Gdzie są grzyby? Mapa występowania grzybów w Polsce

Gdzie są grzyby – mapa występowania grzybów, dostępna w przestrzeni internetowej, to doskonałe źródło wiedzy na temat tego, gdzie są grzyby w Polsce. W danym momencie, w danej lokalizacji. Narzędzie to ułatwia planowanie grzybobrania i pozwala oszczędzić czas oraz pieniądze w sytuacji, gdy grzybów w lasach po prostu nie ma.
Grzyby w koszyku w lesie
Źródło:123RF
Spis treści

Gdzie są grzyby?

Gdzie są grzyby? To pytanie rozpala miłośników leśnych zbiorów już w połowie lata, choć wiadomo, że na prawdziwy wysyp zaczekać należy przynajmniej do jesieni. Jeszcze kilkanaście lat temu zdać się można było w tej materii na wiedzę teoretyczną, własne doświadczenie, tudzież przeczucie, ewentualnie zawierzyć sąsiadowi, krewnym lub znajomym, którzy byli i na własne oczy widzieli. Dziś jednak możliwości są zupełnie inne. Z pomocą przychodzi Internet wraz z jego możliwościami technicznymi oraz zaangażowaniem społeczności użytkowników, którzy wymieniając się informacjami dostarczają materiał do tworzenia takich narzędzi, jak mapa grzybobrania. Jest to źródło wiedzy praktycznej, o charakterze dynamicznym, pozwalające poznać faktyczne obszary występowania grzybów w danym momencie. Jak to działa? Jak dowiedzieć się, gdzie są grzyby

Grzyby – mapa występowania

Rozbudowana mapa grzybowa działa pod adresem grzyby.pl. Jest to strona prowadzona od kilkunastu lat przez botanika Marka Snowarskiego, który zbiera grzybowe doniesienia od internautów z całego kraju, a następnie wprowadza je do systemu informatycznego, tak by tworzyły jedyną w swoim rodzajugrzybową mapę Polski. Narzędzie to szczególnie przydatne jest dla tych, którzy zbieraniem grzybów zajmują się na poważnie. Ułatwia ono bowiem szybkie podejmowanie decyzji i planowanie w skali globalnej, jeśli ktoś jest w stanie wsiąść w nocy w samochód  i w zależności od tego, gdzie są grzyby, pojechać przykładowo z Łodzi pod Bydgoszcz, na Podlasie albo na Śląsk. 

Jak działa mapa grzybowa?

Mapa wysypu grzybów nie jest wyszukana wizualnie, prezentuje jednak w czytelnej formie rejony, w których pojawiły się grzyby oraz za pomocą kolorów oddaje skalę wysypu. Kolor niebieski oznacza niewielkie ilości grzybów (od 0 do 5) na „osobogodzinę”, czerwony zaś – bardzo duże (powyżej 100 a nawet 200 grzybów zbieranych w danej lokalizacji przez jedną osobę w czasie godziny). W wersji uproszczonej serwisu znajduje się mapka z danymi zagregowanymi z ostatnich kilku dni, do zbudowania której posłużyły doniesienia internautów. Jeśli chcemy się dowiedzieć czegoś więcej, wystarczy kliknąć w mapę, aby przeczytać szczegółowe doniesienia. W pierwszych dniach lata dominują tu pesymistyczne informacje o braku jakichkolwiek znalezisk, tudzież o pojedynczych, często wysuszonych okazach, co zazwyczaj związek ma z niesprzyjającą pogodą. Z oczywistych względów wszystko zmienia się jesienią. Serwis grzyby.pl pomyślany jest tak, aby podstawowe informacje były dostępne powszechnie i za darmo. Natomiast po zalogowaniu się, za niewielką opłatą (22 zł miesięcznie lub 33 zł rocznie),  można korzystać z szerszej jego wersji, z bardziej dokładnymi informacjami bieżącymi a także niezwykle szczegółowym atlasem grzybów.

Gdzie są grzyby – mapa na początek lata

Jak to działa w praktyce? Co serwis mówi nam o sytuacji w roku 2019? Gdzie są grzyby? Mapa stworzona na przełomie czerwca i lipca 2019 roku pokazuje, że jeśli są gdziekolwiek, to w niewielkich ilościach. 

Teoretycznie od czerwca w lasach powinny pojawiać się takie grzyby jak:

 • borowiki ceglastopore,
 • koźlarze,
 • maślaki,
 • podgrzybki,
 • kanie,
 • pieprzniki jadalne.

W lipcu zaś zaczyna się z wolna wysyp innych gatunków jadalnych, w tym borowików szlachetnych oraz rydzów. Tyle teoria. W praktyce bardzo wiele zależy od pogody, a ta wczesnym latem 2019 roku nie rozpieszcza grzybiarzy. Noce w czerwcu były wprawdzie ciepłe, jednak dni wręcz gorące, a przede wszystkim ekstremalnie suche. To zaważyło na tym, że grzybowa mapa Polski u progu wakacji 2019 nie wygląda imponująco. 

Gdzie na grzyby – mapa tradycyjna

Oczywiście na kwestię tego, gdzie należy się wybrać na grzyby, patrzymy nie tylko w ujęciu dynamicznym (już są, czy jeszcze nie ma), ale też bardziej statycznym, żeby nie powiedzieć tradycyjnym. Każdy bowiem grzybiarz wie, że są miejsca, w które warto jechać i takie, które bez żalu można sobie odpuścić. I jest to wiedza ugruntowana na przestrzeni lat, a nawet stuleci. Oto kilka klasycznych propozycji. Każde z tych miejsc z grzybów wprost słynie.

 • Bory Tucholskie – 300 tysięcy hektarów w dorzeczu Brdy i Wdy, w połowie drogi między Bydgoszczą a Gdańskiem, na zachód od autostrady A1.
 • Puszcza notecka – 130 tysięcy hektarów lasu, w Kotlinie Gorzowskiej, w pobliżu granicy niemieckiej. 
 • Puszcza Kampinoska i Bolimowska, najlepsza propozycja dla mieszkańców Warszawy
 • Góry Izerskie – jedno z wielu miejsc w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej, które wprost obfitują w grzyby. 

Wybierając się w tego typu miejsca, możemy mieć niemal pewność, że grzyby znajdziemy, pod warunkiem, że są sprzyjające ku temu warunki pogodowe. Właśnie dlatego warto śledzić dynamicznie zmieniającą się mapę grzybobrania, która nie zasadza się na wiedzy teoretycznej, lecz konkretnych i rzeczywistych doniesieniach z lasów.

Czytaj:

 

Bibliografia

 • Marek Snowarski, Mapa występowania grzybów, https://grzyby.pl
 • Halina Hawryluk, Grzyby, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, www.wsse.krakow.pl