„Łączniczki” to bezcenne, powstańcze wspomnienia z pierwszej ręki. Polecamy Państwu dziewięć niezwykłych, wzruszających, często szokujących opowieści kobiet, które jako 14-15 letnie łączniczki lub sanitariuszki uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim.
Warszawianki, panienki z dobrych domów, uczennice renomowanych szkół, patriotki zaangażowane w konspirację AK i Szarych Szeregów, córki lekarzy, profesorów, przedsiębiorców, właśnie wkraczały w młodość. To właśnie czas powstania je ukształtował i teraz, po ponad siedemdziesięciu latach, wciąż żyją wydarzeniami z sierpnia 1944 roku.
Każda z kobiet opowiada o powstaniu ze swojej perspektywy, a wszystkie sylwetki układają się w pewną syntezę postaw oraz obraz patriotycznego środowiska walczącej młodzieży tego okresu.
Bohaterki tej książki łączy także to, że prawie jednogłośnie mówią o swoim szczęściu, które pomogło im ocalić życie. Przeżyły powstanie i po siedemdziesięciu latach mogą wrócić do wspomnień.
"Pamiętam też radość podczas wojny. U mnie na punkcie sanitarnym, który prowadziłam w domu, leżał przyjaciel. Lekarz stwierdził, że trzeba mu amputować nogę. Zobowiązałam się, że ją uratuję. I udało mi się. To była wielka radość. Ale prawdziwa radość pojawiała się wtedy, gdy nie zostało się zabitym. Radość czułam, gdy wyszłam z kanałów i zobaczyłem, że stoją domy. Były co prawda uszkodzone, ale ludzie chodzili normalnie, kobiety w sukienkach, umalowane, ładnie uczesane. Uśmiechnęłam się, że życie wraca do normy. Tyle, że to wcale nie była norma"
Każdą z dziewięciu bohaterek „Łączniczek” poznajemy z krótkich autorskich wprowadzeń do jej postaci jako reprezentatywnej dla środowiska. Wspomnienia z powstania i popowstaniowe losy dziewcząt zostały dodatkowo wzbogacone fotografiami z archiwów rodzinnych.
Chcieliby Państwo przeczytać „Łączniczki”? Mamy dla was dobrą wiadomość! Jeszcze w tym tygodniu, w czwartek ogłosimy konkurs, w którym będą mogli Państwo wygrać jedną z trzech książek „Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego”.
CafeSenior poleca: Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego
Data aktualizacji: 1 sierpnia 2015