W poszukiwaniu brakującego leku

W najbliższej aptece nie ma preparatu, który zalecił nam lekarz? Rozwiązanie jest prostsze, niż nam się wydaje.

Chyba każdemu z nas zdarzyło się kiedyś, że w aptece, w której zwykle kupujemy, zabrakło poszukiwanego przez nas leku. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Najczęściej problem tkwi w tym, że specyfik, którego szukamy, należy do tak rzadko kupowanych, że nie opłaca się go trzymać w aptece. Co robić w takiej sytuacji? Czy pozostaje nam mozolne chodzenie od apteki do apteki? Na szczęście – nie. Mamy kilka znacznie prostszych możliwości.

Zamiennik w zastępstwie

Bardzo często w takiej sytuacji farmaceuta proponuje nam zamiast przepisanego leku jego zamiennik, czyli preparat o tej samej substancji działającej, w tej samej postaci (jeżeli lek podstawowy to tabletki, zamiennik też musi mieć postać tabletek) oraz o takim samym działaniu farmakologicznym. Różni się jedynie wyglądem i ceną. No i jest produkowany przez inną firmę. Leki generyczne, bo taka jest pełna nazwa zamienników, są zazwyczaj tańsze. Dzieje się tak dlatego, że firmy korzystają z gotowych już patentów. Możemy więc w razie potrzeby, zamiast leku podstawowego, kupić zamiennik. I zastosować go bez uszczerbku dla zdrowia.

Internet na pomoc

Niestety, wiele leków, szczególnie tych najnowszej generacji, nie ma zamienników.  W takiej sytuacji pomocą może okazać się internet. Siedząc wygodnie w fotelu, bez wychodzenia z domu możemy zamówić potrzebne nam lekarstwo, również to na receptę. Gwarancją bezpiecznego nabycia produktów farmaceutycznych, jest możliwość ich odbioru w aptece. Warto wiedzieć, że placówki internetowe nie mają prawa dostarczać leków na receptę do domu za pośrednictwem kuriera.

Jak zrobić zakupy w sieci?

Wystarczy na stronie internetowego systemu zamawiania leków wypełnić odpowiedni formularz, w którym trzeba przepisać kilka informacji z oryginalnej recepty (oddział NFZ, ewentualne uprawnienia do zniżek oraz informacje o refundacji leku). Co prawda, po odbiór medykamentu musimy już udać się do wybranej placówki osobiście, ale będziemy mieli pewność, że zamówiony lek tam na nas czeka. Co ważne – należy zabrać ze sobą oryginalną receptę, inaczej farmaceuta nie wyda nam zamówionego preparatu (o tym, jak bezpiecznie kupować leki przez internet, pisaliśmy w lutowym numerze „Magazynu 60+”).

Zamówienie w aptece

A co zrobić, gdy jesteśmy już w aptece i okazuje się, że potrzebnego nam preparatu w niej nie ma? Czasem nie opłaca się wracać do domu i szukać leku w aptekach internetowych. Znacznie szybsze i o wiele prostsze jest zamówienie potrzebnego preparatu u farmaceuty, który sprowadzi go z hurtowni farmaceutycznej. W większości placówek jest to możliwe.  Część aptek gwarantuje dostarczenie brakującego medykamentu w ciągu 24 godzin. Warto zapytać farmaceutę o gwarancję dostawy w takim terminie.

 

Tekst: Nina Malinowska, „Magazyn 60+”
Więcej z kategorii Leki
Termin ważności leków - data przydatności
Kto ma pierwszeństwo w aptece?
Leki a pora dnia
Powiązane artykuły
Starszy mężczyzna w aptece
Aktualna lista leków refundowanych dla seniorów – wykaz
Ważność recepty - Ile ważna jest recepta?
HTZ - zastępcza terapia hormonalna - w menopauzie. Na czym polega?
Lekarka trzyma w dłoni smartfon
Recepty online - czym jest e-recepta i jak działa?
Jak cieszyć się udanym życiem seksualnym jak najdłużej?