Gen długowieczności - poszukiwania wciąż bezskuteczne

Badania nad genami osób żyjących powyżej 100 lat nie dały odpowiedzi na pytanie o długowieczność – tak brzmią wnioski wysnute przez naukowców, zamieszczone w czasopiśmie naukowym PLOS One.

Naukowców od dawna interesuje przyczyna długowieczności. Odpowiedzi na to pytanie próbowano szukać w genach osób, które żyją dłużej niż 110 lat – czyli u tak zwanych superstulatków. Badania nie przyniosły jednak oczekiwanych rezultatów, jak informuje naukowe czasopismo PLOS One.

Badaniom poddano 17 osób, których średnia wieku wynosiła 112 lat. Naukowcom zależało na odkryciu przyczyn oraz poznaniu czynników mających wpływ na długowieczność. W tym celu zebrano i poddano obserwacji genomy najstarszych osób na świecie. Badania nie wykazały jednak istnienia szczególnego rodzaju genu, który miałby wpływ na długość życia superstulatków.

Obecnie na świecie żyją 74 zarejestrowane przez Księgę rekordów Guinnessa osoby, które mają więcej niż 110 lat – 22 z nich mieszkają w Stanach Zjednoczonych. Domniema się jednak, że takich osób na świecie jest znacznie więcej, nawet 450.

Mimo iż badania naukowców nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, wyniki zostały opublikowane. Być może w przyszłości posłużą kolejnym naukowcom, którzy będą poszukiwali odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób udaje się dożyć tak sędziwego wieku.

Więcej z kategorii Aktualności
Przeczytaj artykuł
Wsparcie dla Seniorów Słuchamy-Wspieramy
Telefon wsparcia dla Seniorów
Przeczytaj artykuł
Emerytury tak niskie, że seniorzy muszą dorabiać
Przeczytaj artykuł
Nie żyje Andrzej Gmitruk. Polski trener zginął w pożarze
Powiązane artykuły
Krzysztof Baranowski: pływający Holender
Za co kochamy Danutę Szaflarską?
59-letnia Yasmina odmienia świat mody
Aktywni Seniorzy są wśród nas