Świadczenia honorowe: najstarszy beneficjent ZUS-u ma 112 lat

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co miesiąc wypłaca tzw. świadczenia honorowe każdemu, kto ukończył 100 lat. Najstarsza osoba pobierająca to świadczenie ma 112 lat i mieszka na Śląsku.
Para seniorów wypełnia dokumenty z lekarzem
Źródło: 123rf

Spis treści

Świadczenie honorowe dla 100-latków z ZUS

Świadczenie honorowe to świadczenie przyznawane osobom, które ukończyły 100 lat, przyznawane przez prezesa ZUS z urzędu. Takie środki finansowane są z budżetu państwa. Pieniądze wypłacane są co miesiąc. Kwota na jaką mogą liczyć osoby spełniające wymogi, to równowartość kwoty bazowej w momencie, w którym senior ma setne urodziny. Wynosi ono około 4 tysięcy złotych brutto. Aby je otrzymać, nie trzeba składać żadnego wniosku, wypłacane jest automatycznie, a wszystkie formalności załatwia ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeanalizował dane osób, którym wypłaca tak zwane świadczenie honorowe. Według podanych informacji – najstarsza kobieta pobierająca z ZUS specjalne świadczenie ma 112 lat i jest mieszkanką Śląska. Z kolei najstarszy mężczyzna ma 111 lat i pochodzi z Dolnego Śląska.

Ile osób pobiera świadczenie honorowe z ZUS?

W ubiegłym roku w grudniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 1,9 tys. świadczeń honorowych z tytułu ukończenia 100 lat. Wśród pobierających to świadczenie przeważają kobiety – stanowią 85% grupy objętej wsparciem.

Czytaj także:

Emeryci ratują polską służbę zdrowia i edukację

Ile wynosi najniższa renta w Polsce (chorobowa, rodzinna, inwalidzka)?

Emerytury tak niskie, że seniorzy muszą dorabiać

Ogólnopolska Karta Seniora - wniosek i dostępne zniżki

Bibliografia

  • https://www.infor.pl/

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!