na przykład dogoterapię (terapię z udziałem psów) lub felinoterapię (terapię z udziałem kotów).

Więcej z kategorii Psychologia
Jak mądrze udzielać rad?
Rozwód po 50-tce. Dlaczego seniorzy się rozwodzą?
Zegar biologiczny - co to jest? Jak go przestawić?
Powiązane artykuły
Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?
Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?
Kryzys wieku średniego - u kobiet, mężczyzn. Ile trwa?
Jak sobie radzić z poczuciem bycia niepotrzebnym?
Gerontologia - przyczyny i procesy starzenia się