Coraz więcej stulatków w Polsce

Spis treści

Polacy coraz częściej dożywają sędziwego wieku. Niemal trzy tysiące przeżyło już wiek! Co ciekawe, jest to najszybciej rosnąca grupa demograficzna. Przypuszcza się, że kolejne tysiące to już kwestia tylko kilku najbliższych lat.

Ten stan rzeczy zawdzięczamy lepszej opiece medycznej, większej higienie i wzrostowi świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia. Warto zauważyć, że zdrowie przeciętnego stulatka jest w dużo lepszej kondycji niż przeciętnego osiemdziesięciolatka. Fakt ten przypisuje się niesympatycznie brzmiącemu zjawisku o nazwie efekt żniwiarza. Oznacza on, że osoby o słabszym zdrowiu po prostu nie dożywają setki.

Sylwetka stulatka

/> A czym charakteryzują się sami długowieczni? Większość z nich całe życie była szczupła i nigdy nie paliła papierosów. 8% z nich nie przyjmuje obecnie żadnych lekarstw. Warto jednak zauważyć, że po przekroczeniu pewnej granicy wieku dłuższemu życiu zaczynają sprzyjać takie czynniki jak lekka nadwaga, nadciśnienie i nieco podwyższone wskaźniki cholesterolu. Natura bywa zatem przewrotna.

Stulatkowie pytani o receptę na długie życie najczęściej mówią o pozytywnym nastawieniu i ciągłej aktywności. Chyba warto pójść za ich radami.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!