Choroby skóry a nietrzymanie moczu – jak zapobiegać?

Choroby skóry w okolicy krocza to jeden ze skutków, do któyrch może doprowadzić nietrzymanie. Zapalenie skóry, odparzenia, świąd i inne problemy skórne mogą wystąpić jeśli pacjent niewłaściwie dba o higienę miejsc intymnych, podrażnionych wyciekającym moczem. Na szczęście pielęgnacja stref intymnych nie jest skomplikowana.
Kobieta na tle toalety, ściskająca się za pęcherz
Źródło: 123rf
Spis treści

Nietrzymanie moczu – co je powoduje?

Nietrzymanie moczu mogą powodować różne czynniki, najczęściej za popuszczanie moczu u kobiet odpowiadają zbyt luźne mięśnie miednicy. Przyczyniają się do tego w dużej mierze głównie porody naturalne, ciąże, itp., z kolei u mężczyzn winne niekontrolowanemu wyciekowi moczu są z reguły zabiegi na prostatę.

Jednak przyczyn nietrzymania moczu może być dużo więcej, m.in. choroby neurologiczne, nawracające infekcje dróg moczowych, menopauza, uporczywy kaszel, otyłość, zaparcia, palenie papierosów, cukrzyca, stwardnienie rozsiane oraz przyjmowanie moczopędnych leków. Niezależnie od powodów niekontrolowanego oddawania moczu ta dolegliwość może wywoływać przykre problemy skórne, zapalenie skóry, odleżyny i odparzenia.

Nietrzymanie moczu a choroby skóry

Choroby skóry spowodowane popuszczaniem moczu mogą przybrać różne formy. Skóra stale atakowana przez mocz jest ciągle wilgotna, a to doskonały przyczółek dla rozwoju bakterii, grzybów i pleśni.
Problemy skórne związane z posikiwaniem mogą się nasilać także przez proces starzenia się tkanki skórnej. Z wiekiem staje się ona coraz cieńsza, przez co słabsza i mniej odporna na atak drobnoustrojów.
Kłopoty związane z cerą, takie jak świąd skóry, plamy na skórze, przebarwienia na skórze, które mogą się pojawić w przebiegu dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu można jednak skutecznie eliminować, a także im zapobiegać stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i higieniczne.

Nietrzymanie moczu a pielęgnacja skóry

Właściwą pielęgnację skóry przy kłopotach z utrzymaniem moczu zapewnią odpowiednie kosmetyki o pH zbliżonym do naturalnego pH skóry, czyli których wartość waha się między 4,5 a 5,5.
Ważne jest także to, aby stosowane do oczyszczania skóry oraz jej pielęgnacji wyroby zawierały jak najwięcej naturalnych, nie uczulających składników, a ponadto także aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Kosmetyki będą spełniały wtedy także funkcję odbudowy uszkodzonego naskórka i wzmocnienia go.
Delikatne oczyszczanie skóry wokół miejsc intymnych zapewnią chusteczki nawilżane, przeznaczone do tych stref. Jest to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza kiedy przebywa się poza domem. W warunkach domowych zaś sprawdzi się uważne mycie podrażnionych miejsc intymnych np. wodą z mydłem.
Trzeba jednak uważać, by nie doprowadzić do zatarcia okolic krocza. Dużo lepszym wyborem niż mydło jest odpowiedni płyn do higieny intymnej. Do dokładniejszego umycia stref intymnych można użyć pianki oczyszczającej. Wymienione preparaty nie powinny powodować podrażnień i alergii. Natomiast nieprzyjemny zapach uryny można eliminować przyjmując odpowiednią ilość wody niegazowanej w ciągu doby.

Nietrzymanie moczu – higiena miejsc intymnych

W ramach higieny miejsc intymnych, niezbędnej w przypadku nietrzymania moczu, należy przemyśleć dobór środków chłonnych, przy ich wyborze warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak: ilość i częstotliwość oddawanego moczu, styl życia, aktywność, itd..
Wśród specjalistycznych środków higienicznych stosowanych przy nietrzymaniu moczu możemy wymienić: pieluchomajtki, wkładki urologiczne, majtki chłonne czy pieluchy dla dorosłych. Warto zdecydować się na produkt o wysokiej chłonności, właściwościach antybakteryjnych, posiadający pH 5,5. Nie powinno się stosować zwykłych podpasek i wkładek, ponieważ nie zatrzymują one w sposób wystarczający uryny, a poza tym nie niwelują brzydkiego zapachu.
Naturalnie należy pamiętać o właściwym doborze bielizny, która powinna być przewiewna i wyróżniać się naturalnym składem.
Ochronę podatnych na stany zapalne miejsc intymnych zapewnią kosmetyki np. w postaci kremów ochronnych lub pianek zabezpieczających, tworzących na powłoce skórnej film, będący barierą dla drobnoustrojów. Trzeba wiedzieć, że podmycie się jest konieczne po każdym incydencie związanym z popuszczeniem moczu.
Olej migdałowy, panthenol, rumianek – są to naturalne komponenty, które chętnie są dodawane do środków pielęgnacyjnych dedykowanych strefom intymnym.

Problemy skórne przy nietrzymaniu moczu – zapobieganie

Profilaktyka w wielu sytuacjach uwalnia od niepotrzebnych problemów zdrowotnych. Także w tym przypadku powinna być doceniona przez pacjentów cierpiących na nietrzymanie moczu.
Zatem aby ustrzec się przed chorobami skóry spowodowanymi popuszczaniem moczu, warto zabezpieczać się korzystając z dobrodziejstw naturalnych kosmetyków myjących i pielęgnujących okolice intymne. Poza tym dobrze mieć przy sobie odpowiednią ilość wkładek, majtek, pieluch lub innych środków absorpcyjnych, tak żeby nie wywołać groźnej infekcji dróg moczowych oraz dyskomfortu spowodowanego odczuwaniem wilgoci w okolicy krocza.
Jeśli wstydliwa przypadłość nas zaskoczyła, należy jak najszybciej zmienić bieliznę na czystą i suchą.]

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Sprawdź również: