Wspomnienia seniorów. Najciekawsze teksty zostały wybrane

Do udziału w konkursie zaproszono ponad 400 seniorów, którzy uczestniczyli w bezpłatnych warsztatach pisarskich organizowanych latem i jesienią w 15 polskich miastach. To inicjatywa Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat”, które już od dwóch lat zachęca i inspiruje osoby po 60. roku życia do spisywania swoich historii i wspomnień.

– W tym roku na konkurs nadesłano 87 prac, a każda z nich jest poruszającą opowieścią o ważnych dla autora przedmiotach albo pamiątkach rodzinnych. W tekstach odżywają wielkie emocje i ludzie, którzy – choć już odeszli – są wciąż w sercach swoich bliskich – opowiada Aleksandra Rzążewska, koordynatorka projektu „PISZEMY+ po raz drugi”.

Wszystkie prace trafiły w ręce profesjonalnego jury, które w tym roku obradowało w składzie:

  • prof. Michał Kuziak (literaturoznawca, wykładowca akademicki),
  • Barbara Sułek-Kowalska (wykładowczyni akademicka, redaktorka i dziennikarka),
  • Wojciech Chmielewski (pisarz i recenzent książkowy).

Po długich dyskusjach jurorzy postanowili przyznać 6 równorzędnych głównych nagród, 6 nagród dodatkowych oraz jedną nagrodę specjalną, przez siebie ufundowaną.\

– Zapraszamy do lektury wszystkich, którzy podobnie jak my uważają, że w rodzinnych wspomnieniach tkwi wielka siła. To fascynujące historie, świetnie napisane i wciągające. Warto poznać losy srebrnego krzyżyka, księżniczki Singer, piłki, lalki Selmy i starych nożyc, zajrzeć do dziwnej szuflady, przyjrzeć się porcelanowemu serwisowi do kawy, stuletniej tacy, starym zdjęciom Kalisza i żółtemu talerzykowi. Sprawdzić, jak to jest, gdy ktoś wreszcie odwróci klepsydrę, zobaczyć, co łączy kota i tekturową walizkę, poznać wiersz o krasnalku – zachęca Anna Błaszkiewicz, prezeska Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów Koncentrat.

Jury postanowiło przyznać nagrody główne Paniom: Marii Adamczyk, Barbarze Baklińskiej, Lucynie Drelinkiewicz, Joli Jaśkiewicz, Bożenie Leonarcik i Agnieszce Weyssenhoff. Nagrody dodatkowe powędrowały do Pań: Barbary Filipowicz-Zarębskiej, Marii Kalinowskiej, Wandy Kalinowskiej-Giorgi, Joanny Kanickiej, Janiny Mickiewicz i Jadwigi Szczęsnowicz. Jury zdecydowało się też przyznać nagrodę specjalną Pani Jadwidze Małkowskiej.

Wkrótce na CafeSenior opublikujemy najciekawsze opowiadania.

 

 

fot. Jacek Łagowski/Stowarzyszenie Koncentrat

 

Więcej z kategorii Wydarzenia
Aktywny senior. Co robić w Białymstoku?
Uniwersytet Otwarty UW - poszerz wiedzę
Koncert dla seniorów – „Bajgosie i Limerynie”
Powiązane artykuły
Koncert dla seniorów – muzyczne niespodzianki
Poznań: Latająca Poradnia Geriatryczna
Cukrzyca oswojona – spotkanie dla seniorów w Łodzi
Targi Seniora w Krakowie
Powstała Warszawska Rada Seniorów. Jaki ma skład?