Jak poprawić krążenie krwi w nogach, rękach i mózgu?

Prawidłowe krążenie krwi to bardzo pożądany czynnik, warunkujący właściwą podaż tlenu i krwi do poszczególnych tkanek i narządów w organizmie. Jak rozpoznać, że z naszym krążeniem jest coś nie tak i w jaki sposób usprawnić działanie układu krążenia?
Kobieta dogrzewa się przy grzejniku
źródło:123RF
Spis treści

Czym objawia się nieprawidłowe krążenie krwi? 

Aby żywy organizm mógł poprawnie funkcjonować musi nieustannie krążyć w nim krew. Jeśli krążenie krwi jest nieprawidłowe, ustrój będzie wysyłał sygnały, które mogą się manifestować w rozmaity sposób. Oznacza to, że krew będzie słabiej płynęła w żyłach, tętnicach i sercu. Najczęściej ma to związek z niedokrwieniem oraz niedotlenieniem tkanek oraz narządów. Taka sytuacja może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia, dlatego nie można bagatelizować oznak niewłaściwego krążenia krwi. 

Oto najczęstsze objawy złego krążenia krwi: 

  • zimne dłonie i stopy (ale także problemy z czuciem, drętwienie kończyn, mrowienie); 
  • trudne gojenie się ran; 
  • problemy z pamięcią i koncentracją; 
  • szybkie męczenie się (i towarzyszący temu ból mięśni, zadyszka po nawet niewielkim wysiłku fizycznym); 
  • żylaki. 

Jeśli zauważymy występowanie choćby jednego z powyższych symptomów powinniśmy bliżej zainteresować się tym jak poprawić krążenie krwi. Jeśli zalecone poniżej sposoby nie pomogą, należy zwrócić się z tematem do lekarza. 

Jak poprawić krążenie krwi w organizmie? 

Jak poprawić krążenie w nogach, dłoniach i całym ciele? Przede wszystkim należy się regularnie ruszać. Być może brzmi to jak wyświechtany slogan, jednak jest faktem. Ćwiczenia fizyczne sprawiają, że krew lepiej krąży w naszym organizmie, przez co komórki i organy są odpowiednio dotlenione. Najlepiej w tym wypadku sprawdzą się takie rodzaje aktywności jak maszerowanie, pływanie, bieganie, jazda na rowerze, taniec i aerobik. Dobrze aby wybrany, dostosowany do konkretnej osoby ruch był wykonywany każdego dnia (chociaż 5 razy w tygodniu) po 30-40 minut. 

Innym sposobem na to jak poprawić krążenie krwi w organizmie jest zdrowa dieta, którą powinniśmy wzbogacić o warzywa i owoce (zwłaszcza bogate w witaminę C, rutynę i błonnik), nasiona, ryby i owoce morza, kasze oraz zboża. Z jadłospisu należy zaś wyrzucić produkty wysokoprzetworzone, fast food’y, alkohol, napoje gazowane, a ograniczyć spożycie soli i cukru. Wyjątkiem jest czerwone wino, które zaleca się pić w ilości jednej lampki dziennie dla lepszego krążenia. Należy dużo się nawadniać, przede wszystkim przyjmując około 2 litrów wody dziennie. Poleca się także picie herbaty zielonej, a nawet czarnej. 

Zdecydowanie należy zrezygnować z palenia papierosów, ponieważ nikotyna powoduje osłabienie ścian naczyń krwionośnych i zagęszczenie krwi. 

Przy kłopotach z krążeniem należy regularnie kontrolować poziom ciśnienia tętniczego krwi oraz cukru. 

Jak poprawić krążenie krwi w nogach? 

A co jeśli głównie odczuwamy dyskomfort dotyczący zimnych, mrowiejących nóg, w których często pojawiają się skurcze? Wówczas powinniśmy się dowiedzieć jak polepszyć krążeniew obrębie kończyn dolnych. Jedną z metodą usprawniających krążenie w nogach jest wykonywanie ćwiczeń na nogi, które polegają na wspinaniu się na palce stóp na kilka sekund (czynność tę należy wykonać co najmniej 10 razy, nawet kilka razy w ciągu dnia). Warto też codziennie spacerować, maszerować, chodzić z kijkami do Nordic Walking, a nawet biegać. Pomocny będzie też rower (także stacjonarny) i basen. Ten rodzaj ruchu powinien trwać nieprzerwanie przez co najmniej pół godziny. 

Jeszcze jak polepszyć krążenie krwi w nogach? Warto schładzać nogi zimną wodą chociaż przez 5 minut każdego dnia. Można takim natryskiem kończyć codzienny prysznic. Nie zaszkodzi przy tym masować kończyn dolnych, zawsze w kierunku do serca. 

Dobrze jest też jak najczęściej unosić nogi, chociaż na wysokość około 15 cm nad serce. Wystarczy umieścić nogi na wyższej poduszce, krześle (leżąc na podłodze), czy na ścianie (układając plecy obok ściany, a tyły nóg lokując na ścianie). Podczas siedzenia (np. w pracy, czy przy komputerze) warto trzymać stopy na podnóżku (można zainwestować w ruchomy podnóżek, na którym możemy ćwiczyć i delikatnie masować sobie stopy). 

Ponadto powinniśmy nosić buty na płaskim lub niewielkim obcasie oraz zakładać skarpetki (w sprzedaży są też podkolanówki i rajstopy) uciskowe. 

Jeśli powyższe rozwiązania nie przyniosą rezultatu, odpowiedzi na pytanie jak poprawić krążenie w stopach powinniśmy szukać u lekarza. 

Jak poprawić krążenie krwi w dłoniach? 

jak poprawić krążenie krwi w dłoniach? Jeśli często czujesz, że twoje dłonie są zimne, czy drętwieją, spróbuj poniższych metod na polepszenie krążenia w tej części ciała. Ćwiczenia poprawiające krążenie krwi także wysuwają się w tym miejscu na pierwszą pozycję. Można wykonywać je w przerwach w pracy, a także w domu, nawet kilka-kilkanaście razy w ciągu dnia. Wystarczy przez około 30 sekund wykonywać okrążenia ramion, potem nadgarstków, czy na przemian – zaciskać i prostować palce dłoni. 

Osoby, które pragną wiedzieć jak poprawić krążenie w stopach i dłoniach nie powinny bagatelizować jakości ubrań, jakie zakładają na ciało. Zbyt ciasne, opięte ciuchy zatrzymują lub utrudniają swobodny przepływ krwi. Dlatego należy unikać noszenia bluzek z wąskimi mankietami, spodni z bardzo dopasowanymi nogawkami oraz ciasnych bransoletek. 

Co więcej można spróbować także masażu dłoni (wykonanego przez profesjonalistę w salonie masażu lub kosmetycznym albo też automasażu), kąpieli dłoni w parafinie, moczenia dłoni w na przemian ciepłej i zimnej wodzie oraz wsmarowywania w dłonie kremów i maści o działaniu rozgrzewającym, np. z cynamonem, czy eukaliptusem. 

Jak poprawić krążenie krwi w głowie? 

Natomiast jak poprawić układ krążenia, aby tlen swobodnie dopływał do mózgu oraz serca, czyli dwóch najważniejszych ludzkich narządów? Spośród powyższych zaleceń najważniejsze dla poprawy krążenia krwi w mózgu będzie regularne wykonywanie ćwiczeń aerobowych (takich jak pływanie, tańczenie, jazda na rowerze, maszerowanie, czy bieganie). 

Poza tym istotna jest dieta wypełniona produktami poprawiającymi krążenie krwi, a zatem jak najczęściej powinno się jeść pełne ziarna (w tym komosę ryżową, brązowy ryż, jęczmień), tłuste ryby, w których znajduje się mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, takie jak łosoś, czy sardynki oraz jajka, pomidory, kapustę, szpinak, szparagi, owoce leśne, cytrusy i truskawki. Powinno się też dużo pić naparów z szałwii. 

Innym przykładem postępowania zmierzającego do zdobycia wiedzy na temat tego jak poprawić krążenie krwi w mózgu jest ćwiczenie głowy poprzez uczenie się nowych rzeczy, próby zapamiętywania nowych informacji, układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek, czytanie oraz prowadzenie pamiętnika, czy bloga. 

Budowanie pozytywnych obrazów w głowie na temat swojego stanu zdrowia, otaczającego świata, relacji z ludźmi pomoże w wyładowaniu stresu, który uznaje się za jeden z głównych czynników pogarszających dobrostan, także związany z układem krążenia. 

Czytaj również

Bibliografia

  • 1. Sonnenschmidt Rosnina, Medycyna holistyczna Krew, Vital, ISBN 978-83-8168-289-3.
  • 2. Pasierski Tomasz, Torbicki Adam, Windyga Jerzy, Zakrzepy i zatory, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2014, 1, ISBN 9788320048766.