Bombki na szydełku - wzory, schematy, przygotowanie krok po kroku

Szydełkowe bombki to piękne świąteczne ozdoby lub przemiły świąteczny upominek. Bombka na szydełku jest przy tym prosta i szybka w przygotowaniu. Mogą spróbować wykonać ją nawet osoby, które dopiero poznają znaczenie oczka i słupka. Własnoręcznie zrobiony prezent z pewnością sprawi radość bliskim.
Spis treści

Bombki na szydełku - świąteczne ozdoby

Święta tuż-tuż, a przed nimi mamy jeszcze Mikołajki, pewnie wielu z Was ma pustkę i mętlik w głowie, kiedy myśli o prezentach. Co podarować bliskim, znajomym i przyjaciołom (zapewniam Was, każdy uwielbia prezenty, bez względu na wiek), a przy tym nie wydać majątku?

Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się szydełkowe bombki, na prezenty, szczególnie te ręcznie robione, zawsze patrzymy przychylniejszym okiem.  To coś fantastycznego - móc podarować komuś coś, co robimy z myślą o tej konkretnej osobie. Namawiamy Cię, możesz zrobić własne bombki na szydełku - naprawdę warto!

Bombki ręcznie robione

Szydełkowe bombki na choinkę to wspaniały prezent na święta dla koleżanki, córki, synowej czy sąsiadki. Przy niewielkim nakładzie czasu, pracy i pieniędzy możesz przygotować naprawdę wyjątkowy upominek. Bombki to najpopularniejsza ozdoba choinkowa, obok lampek, łańcuchów i pierniczków.
  
Pierwsze bombki podobno powstały w Niemczech. W Polsce pojawiły się niemal jednocześnie z modą na wystawianie i ubieranie świątecznego drzewka, w XIX wieku. Dziś nie przywiązuje się już takiej wagi do procesu ich tworzenia, jednak kiedyś bombki były prawdziwymi małymi dziełami sztuki.  Dmuchano je z cienkiego szkła i malowano ręcznie, imitowały owoce, orzechy lub rośliny.

Bombki choinkowe na szydełku schematy

Dzięki schematowi na bombkę na szydełku możecie stworzyć własne dzieła sztuki. Nasza propozycja to tradycyjna, okrągła szydełkowa bombka, prosty wzór, który szybciutko się dzierga, wymaga tylko nieco skupienia i wolnej chwili czasu. Bombki na szydełku schematy do wydruku bez problemy znajdziecie w internecie.
 
bombki na szydełku

Jak zrobić bombkę na szydełku? Ozdoby choinkowe na szydełku

Jest to schemat bombki 1/2, więc jeśli chcemy mieć bombkę w całości musimy wykonać dwie części, a w ostatnim okrążeniu drugiej połówki połączyć je ze sobą. Aby to zrobić, w ostatnim okrążeniu wykonujemy dwa oczka łańcuszka, a trzecim oczkiem łączymy połowę drugą z pierwszą. Następnie robimy kolejne dwa oczka łańcuszka, i powtarzamy łączenie trzecim obu połówek. W ten sposób wykonujemy całość i łączymy dwie połówki bombki szydełkowej.
 
bombki na szydełku
  

Bombki szydełkowe - jak usztywnić robótkę?

Do szydełkowania bombki użyłam trzech kolorów, żeby pokazać sposób połączenia dwóch części bombki z koronki. Gdy uda się już nam połączyć dwie części szydełkowej bombki, musimy usztywnić naszą robótkę, aby bombka była trwalsza i trzymała ładny kształt. Najlepiej usztywniać bombki na balonie. Do utrwalenia proponuję Ługę i klej Wikol, w proporcji 1:1.
 
Po dokładnym nasączeniu mieszaniną naszą robótkę usztywniamy na małym okrągłym balonie - zaznaczam - na okrągłym, ponieważ musimy uzyskać kulę, a a nie kształt owalny. Po wyschnięciu przebijamy nadmuchany balonik i wypuszczamy z niego powietrze, otrzymując efekt widoczny na zdjęciach niżej.

bombki na szydełkubombki na szydełku

Bombki z koronki - na prezent

Mamy piękną, kształtną bombkę szydełkową, którą możemy elegancko zapakować i podarować komuś bliskiemu jako świąteczny upominek. Jest to też sposób na udekorowanie mieszkania na okres Świąt Bożego Narodzenia. Bombka może zawisnąć tradycyjnie na choince, możemy ją jednak także wykorzystać jako zawieszkę na okno, wystarczy, że przewiążemy naszą bombkę szydełkową dłuższą wstążką i umocujemy w oknie. W takiej formie świetnie sprawdzi się także na drzwiach czy nad stołem. Z wykorzystaniem bombki zrobimy też okazały wieniec na drzwi wejściowe, czy świąteczną girlandę. Pomysły na dekorację mieszkania i jak zapakować drobny prezent - pokażę w niedługim czasie.
  
Takie bombki robione na szydełku sprawdzą się też jako modne ostatnio cotton balls, wykorzystywane do dekoracji mieszkań i domów nie tylko w okresie świątecznym. Wystarczy, że kupimy łańcuch świątecznych lampek (najlepiej lampek led - nie nagrzewają się tak szybko) i do każdej z nich przymocujemy jedną bombkę szydełkową np. cienką nitką. Po włączeniu lampek, efekt będzie zachwycający.

Bombki szydełkowe - wzory [FILM]

Podobną techniką, ale na nieco innym wzorze wykonano bomkę na szydełku z filmu. Szydełkowanie bombki to świetna zabawa, możesz sam spróbować!

Czytaj też: