Sybirak wspomina wojenną tułaczkę

ak wyglądały wywózki Polaków na Syberię? Jak przebiegało życie na obcej ziemi? Jak zachowywali się ludzie w ekstremalnych warunkach? W sieci ukazał się ostatnio film z nagraniem wspomnień 79-letniego Sybiraka.

Film udostępniony został w Internecie miesiąc temu. Nagrał go wnuk uwieczniający na kamerze wspomnienia dziadka. To opowieść o trudnych czasach wojny, gdy ludziom brakowało jedzenia, ubrań oraz pewności, co przyniesie jutro.


Opowiadający historię dziadek urodził się w 1935 roku - w ówczesnej Polsce, ale na terenie dzisiejszej Białorusi. Miał 5 lat, gdy na początku II wojny światowej wywieziono go z całą - liczącą 6 osób - rodziną na Syberię, w okolice Archangielska. Opowiada o podróży pociągiem i codziennym życiu na obczyźnie.

Pokazuje różne postawy ludzi wobec ekstremalnych sytuacji. Przyznaje się do kradzieży ziemniaków. Z wdzięcznością wspomina Rosjan, którzy dzielili się nim jedzeniem i pozwolili wziąć skromny dobytek w drogę.

Pobytu na Syberii nie przetrwał jego ojciec, podobnie jak tysiące innych osób. Dzięki aktywności Związku Patriotów Polskich Stalin zgodził się jednak pod koniec wojny na przesiedlenie Polaków w cieplejszy klimat. Rodzina przeniesiona została na Ukrainę, do Połtawy. Tam, w nieco lepszych warunkach, mieszkała do 1946 roku. Wówczas zorganizowano transport, którym Polacy po 6 latach tułaczki wrócili do kraju.

To nie jedyna opowieść o losach Sybiraków, która ukazała się w Internecie. Coraz więcej osób decyduje się na publikację wspomnień z dawnych, trudnych lat. Pamięć o tych czasach pozostaje żywa.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!