Skóra dojrzała – problemy i wymagania w pielęgnacji

Skóra dojrzała, jak sama nazwa wskazuje, wymaga dojrzałego i odpowiedzialnego traktowania. Procesu starzeniowego nie da się zatrzymać ale można sprawić, że będzie on przebiegał w sposób łagodny i przyjazny.
Skóra człowieka z widocznymi zmarszczkami
Źródło: 123RF
Spis treści

Skóra dojrzała – charakterystyka

Skóra dojrzała – takim terminem określa się nie typ cery ale raczej wiek skóry i jej właściciela oraz stan skóry. Od jakiego wieku można spodziewać się charakterystycznych zmian starzeniowych na twarzy i ciele? U pań można dostrzec skórę dojrzałą mniej więcej w okolicy 45 lat, czyli w okresie menopauzalnym. Męska skóra jest grubsza, nie traci tak kolagenu i elastyny, zatem starzeje się później niż u kobiet. Choć oczywiście wiele zależy od czynników indywidualnych.

Proces starzenia się skóry u kobiet rozpoczyna się dość wcześnie, bo około 25 roku życia, nasila się po 30-tce, natomiast przekraczając próg 40 lat można spodziewać się, że nazwa „cera dojrzała” to etykietka naszej skóry. Wraz z wiekiem zmarszczki coraz szczelniej zaczynają pokrywać twarz, tak że ostatecznie opis „skóra pergaminowa” ma pełne uzasadnienie.
Skóra dojrzała charakteryzuje się zmęczonym, szarym, a czasem żółtawym, pomarszczonym i przesuszonym wyglądem.
Warto wiedzieć, że najbardziej narażone cery na szybsze starzenie to skóra sucha, wrażliwa i alergiczna.

Skóra dojrzała – problemy

Często gołym okiem możemy spostrzec czy mamy do czynienia ze zjawiskiem pt. „skóra dojrzała”. Problemy związane z cerą w pewnym wieku to najczęściej – zmarszczki, które wysuwają się na pierwszy plan. Każda pani bez problemu je rozpozna i niechętnie powita na swojej twarzy.
Wszystko przez ubywającą liczbę estrogenów i progesteronu, a także ulatujące kolagen i elastynę. Poza tym skóra jest coraz gorzej ukrwiona.
Do brzydkich, pogłębiających się bruzd na twarzy dołączają jeszcze przebarwienia, pękające naczynka, piegi i wykwity skórne, które trzeba obserwować pod kątem ewentualnego rakowienia. Owal twarzy zmienia się, policzki opuszczają, kąciki oczu i ust także poddają się sile grawitacji, zapadają się też oczy i powieki. Skóra po 40-tce zaczyna być też coraz bardziej sucha.
Czynniki, które mogą przyspieszyć starzenie się skóry to m.in.:

  • nadmierne opalanie się (zwłaszcza bez stosowania kremów z wysokimi filtrami – SPF co najmniej 30-50);
  • przyczyna dziedziczna (jeśli mama i babcia szybciej się zestarzały, istnieje duże prawdopodobieństwo odziedziczenia tej cechy);
  • nieprawidłowe oczyszczanie, nawilżanie i pielęgnacja skóry;
  • niewłaściwa dieta (bogata w cukier, a uboga w dobre tłuszcze);
  • palenie papierosów oraz picie alkoholu;
  • zanieczyszczenie środowiska;
  • stres.

Skóra dojrzała – pielęgnacja

Skóra dojrzała i pielęgnacja jej w odpowiedni sposób to terminy, które idą ze sobą w parze. Każda osoba, która troszczy się o estetyczny, ładny wygląd swojej skóry, będzie zabiegała o jak najlepszą jej pielęgnację.
Jak dbać o cerę dojrzałą? Należy pamiętać o właściwym i regularnym oczyszczaniu skóry twarzy (przynajmniej dwa razy dziennie). Poza tym należy zwrócić uwagę na porządny demakijaż oraz tonizowanie skóry, a także pielęgnację skóry całego ciała.
Skóra nie lubi pozostawać sucha, dlatego nawilżenie skóry dobrymi kremami i balsamami – to kolejny ważny punkt harmonogramu pielęgnacyjnego skóry dojrzałej. Warto także pamiętać o peelingowaniu skóry raz w tygodniu przeznaczonymi do tego preparatami. Co więcej, ciało (twarz również!) bardzo ceni masaż. Buzię można masować podczas nakładania kremu, czy oleju albo serum. Należy to robić delikatnie, opuszkami palców.
Następna istotna dla skóry dojrzałej kwestia to ochrona przed promieniami słonecznymi UVA i UVB, zatem konieczne jest stosowanie preparatów z filtrami o SPF co najmniej 30 – w ciągu roku, a 50 – latem.
Aby zapewnić skórze ładne starzenie się powinno się także zwrócić uwagę na jadłospis, eliminując z niego nadmiar cukrów, a dostarczając zdrowe tłuszcze i dużą ilość wody.
Najlepiej unikać picia alkoholu, palenia papierosów, czynników stresujących oraz smogu, spalin i innych zanieczyszczeń środowiskowych. Warto też postawić na aktywny tryb życia i odpowiednią ilość snu.

Skóra dojrzała a domowe sposoby na pielęgnację

Domowa pielęgnacja skóry dojrzałej obejmuje m.in. stosowanie maseczek wykonanych samodzielnie.
Jedną z nich jest maseczka z twarogu i jogurtu naturalnego w proporcji 1 łyżka do 1. Do tego należy dodać 2 łyżeczki oliwy z oliwek i sok z połowy pomarańczy. Po wymieszaniu wszystkich składników nakłada się taką miksturę na twarz i dekolt na około 30 minut, po czym się ją spłukuje.
Inny przepis na maseczkę na dojrzałą cerę przewiduje wydrążenie z awokado miąższu i połączenie go z kilkoma kroplami soku z cytryny oraz łyżką jogurtu naturalnego. Taką masą pokrywa się buzię na około 20 minut, a potem usuwa się ją pod ciepłą wodą.
Kolejny domowy sposób na dojrzałą cerę to maseczka truskawkowo-bananowa. Robi się ją miksując ze sobą pół banana i około 3-4 truskawek. Można jeszcze dodać kilka kropli oleju migdałowego lub sojowego. Po zmieszaniu całości nakłada się mieszankę na twarz na około 20 minut. Potem należy ją spłukać.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Czytaj jeszcze: