Sucha skóra na nogach
Suchość skóry to częsty problem, z którym pacjenci przychodzą do dermatologów, alergologów oraz medyków innych specjalizacji. Wrażenie ciągnięcia skóry, napięcia, ciągłego podrażnienia to typowe symptomy suchej skóry. Nierzadko też taka skóra jest mało odporna na zranienia i zaczerwienienia (które pojawiają się po kontakcie np. z jakimś kosmetykiem, proszkiem do prania, alkoholem, a nawet wodą).
Sucha skóra często swędzi, boli, a także piecze. Na powierzchni skóry suchej mogą się też pojawiać łuski, a nawet skorupy zrogowaciałego naskórka, które bardzo trudno usunąć. Poza tym wyglądają one nieestetycznie. Nie są to zdrowe objawy. Niejednokrotnie konieczna okaże się wizyta u lekarza specjalisty (dermatologa, alergologa, czy innego lekarza zajmującego się leczeniem choroby podstawowej, wywołującej suchość skóry). Jeśli jednak zmiany skórne są lekkie, suchość skóry na nogach nie jest aż tak uporczywa, można wypróbować apteczne, drogeryjne oraz domowe sposoby na poradzenie sobie z tym problemem.
Przyczyny suchej skóry na nogach
Sucha skóra na nogach stanowi nieprzyjemny i nieestetyczny objaw, który może wynikać z niewłaściwej pielęgnacji skóry nóg (chodzi tutaj przede wszystkim o sposób depilacji nóg oraz o rodzaj kosmetyków do skóry nóg i metody ich stosowania), błędów żywieniowych, odwodnienia organizmu, przesuszenia skóry od słońca, mrozu, wiatru, czy sztucznego ogrzewania. Sucha i bardzo sucha skóra na nogach może być także efektem ubocznym leków, które przyjmujemy. Do takich preparatów należą m.in. diuretyki. Za problemy z suchością skóry nóg mogą też odpowiadać choroby toczące się w organizmie. Nierzadko manifestują się one suchą skórą na łydkach, stopach i w innych częściach nóg. Sucha skóra na łydkach, pękające pięty, czy rogowaciejąca skóra na kolanach mogą zatem świadczyć o występowaniu w ustroju np. cukrzycy, schorzeń związanych z tarczycą, łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, czy dolegliwości dotyczących nerek.
Dlatego nie zawsze wystarczy aplikacja dobrego preparatu, by poprawić stan skóry. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na źródło problemu. Jak już dowiemy się jakie czynniki wywołują suchą skórę, należy je wyeliminować i poddać się leczeniu.
Pielęgnacja suchej skóry na nogach
Szorstka skóra na nogach powinna być odpowiednio pielęgnowana. W ramach tej pielęgnacji skórę na nogach powinno się zmiękczać, złuszczać, czyli usuwać zrogowaciały naskórek oraz nawilżać. Przesuszona skóra na nogach potrzebuje wody oraz natłuszczenia. W pierwszym etapie – zmiękczeniu skóry – powinno się stosować np. olejki eteryczne (np. lawendowy, herbaciany, z mięty pieprzowej) dodawane do kąpieli. Można też skorzystać z dobrodziejstwa soli: himalajskiej, kłodawskiej, czy z Morza Czarnego. Takie zmiękczanie powinno trwać 10-15 minut. Sucha, łuszcząca się skóra na nogachpowinna być potraktowana peelingiem wykonanym w warunkach domowych lub gotowym produktem z apteki, czy drogerii. Usuwanie zrogowaciałej warstwy naskórka powinno się odbywać raz-dwa razy na tydzień.
Do nawilżenia skóry nóg najlepiej nadają się lipidy, ale także mocznik, kwas glikolowy, kwas migdałowy, witamina C oraz glukonolakton. Jeśli więc wybieramy kosmetyki o działaniu nawilżającym, powinniśmy szukać takich, w których składzie znajdą się wymienione wcześniej składniki (oczywiście nie wszystkie naraz).
Domowe sposoby na suchą skórę na nogach
Jeśli irytuje cię sucha skóra na nogach, domowe sposoby pomagające na tę przypadłość mogą stanowić rozwiązanie problemu. Jeśli jednak podstawą tej dolegliwości są np. choroby ogólnoustrojowe, nie ma się co łudzić, że wybawienie przyniesie maseczka z płatków owsianych. Na etapie zmiękczania skóry oraz po to, by przynieść ulgę swędzącym i podrażnionym nogom warto zastosować kąpiel w sodzie oczyszczonej. Do wanny wsypujemy szklankę sodki i moczymy się w takim roztworze przez kilkanaście minut. Zamiast sody można użyć także skrobi kukurydzianej. Do mycia natomiast można stosować płatki owsiane, zastępujące tradycyjne mydło, które wysusza skórę. Preparat peelingujący również można przygotować samodzielnie, np. z gruboziarnistej kawy, czy soli. Po umyciu skóry nóg, należy nałożyć warstwę peelingującą i wmasować ją w ciało, następnie spłukać peeling letnią wodą. Innym babcinym sposobem na suchą skórę nóg jest zastosowanie octu. W czyste nogi trzeba wsmarować ocet i okryć powierzchnię pokrytą octem wysokimi skarpetami, podkolanówkami, czy pończochami. Pomaga to zwalczyć spierzchniętą skórę na nogach.
Czego unikać przy suchej skórze nóg?
Kiedy wysuszona skóra na nogach spędza nam sen z powiek, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na sposób pielęgnacji ciała, ale także na naszą dietę oraz metody wykonywania czynności upiększających ciało. W odniesieniu do ostatniego aspektu chodzi głównie o depilację nóg, szczególnie łydek. Papierowa skóra na nogach może pojawić się przez niewłaściwe usuwanie owłosienia z tych rejonów. Jeśli do depilacji używamy zwykłej golarki, nie powinniśmy stosować jej na suchą skórę. Należy na nią wcześniej nałożyć balsam do golenia. Mydło czy żel pod prysznic także nie są dobrym wyborem, ponieważ mogą nasilić kłopoty z przesuszaniem skóry nóg. Również po goleniu należy właściwie zadbać o skórę nóg, wmasowując w nią preparat kojący o działaniu silnie nawilżającym. Co więcej, powinno się unikać gorącej wody podczas kąpieli lub prysznica, ponieważ ona także przyczynia się do tworzenia się suchej skóry.Jeśli chodzi o dietę, to aby nie dopuścić do tworzenia się suchej skorupy na nogach, nie możemy pozwolić na odwodnienie się. W ciągu dnia należy wypijać co najmniej 1,5 litra wody. Powinno się przy tym unikać płynów odwadniających, takich jak kawa, czarna herbata, napoje gazowane.