Gen długowieczności - poszukiwania wciąż bezskuteczne

Badania nad genami osób żyjących powyżej 100 lat nie dały odpowiedzi na pytanie o długowieczność – tak brzmią wnioski wysnute przez naukowców, zamieszczone w czasopiśmie naukowym PLOS One.

Naukowców od dawna interesuje przyczyna długowieczności. Odpowiedzi na to pytanie próbowano szukać w genach osób, które żyją dłużej niż 110 lat – czyli u tak zwanych superstulatków. Badania nie przyniosły jednak oczekiwanych rezultatów, jak informuje naukowe czasopismo PLOS One.

Badaniom poddano 17 osób, których średnia wieku wynosiła 112 lat. Naukowcom zależało na odkryciu przyczyn oraz poznaniu czynników mających wpływ na długowieczność. W tym celu zebrano i poddano obserwacji genomy najstarszych osób na świecie. Badania nie wykazały jednak istnienia szczególnego rodzaju genu, który miałby wpływ na długość życia superstulatków.

Obecnie na świecie żyją 74 zarejestrowane przez Księgę rekordów Guinnessa osoby, które mają więcej niż 110 lat – 22 z nich mieszkają w Stanach Zjednoczonych. Domniema się jednak, że takich osób na świecie jest znacznie więcej, nawet 450.

Mimo iż badania naukowców nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, wyniki zostały opublikowane. Być może w przyszłości posłużą kolejnym naukowcom, którzy będą poszukiwali odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób udaje się dożyć tak sędziwego wieku.

Więcej z kategorii Ludzie
Byli niemal 90 lat małżeństwem. Jakie mieli rady dla innych?
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
95-latek bije rekord świata w biegu na 200 metrów [FILM]
Powiązane artykuły
Tej 90-latki życie nie oszczędzało. Ale ostatnio spotkało ją coś cudownego!
W czym tkwi sekret udanego związku?
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
84-letnia Polka podbija świat autostopem!
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana