Figurki do szopki, aniołów i świętych. Gdzie kupić?

Figurki do szopki bożonarodzeniowej przedstawiają Świętą Rodzinę, Trzech Króli, pasterzy i zwierzynę. Są też figurki aniołów. Wykonane z drewna, żywicy, samoutwardzalnych mas plastycznych. W cenie od kilkudziesięciu złotych do kilkudziesięciu tysięcy. Gdzie można kupić figurki bożonarodzeniowe? Czy można je wykonać samodzielnie?
Szopka bożonarodzeniowa
Źródło:123RF
Spis treści

Figurki do szopki

Bożonarodzeniowa szopka jest namacalnym symbolem świąt, które świat chrześcijański obchodzi wspominając cud narodzin Chrystusa. To swego rodzaju makieta, przedstawiająca stajenkę w Betlejem, tę w której ponad 2 tysiące lat temu na świat przyszedł Jezus. Formy jej są niezwykle zróżnicowane – szopki bywają skromne i nieskromne, zdarza się niekiedy, że biedna betlejemska stajenka przybiera formę godną pałacu, katedry lub innego dzieła architektury monumentalnej (vide: szopki krakowskie czy szopki neapolitańskie). Niezależnie od tego niezmienne jest jedno: figurki do szopki. To one są najważniejsze, a ich zestaw w gruncie jest stały i zgodny z przekazem ewangelicznym. Jakie figurki do szopki bożonarodzeniowej należy bezwzględnie wstawić? Gdzie można je kupić? Ile kosztują? Czy istnieją tańsze opcje, niż wybór gotowego zestawu ze sklepu?

Jezus, Maryja, Józef, figurki aniołów

Figurki bożonarodzeniowe są w szopce najważniejsze, bo makieta w rzeczy samej przedstawia nie budynek, nie miejsce jako takie, lecz przede wszystkim ukazuje pewne wydarzenie – jedno z najważniejszych, jakie zna Chrześcijaństwo. Moment ten przesycony jest symboliką – doskonale znaną, bo wielokrotnie opisaną przez Ewangelistów w Nowym Testamencie, jak i w tysiącach późniejszych omówień, a także zawartą w milionach przekazów ustnych. Oczywistym jest więc też dobór postaci, grających w szopce główne role. Są to:

 • maleńki jezus w żłobie,
 • Maryja i Józef,
 • trzej mędrcy,
 • pasterze,
 • owce, bydło,
 • gwiazda betlejemska,
 • figurki aniołów.

Bożonarodzeniowa szopka ukazuje więc Świętą Rodzinę (Jezus, Maryja i Józef), a także postaci, o których wspominają Ewangeliści, które odegrały swoją rolę w tym szczególnym momencie, będąc świadkami lub czynnymi uczestnikami wydarzeń kluczowych nie tylko dla wierzeń chrześcijańskich, ale i całej historii świata. 

Z czego są zrobione figurki bożonarodzeniowe?

Choć najistotniejsza jest symbolika, nie sposób uniknąć zagadnień stricte technicznych. Z czego są zrobione figurki świętych? Czy są drogie? Skąd się je bierze? Figurki do szopki specjalistyczne warsztaty rzemieślnicze (a w ostatnich czasach coraz częściej także większe zakłady produkcyjne), wykonują przede wszystkim z takich materiałów, jak:

 • drewno,
 • żywica syntetyczna, 
 • termoutwardzalna masa plastyczna,
 • włókno szklane.

W użyciu są też różnego rodzaju materiały tekstylne - te nie sprawdzają się jednak, jeśli szopka ma być umieszczona na dworze i narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych (śnieg, wilgoć etc.). Figurki świętych malowane są ręcznie, warto przed zakupem zwrócić uwagę na to, czy użyte farby posiadają atesty gwarantujące bezpieczne użycie. Zwłaszcza, jeśli kontakt z szopką będą mieć małe dzieci. 

Sklep internetowy z figurkami aniołów

Gdzie można kupić postaci Świętej Rodziny, Trzech Mędrców, pasterzy, figurki aniołów?Sklep internetowy, sklep stacjonarny? W dzisiejszych czasach najłatwiej jest skorzystać z Internetu, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać zapytanie: Figurki do szopki, figurki aniołówczy figurki bożonarodzeniowe. Pojawią się niezliczone oferty sprzedaży tego typu asortymentu: dowolnej wielkości, z różnych materiałów, różnej jakości i co za tym idzie – w zróżnicowanych cenach. Innymi słowy – na każdy gust i na każdą kieszeń. Figurki do szopki przez Internet sprzedają zarówno sklepy z dewocjonaliami, jak i sklepy z materiałami i modelami kolekcjonerskim, a także warsztaty rzemieślnicze, czy indywidualni użytkownicy serwisów aukcyjnych. Jedyną wadą zakupów przez Internet jest niemożność zobaczenia produktu przed zakupem, dotknięcia go, oceny jakości wykonania. Pamiętać jednak należy, że każdy konsument korzystający ze sprzedaży internetowej ma prawo zwrotu zakupionego towaru w ciągu 14 dni, bez podawania jakiejkolwiek przyczyny. 

Jakie są ceny w sklepie z figurkami świętych?

Ile kosztuje wyposażenie bożonarodzeniowej szopki? Od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Są w sklepach figurki świętych, które można kupić za 30-40 złotych (komplet), i które nadawać się będą do niewielkiej szopki domowej. A są też takie, których cena osiąga pułap 30 tysięcy. W tym przypadku mówimy jednak o naprawdę dużych figurach (50-60 cm. wysokości), wykonanych ręcznie z mistrzowską precyzją, na przykład we Włoszech. Są to figurki należące nie tyle do asortymentu kolekcjonerskiego, co bardziej sakralnego – używane są jako element dużych szopek kościelnych, czy po prostu stałego wyposażenia kościołów. Pamiętajmy, że figurki do szopki zawsze możemy też wykonać sami, choćby z modeliny lub miękkiego drewna, jeśli ktoś posiada podstawowe choćby umiejętności rzeźbiarskie. Coraz większą popularnością cieszą się też figurki mało realistyczne, lecz zachowujące swoją symbolikę, wykonane choćby z piernika. Tego typu ciasto jest niezwykle plastyczne (można korzystać też z gotowych foremek do wycinania kształtów), a pod wpływem temperatury w piekarniku doskonale się utwardza. 

Czytaj: