Świadczenia honorowe: najstarszy beneficjent ZUS-u ma 112 lat

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co miesiąc wypłaca tzw. świadczenia honorowe każdemu, kto ukończył 100 lat. Najstarsza osoba pobierająca to świadczenie ma 112 lat i mieszka na Śląsku.
Para seniorów wypełnia dokumenty z lekarzem
Źródło: 123rf
Spis treści

Świadczenie honorowe dla 100-latków z ZUS

Świadczenie honorowe to świadczenie przyznawane osobom, które ukończyły 100 lat, przyznawane przez prezesa ZUS z urzędu. Takie środki finansowane są z budżetu państwa. Pieniądze wypłacane są co miesiąc. Kwota na jaką mogą liczyć osoby spełniające wymogi, to równowartość kwoty bazowej w momencie, w którym senior ma setne urodziny. Wynosi ono około 4 tysięcy złotych brutto. Aby je otrzymać, nie trzeba składać żadnego wniosku, wypłacane jest automatycznie, a wszystkie formalności załatwia ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeanalizował dane osób, którym wypłaca tak zwane świadczenie honorowe. Według podanych informacji – najstarsza kobieta pobierająca z ZUS specjalne świadczenie ma 112 lat i jest mieszkanką Śląska. Z kolei najstarszy mężczyzna ma 111 lat i pochodzi z Dolnego Śląska.

Ile osób pobiera świadczenie honorowe z ZUS?

W ubiegłym roku w grudniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 1,9 tys. świadczeń honorowych z tytułu ukończenia 100 lat. Wśród pobierających to świadczenie przeważają kobiety – stanowią 85% grupy objętej wsparciem.

Czytaj także:

Emeryci ratują polską służbę zdrowia i edukację

Ile wynosi najniższa renta w Polsce (chorobowa, rodzinna, inwalidzka)?

Emerytury tak niskie, że seniorzy muszą dorabiać

Ogólnopolska Karta Seniora - wniosek i dostępne zniżki

Bibliografia

  • https://www.infor.pl/