6 sposobów na tanie podróżowanie

Podróże są dla zamożnych - tak brzmi powszechna opinia. Czy jest słuszna? Jak każde obiegowe stwierdzenie, nie do końca. Tak naprawdę podróże mogą być w zasięgu każdego. Pod jednym warunkiem - trzeba odpowiednio się do nich przygotować.
Kobieta i mężczyzna przy czerwonym samochodzie
Źródło: 123rf
Spis treści

Samo wyprzedzenie czasowe wiele nam ułatwia. Ale jest i kilka innych patentów, które warto uwzględnić. Złamanie kilku stereotypów dotyczących wyjazdów na wakacje naprawdę pomaga nie obciążyć nadto portfela.

Niektóre ze sposobów są powszechnie znane i wypróbowane. Inne mogą być nieco wbrew tradycyjnie przyjętym zasadom. Łączy je jedno: naprawdę pozwalają na tańsze spędzenie wakacji.

Zaprzyjaźnij się z Internetem

Logując się na różnych portalach np. groupon.pl, booking.com, travel.godealla.pl, grupeo.pl czy traveldeal.pl możesz zyskać szansę na skorzystanie z atrakcjnych cen. Noclegi, muzea, miejscowe atrakcje, a nawet usługi - warto sprawdzać i korzystać. To co Was interesuje - a może nawet zupełnie nowe odkrycia, staną się łatwiej osiągalne, jeżeli sprawdzisz, jak można uzyskać je taniej.

Planuj z wyprzedzeniem

Nie ma nic bardziej cieszącego w ciemne popołudnia jak planowanie słonecznych dni lata. Warto czynić to z przeglądarką w zasięgu ręku i rezerwować szybciej bilety oraz noclegi. Obniżki rzędu 50% to gra warta świeczki! Może okaże się, że w Twoim zasięgu jest więcej niż się zapowiadało? Zwłaszcza jeżeli zaplanujesz na wyjazd miesiące poza najbardziej obleganym sezonem. Wrzesień jest też pięknym miesiącem, a ceny wakacyjnych atrakcji znacząco w nim opadają.

Korzystaj z tego, co darmowe

Nim wyruszysz do celu wyprawy, posprawdzaj lokalne strony miejscowości, którą odwiedzisz. Przeglądaj je pod kątem atrakcji dostępnych zupełnie za darmo. Nawet w niedużych miejscowościach latem organizuje się okolicznościowe imprezy, otwiera wystawy, odbywają się koncerty plenerowe. Za wędrówkę po odległych od turystycznego centrum uliczkach nikt nie każe płacić, a to właśnie w ten sposób najlepiej poznasz koloryt lokalny - korzystaj!

Omiń stragany z pamiątkami

Naprawdę, to nie jest punkt obowiązkowy. Czy tak naprawdę rzeczy tam zakupione są niezbędne w domu? A przede wszystkim: czy sprawią Ci radość? Może po prostu będą zbierać kurz na półce? Na straganach i w typowych sklepach z pamiątkami najczęściej kupimy chińszczyznę, która udaje miejscowy wyrób. Jeżeli naprawdę pragniesz przywieźć coś materialnego, postaw na przykład na miejscowe specjały kulinarne. Warto to właśnie wybrać i dla swych najbliższych. Kupując omijaj miejsca oblegane przez turystów. Przede wszystkim jednak, zastanów się, czy naprawdę warto kupować? Nastaw się na przeżycia, utrwalaj na fotkach miejsca, do których miło będzie wrócić we wspomnieniach.

Jedz tanio, a dobrze!

Jak to zrobić? Sprawdź, gdzie jedzą miejscowi. Zasięgaj języka i rozmawiaj, dopytuj się. Najprawdopodobniej odkryjesz w ten sposób źródło nie tylko tańszych, ale i smaczniejszych posiłków. Rezerwuj sobie noclegi tam, gdzie masz swobodny dostęp do kuchni - samodzielne przygotowywanie sobie posiłków zajmuje nieco czasu, ale stwarza możliwość zaoszczędzenia. Nic nie stanie się, jeżeli w wakacje Twoje menu będzie nieco minimalistyczne, nie musisz tworzyć trzech dań. To przecież tylko kilka dni w roku, podczas których i tak żyje się głównie przeżyciami.

Wykorzystuj możliwości darmowego noclegu

Oczywiście możesz odwiedzać rodzinę i przyjaciół rozsianych po świecie. Ale zainteresuj się też platformą couchsurfing.com, dzięki której możesz nocować za darmo w różnych zakątkach świata, w prywatnych mieszkaniach. Jedyny koszt to udostępnienie w czasie Twej nieobecności swojego domu, bo jest to rodzaj swoistej zamiany. Mieszkasz w okolicy atrakcyjnej turystycznie? Na pewno ktoś zechce odwiedzić to miejsce. Turyści z zagranicy cenią nasz kraj.

A może masz już swoje sprawdzone pomysły na tanie podróżowanie? Możesz podzielić się nimi w komentarzu pod artykułem.

Zobacz też:

5 sposobów na wymarzone wakacje we własnym domu

Wakacje dla seniora - gdzie szukać dobrych ofert

Wakacje dla seniorów - jak uniknąć problemów?

6 miejsc, które musisz odwiedzić w wakacje

Wakacje z rodziną - co zrobić, by wyszły dobrze nie tylko na zdjęciu