Święta Lipka Sanktuarium Maryjne: msze, mapa, noclegi

Święta Lipka – Częstochowa Północy, znany ośrodek kultu maryjnego, perła baroku, pomnik historii. Sanktuarium w Świętej Lipce jest miejscem, do którego pielgrzymi zmierzają od XIV wieku. Co warto wiedzieć, co zobaczyć, jak dotrzeć do Świętej Lipki? W jakich godzinach odbywają się msze i prezentacja słynnych organów?
Święta Lipka Sanktuarium Maryjne
Źródło:123RF
Spis treści

Święta Lipka

Święta Lipka nazywana jest Częstochową Północy. Niewielka wieś, położona w województwie warmińsko-mazurskim, 70 kilometrów na północny-wschód od Olsztyna, od wieków jest liczącym się ośrodkiem kultu maryjnego. Tradycja pielgrzymowania do sanktuarium w Świętej Lipce sięga czasów późnego średniowiecza, obecnie jest ono odwiedzane przez około 100 tysięcy wiernych rocznie. Warto przy tym wiedzieć, że kościół w Świętej Lipce, od 1983 roku posiadający status bazyliki mniejszej, jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale też jednym z najcenniejszych w Polsce zabytków doby baroku - od 2018 roku w randze „pomnika historii”.

Sanktuarium w Świętej Lipce

Historia sanktuarium w Świętej Lipce rozpoczyna się w XIV wieku. Wedle tradycyjnych podań, w tym właśnie miejscu figurkę Matki Boskiej zawiesił na drzewie lipy więzień, modląc się o ułaskawienie. Jego modły zostały wysłuchane. W XV wieku wybudowano tam kapliczkę, a ta stała się miejscem pielgrzymek w celu uzyskania odpustu oraz w intencji zdrowia. W 1519 roku pieszo i na boso do Świętej Lipki przybył ostatni Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego, Albrecht Hohenzollern. Było to na 6 lat przed tzw. hołdem Pruskim, likwidacją państwa zakonnego i powstaniem Prus. Nowe księstwo, na którego obszarze znalazła się Święta Lipka było całkowicie zsekularyzowane, szybko zakazano na jego obszarze wszelkich form kultu. Kaplicę zburzono. Katolicy odzyskali jednak na tych terenach swobody religijne w roku 1618 - wówczas Stefan Sadorski, sekretarz polskiego króla Zygmunta III Wazy, wykupił Świętą Lipkę a następnie oddał ją w zarząd zakonowi Jezuitów (Prusy wciąż były wówczas zależne od Polski). Niedługo potem powstała nowa kaplica, w której umieszczono kopię obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Ruch pielgrzymkowy do sanktuarium w Świętej Lipce nabrał mocy. Zaś w 1687 roku rozpoczęła się budowa imponującego kościoła, który został konsekrowany zaledwie 6 lat później. 

Kościół w Świętej Lipce

Kościół w Świętej Lipce to przykład czystego baroku, który pod koniec XVII wieku był w fazie szczytowego rozkwitu. Świątynia została wybudowana do roku 1693, jednak jej rozbudowa i wyposażenie zajęły kolejnych kilkadziesiąt lat. Do 1708 roku wybudowano krużganki i kaplice narożne (były niezbędne, bo kościół nie mieścił wszystkich wiernych do niego przybywających). W 1730 roku ukończona została fasada świątyni. Na miano „perły baroku” kościół w Świętej Lipce zasłużył też ze względu na urządzenie wnętrza, z ołtarzem, tabernakulum i organami na czele. Prace wewnątrz trwały około 50 lat, a ich rezultat jest kwintesencją późnego, wybujałego stylu barokowego. W ołtarzu głównym zamieszczono kopię obrazu Maryi z dzieciątkiem, którego oryginał znajduje się w rzymskiej Bazylice Większej Matki Bożej.

Bazylika w Świętej Lipce

Znaczenie kościoła w Świętej Lipce w sposób dodatkowy wrosło w czasach nam już współczesnych. W 1983 roku świątynia została podniesiona przez papieża Jana Pawła II do rangi bazyliki mniejszej (bazyliką większą nazywa się wyłącznie 5 kościołów w Rzymie i 2 w Asyżu). Od tej pory kościół nazywa się Bazyliką NawiedzeniaNajświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce. W dniu uroczystego ogłoszenia dekretu przez Jana Pawła II, do nowoutworzonej bazyliki w Świętej Lipce przybyła pielgrzymka gwiaździsta powadzona jednocześnie przez biskupów z Reszla, Kętrzyna i Mrągowa. 

Święta Lipka – msze

Obecnie w Świętej Lipce msze odprawiane są 4 lub 5 razy dziennie, do tego wierni mogą się udać do spowiedzi, a także wziąć udział w prezentacji organów. Szczegółowy rozkład (w sezonie maj wrzesień) wygląda następująco: 

 • msze święte:
  • w niedziele i święta: godz. 7.00, 9.00, 11.00, 14.00, 17.00,
  • w dni powszednie: godz. 7.00, 9.50, 12.00, 18.00;
 • prezentacja organów:
  • w niedziele i święta: godz. 10.00, 12.30, 13.30, 15.00, 16.00,
  • w dni powszednie: godz. 9.30, 10.30, 11.30, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00;
 • spowiedź święta:
  • w niedziele i święta: godz. 6.45 – 7.45, 8.45 – 9.45, 10.45 – 11.45, 13.45 – 14.45, 16.45 – 17.45,
  • w dni powszednie: 6.45 – 7.45, 9.00 – 12.30, 15 – 18.30.

Noclegi w Świętej Lipce

Jeśli chodzi o noclegi w Świętej Lipce, dostępne są kwatery prywatne, pensjonaty, hotel. Samo sanktuarium oferuje miejsca w Domu Pielgrzyma, który nie tylko zapewnia pokoje i łóżka do spania, ale też zachęca wiernych możliwością skorzystania z rekolekcji i warsztatów, a także – skupienia się i modlitwy. Jednorazowo Dom Pielgrzyma może przyjąć 136 osób w trzech budynkach: 

 • Dom im. o. Antoniego Ząbka - 76 osób ( pokoje 1, 2, 3, 4- osobowe z łazienkami),
 • Betania - 53 osoby ( pokoje 4, 5, 6- osobowe z łazienkami),
 • Biały Domek - 7 osób ( pokoje 1, 2 osobowe).

Mapa Świętej Lipki

Świętą Lipkę na mapie Polski znajdziemy w niewielkiej odległości od granicy z Okręgiem Kaliningradzkim należącym do Federacji Rosyjskiej. Położona jest nad jeziorem Dejnowo. Najbliższe miasteczko to Reszel, w niewielkiej odległości znajduje się też znany ośrodek wakacyjny – Mrągowo. Od zachodu najłatwiej tu dotrzeć drogą krajową nr 16, z Grudziądza (autostrada A1), przez Iławę, Ostródę i Olsztyn. Zjeżdżamy z niej z Biskupcu, kierując się na północny wschód drogą 590. Ewentualnie do Świętej Lipki dojechać można też lokalnymi drogami od strony Mrągowa.

Czytaj:

Bibliografia

 • Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, http://www.swlipka.pl
 • Święta Lipka – Sanktuarium, https://mazury.info.pl