Coraz więcej stulatków w Polsce

Spis treści
Polacy coraz częściej dożywają sędziwego wieku. Niemal trzy tysiące przeżyło już wiek! Co ciekawe, jest to najszybciej rosnąca grupa demograficzna. Przypuszcza się, że kolejne tysiące to już kwestia tylko kilku najbliższych lat.

Ten stan rzeczy zawdzięczamy lepszej opiece medycznej, większej higienie i wzrostowi świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia. Warto zauważyć, że zdrowie przeciętnego stulatka jest w dużo lepszej kondycji niż przeciętnego osiemdziesięciolatka. Fakt ten przypisuje się niesympatycznie brzmiącemu zjawisku o nazwie efekt żniwiarza. Oznacza on, że osoby o słabszym zdrowiu po prostu nie dożywają setki.

Sylwetka stulatka


A czym charakteryzują się sami długowieczni? Większość z nich całe życie była szczupła i nigdy nie paliła papierosów. 8% z nich nie przyjmuje obecnie żadnych lekarstw. Warto jednak zauważyć, że po przekroczeniu pewnej granicy wieku dłuższemu życiu zaczynają sprzyjać takie czynniki jak lekka nadwaga, nadciśnienie i nieco podwyższone wskaźniki cholesterolu. Natura bywa zatem przewrotna.

Stulatkowie pytani o receptę na długie życie najczęściej mówią o pozytywnym nastawieniu i ciągłej aktywności. Chyba warto pójść za ich radami.
Więcej z kategorii Ludzie
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
95-latek bije rekord świata w biegu na 200 metrów [FILM]
Powiązane artykuły
Tej 90-latki życie nie oszczędzało. Ale ostatnio spotkało ją coś cudownego!
W czym tkwi sekret udanego związku?
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
84-letnia Polka podbija świat autostopem!
Byli niemal 90 lat małżeństwem. Jakie mieli rady dla innych?