Wspomnienia seniorów. Najciekawsze teksty zostały wybrane

Do udziału w konkursie zaproszono ponad 400 seniorów, którzy uczestniczyli w bezpłatnych warsztatach pisarskich organizowanych latem i jesienią w 15 polskich miastach. To inicjatywa Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat”, które już od dwóch lat zachęca i inspiruje osoby po 60. roku życia do spisywania swoich historii i wspomnień.

– W tym roku na konkurs nadesłano 87 prac, a każda z nich jest poruszającą opowieścią o ważnych dla autora przedmiotach albo pamiątkach rodzinnych. W tekstach odżywają wielkie emocje i ludzie, którzy – choć już odeszli – są wciąż w sercach swoich bliskich – opowiada Aleksandra Rzążewska, koordynatorka projektu „PISZEMY+ po raz drugi”.

Wszystkie prace trafiły w ręce profesjonalnego jury, które w tym roku obradowało w składzie:

  • prof. Michał Kuziak (literaturoznawca, wykładowca akademicki),
  • Barbara Sułek-Kowalska (wykładowczyni akademicka, redaktorka i dziennikarka),
  • Wojciech Chmielewski (pisarz i recenzent książkowy).

Po długich dyskusjach jurorzy postanowili przyznać 6 równorzędnych głównych nagród, 6 nagród dodatkowych oraz jedną nagrodę specjalną, przez siebie ufundowaną.\

– Zapraszamy do lektury wszystkich, którzy podobnie jak my uważają, że w rodzinnych wspomnieniach tkwi wielka siła. To fascynujące historie, świetnie napisane i wciągające. Warto poznać losy srebrnego krzyżyka, księżniczki Singer, piłki, lalki Selmy i starych nożyc, zajrzeć do dziwnej szuflady, przyjrzeć się porcelanowemu serwisowi do kawy, stuletniej tacy, starym zdjęciom Kalisza i żółtemu talerzykowi. Sprawdzić, jak to jest, gdy ktoś wreszcie odwróci klepsydrę, zobaczyć, co łączy kota i tekturową walizkę, poznać wiersz o krasnalku – zachęca Anna Błaszkiewicz, prezeska Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów Koncentrat.

Jury postanowiło przyznać nagrody główne Paniom: Marii Adamczyk, Barbarze Baklińskiej, Lucynie Drelinkiewicz, Joli Jaśkiewicz, Bożenie Leonarcik i Agnieszce Weyssenhoff. Nagrody dodatkowe powędrowały do Pań: Barbary Filipowicz-Zarębskiej, Marii Kalinowskiej, Wandy Kalinowskiej-Giorgi, Joanny Kanickiej, Janiny Mickiewicz i Jadwigi Szczęsnowicz. Jury zdecydowało się też przyznać nagrodę specjalną Pani Jadwidze Małkowskiej.

Wkrótce na CafeSenior opublikujemy najciekawsze opowiadania.

 

 

fot. Jacek Łagowski/Stowarzyszenie Koncentrat

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!