Aleksandra Szarłat, Prezenterki. Tele PRL.

Kto z nas nie pamięta uśmiechniętej Edyty Wojtczak, poważnej Krystyny Loski, wesołej Katarzyny Dowbor?

Kto nie podziwiał elegancji Bogumiły Wander i profesjonalizmu Bożeny Walter? Te pięć kobiet niegdyś regularnie gościło w naszych domach, na ekranach telewizorów. Dzisiaj, gdy telewizja tak bardzo się zmieniła i gdy zapełniają ją inne twarze, warto sięgnąć po ekskluzywne wywiady z najsłynniejszymi prezenterkami Telewizji Polskiej z okresu PRL.

Aleksandra Szarłat wnikliwie, ale też z klasą przepytała swoje rozmówczynie, pozwalając im snuć niezwykle wciągające opowieści, sypać anegdotami, a bywa, że i rzucać złośliwostkami pod adresem współpracowników. Jednocześnie prowadzi rozmowę tak, by jak najdokładniej przedstawić pewien wycinek telewizyjnego życia, przeanalizować sytuację na Woronicza i pokazać, jak w PRL-u kreowano idolki.

Obok wywiadów autorka książki zaprezentowała czytelnikom dwa teksty towarzyszące. Jeden opowiada o pierwszej wielkiej twarzy polskiego małego ekranu – Irenie Dziedzic. Drugi jest wprowadzeniem do historii Telewizji Polskiej. Dzięki tym dodatkowym stronom czytelnik ma pełniejszy obraz poruszanych w wywiadach tematów, a sama książka stanowi interesujący przyczynek do poznania części naszej kultury, chociaż tylko w wymiarze pop.
Więcej z kategorii Film, muzyka i książki
Polskie piosenki z lat 50. Muzyczna podróż w przeszłość
Przeboje Czesława Niemena
Mole książkowe mają lepszą pamięć po 80. roku życia
Powiązane artykuły
Polskie piosenki przedwojenne – część 1
Najlepsze polskie komedie lat 70., które bawią do łez
7 najsłynniejszych piosenkarzy XX wieku
Seniorzy śmieją się z samych siebie [FILMY]
CafeSenior poleca: Hotel Marigold