Jak działa wpłatomat i jak wpłacić do niego pieniądze?

Jak działa wpłatomat? Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu? Czy można wpłacić pieniądze we wpłatomacie innego banku? Kiedy środki zostaną zaksięgowane na naszym koncie? Co robić w sytuacji, gdy wpłatomat „zje” pieniądze?
Mężczyzna korzysta z wpłatomatu
źródło:123RF
Spis treści

Co to jest wpłatomat? 

Wpłatomat jest przydatnym urządzeniem, dzięki któremu szybko i bezpiecznie możesz wpłacić pieniądze na swój rachunek bankowy. Wpłatomat stanowi więc przeciwieństwo bankomatu, za pomocą którego pieniądze z konta wypłacasz (aczkolwiek w praktyce wiele maszyn posiada obie funkcje jednocześnie). Korzystając z wpłatomatu: 

 • oszczędzasz czas i pieniądze niezbędne do tego, by dotrzeć do właściwego oddziału banku (sieć wpłatomatów w Polsce jest już tak duża, że z ogromnym prawdopodobieństwem znajdziesz takie urządzenie w swoim sąsiedztwie, zwłaszcza w dużych miastach), 
 • oszczędzasz czas, który trzeba byłoby spędzić w banku w oczekiwaniu na swoją kolej, 
 • możesz wpłacić pieniądze o dowolnej porze dnia i roku – wpłatomaty działają przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, także w święta. 

Wygoda użytkowania sprawiła, że Polacy coraz częściej swoje bankowe konta zasilają właśnie za pomocą wpłatomatów. Szacuje się, że rocznie przybywa około 1000 nowych urządzeń, a łączna ich liczba przekracza już 8 tysięcy. Jak działają wpłatomaty i jak korzystać z tego typu maszyn, aby nasze pieniądze były bezpieczne? 

Jak działa wpłatomat? 

Jak działa wpłatomat? Urządzenie połączone jest z system określonego banku, dlatego umieszczone w nim pieniądze w trybie natychmiastowym zostają zapisane na naszym koncie. Już po chwili możesz nimi swobodnie dysponować, na przykład zlecając przelew za pomocą aplikacji mobilnej w telefonie. Pamiętać należy jednak o kilku ważnych kwestiach: 

 • wpłatomat przyjmuje gotówkę jedynie w banknotach, nie wpłacisz zatem środków zgromadzonych w monetach, 
 • z wpłatomatu danego banku mogą korzystać jedynie osoby, które posiadają konto i kartę płatniczą w tej właśnie instytucji. Więcej swobody dają jedynie wpłatomaty niezależnych operatorów, pod warunkiem jednak, że dana firma współpracuje z naszym bankiem. 

Zobaczmy teraz, jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu, krok po kroku, szybko i bezpiecznie. 

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu? 

Jak obsługiwać wpłatomat? To prosteCałą operację wykonasz w kilku szybkich krokach. Oto krótka instrukcja: 

 • sprawdź stan wpłatomatu, zobacz czy nie jest uszkodzony. Dla swojego bezpieczeństwa rozejrzyj się też, czy w pobliżu nie kręcą się osoby wzbudzające twoje podejrzenia; 
 • włóż do wpłatomatu swoją kartę płatniczą, tą samą, której używasz w sklepie lub do wypłaty środków z bankomatu. Posłuży do autoryzacji wpłaty; 
 • uważnie czytaj wyświetlające się na ekranie komunikaty. Jeśli urządzenie jest dwufunkcyjne (bankomat/wpłatomat), wybierz odpowiednią opcję; 
 • podaj czterocyfrowy numer PIN przypisany do karty. W ten sposób wpłatomat zidentyfikuje numer twojego rachunku (dzięki temu nie musisz ręcznie wpisywać długiego ciągu cyfr); 
 • umieść pieniądze w specjalnym okienku podawczym. Po zamknięciu się okienka, urządzenie przelicza gotówkę. Wyświetlona na ekranie kwota powinna się zgadzać z sumą, którą wpłacasz. Jeśli jest inaczej – przerwij transakcję. Eksperci radzą, by nie wpłacać jednorazowo wszystkich pieniędzy. Lepiej jest banknoty podzielić i umieszczać partiami w okienku podawczym, co zminimalizuje negatywne skutki ewentualnej pomyłki. Najbardziej przezorni mogą „przetestować” wpłatomat , na wstępie dając mu do skonsumowania najniższy nominał - 10 złotych; 
 • jeśli wszystko się zgadza, zatwierdź transakcję. Pieniądze zostaną zaksięgowane na twoim koncie – gdy korzystasz z urządzenia własnego banku, stanie się to w ciągu kilkudziesięciu sekund. Jeśli natomiast jest to urządzenie operatora zewnętrznego, czas oczekiwania może wynieść od kilkudziesięciu minut do nawet jednego dnia. 

Jakie banknoty przyjmuje wpłatomat? 

Niezwykle istotna jest odpowiedź na pytanie, jakie banknoty przyjmuje wpłatomat. Jeśli chodzi o nominały, akceptowane są wszystkie, od 10 do 500 złotych. W 2017 roku część urządzeń nie przyjmowała wprowadzonego wówczas do obiegu banknotu o najwyższym nominale, czyli 500 złotych. Dziś jednak wpłatomaty są do tego przystosowane. Pamiętać jednak należy, że nie każdy banknot zostanie przez tego typu urządzenia zaakceptowany. Problem może wystąpić w sytuacji, gdy pieniądze są mocno pogniecione, podarte lub wystrzępione. Nigdy też nie należy ich umieszczać w okienku podawczym, jeśli są związane gumką, spięte spinaczem etc. 

Czy można wpłacić euro do wpłatomatu? 

Inne ważne pytanie stawiane przez klientów, tym razem tych, którzy posiadają konta walutowe lub też wrócili właśnie z zagranicznych wojaży z plikiem banknotów: czy można wpłacić euro do wpłatomatu? Opcja ta jest niezwykle rzadka, na polskim rynku wprowadził ją bodaj tylko jeden bank i to wyłącznie w dużych miastach, w urządzeniach znajdujących się przy siedzibach oddziałów. Większość banków ani niezależnych operatorów nie dała swoim klientom takiej możliwości i niewiele zapowiada, żeby miało się to zmienić. Podobnie rzecz wygląda w kwestii dolarów i innych walut. 

Czy można wpłacić pieniądze we wpłatomacie innego banku? 

Klienci często pytają też, czy można wpłacić pieniądze we wpłatomacie innego banku? Tak jak sygnalizowaliśmy wyżej, opcja tego typu nie jest w Polsce praktykowana. Jedynym rozwiązaniem dającym szersze możliwości, jest skorzystanie z urządzeń niezależnych operatorów. Co więcej, oferują oni nie tylko połączenia z systemami różnych banków, ale umożliwiają dokonanie prostego przelewu. Innymi słowy, pieniądze możesz tam wpłacić zarówno na swoje konto, jak też na konto innej osoby, firmy lub instytucji. 

Wpłatomat zjadł pieniądze – co robić? 

Takie sytuacje to rzadkość, ale się zdarzają. Bankomat zjadł pieniądze i co dalej – pytają zrozpaczeni klienci. Co robić w sytuacji, gdy wpłaciliśmy pieniądze, odliczona kwota została „połknięta” przez urządzenie, ale bank nie zaksięgował jej na naszym koncie? Należy jak najszybciej skontaktować się telefonicznie z instytucją, do której należy wpłatomat – bankiem lub zewnętrznym operatorem - i wszcząć procedurę reklamacji. Numer infolinii powinien być podany na urządzeniu. Najczęściej tego typu zdarzenia powodowane są awarią samego wpłatomatu, rzadziej przyczyna leży po stronie systemu bankowego. Po złożeniu reklamacji pozostaje czekać. Jeśli zostanie uznana, pieniądze znajdą się na naszym koncie w ciągu kilku dni. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Jak działa wpłatomat, https://darmowekontobankowe.org
 • Rafał Janik, Jak działają wpłatomaty, www.najlepszekonto.pl
 • Żaneta Baran, Wpłatomat - jak działa i ile kosztuje?, https://www.kontomaniak.pl