Sucha skóra na dłoniach: przyczyny pękania i wysuszenia

Sucha, popękana, zaczerwieniona skóra na dłoniach nie dość, że drażni, to jeszcze nieelegancko się prezentuje. A przecież dłonie to nasza wizytówka. Dlaczego skóra dłoni się wysusza? Jak sobie radzić z tym problemem? A może sucha skóra dłoni to sygnał, że powinniśmy udać się do lekarza?
Dłonie starszej kobiety
źrodło:123RF
Spis treści

Objawy suchej skóry na dłoniach 

Sucha skóra na dłoniach objawia się przede wszystkim wspomnianą suchością. Takie dłonie są nieprzyjemne w dotyku: szorstkie, chropowate, a w dodatku nieestetycznie wyglądają i zaczepiają się o rajstopy oraz o inne delikatne tkaniny.  Z suchych dłoni może schodzić skóra, co sprawia, że osoby dotknięte tą przypadłością zakrywają dłonie, wstydząc się ich. Suche dłonie mogą powodować świąd, pieczenie, a nawet ból, wywołany ciągłym drapaniem się. Na suchej skórze dłoni mogą się też pojawiać zaczerwienienia, plamy, a nawet rany, które trudno się goją. Dolegliwości związane z suchą skórą dłoni pojawiają się przede wszystkim w porze zimowej, czyli w sezonie grzewczym. Poza tym w tym czasie częściej nasze dłonie są narażone na zimno, wiatr, a nawet mróz. Latem z kolei dłonie mogą ulec wysuszeniu od słońca. Sucha skóra dłoni to kłopot, który dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci. Na szczęście, jeśli nie stanowi to syndromu chorobowego, suchość dłoni można zwalczyć odpowiednią pielęgnacją, dobrymi kosmetykami i zabiegami. 

Przyczyny suchej skóry na dłoniach 

Skąd się bierze sucha skóra na dłoniach? Przyczyny tej dolegliwości mogą być bardzo różnorodne: od czynników zewnętrznych, poprzez choroby toczące się w organizmie, aż po kwestie dziedziczne. Sucha, pękająca skóra na dłoniach występuje po częstym kontakcie z wodą, detergentami, wysuszającymi kosmetykami i maściami oraz chemikaliami. Skóra dłoni może się wysuszać od mrozu, wiatru, a także słońca. Ponadto na skórę niekorzystnie działa klimatyzacja oraz ogrzewanie, które ją wysuszają. Wysuszona skóra dłoni może być także wynikiem chorób skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry, egzema, czy łuszczyca. Poza tym za takim objawem mogą stać poważniejsze schorzenia, jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy oraz dolegliwości związane z nerkami. Skóra dłoni może być sucha, ponieważ odziedziczyliśmy taką przypadłość po przodkach. Może też mieć związek z wiekiem: im jesteśmy starsi, tym nasza skóra ma mniej wilgoci i warstwy lipidowej, przez co wysycha. Skóra na dłoniach jest sucha z powodu niewłaściwej pielęgnacji (np. zbyt mocne tarcie dłoni ręcznikiem, czy długie, gorące kąpiele), a także ubogiej diety (w której brakuje witamin z grupy B, A, E i C oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych). 

Co robić z suchą skórą na dłoniach? 

Sucha skóra na kostkach dłoni, palcach, wierzchu dłoni, czy wokół paznokci to problem, z którym można sobie poradzić. W pierwszej kolejności należy dotrzeć do jądra problemu i spróbować go rozwiązać.Jeśli czynnikiem wywołującym efekt suchej skóry dłoni nie jest jakieś schorzenie, które należy leczyć u specjalisty, warto jest wypróbować odpowiednią pielęgnację skóry dłoni, polegającą na myciu ich w letniej wodzie, delikatnym osuszaniu, używaniu nawilżających preparatów, regularnym peelingowaniu oraz stosowaniu maseczek odżywczych na dłonie. Podczas zmywania, sprzątania i innych domowych czynności, kiedy ma się kontakt z wodą i silnymi detergentami, powinno się ochraniać dłonie rękawicami (np. gumowymi, foliowymi, lateksowymi, itp.). Dobrze jest wybierać kosmetyki do dłoni, które będą świetnie nawilżały skórę. W składzie takich środków nie powinno zabraknąć m.in. takich komponentów jak tłuszcze (np. gliceryna, parafina, wazelina, oleje roślinne), nawilżacze (np. mocznik lub kwas hialuronowy), witaminy (A, E) oraz substancje łagodzące (np. alantoina, D-panthenol). 

Sucha, pękająca skóra na palcach dłoni oraz w innych częściach dłoni lubi solidne natłuszczenie na noc oraz okrycie bawełnianymi rękawiczkami kosmetycznymi. Po kilku godzinach skóra dłoni staje się miękka, gładka i lśniąca. 

Zabiegi na suchą skórę dłoni 

Wysychająca skóra na dłoniach może być zwalczana w drodze profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Należy do nich m.in. kąpiel parafinowa. Polega ona na zastosowaniu peelingu, następnie na nałożeniu balsamu nawilżającego oraz zanurzeniu dłoni w ciepłej parafinie. Ten ostatni etap powtarza się kilkakrotnie, za każdym razem zwiększając temperaturę parafiny. Na koniec na dłonie nakłada się rękawice frotte. Skóra dłoni po takim zabiegu jest zregenerowana i wygładzona przez co najmniej kilka dni. Sucha, popękana skóra na dłoniach najprawdopodobniej przestanie nas dręczyć po zastosowaniu maski woskowej. Ta odżywcza maska zawiera takie składniki jak: dobroczynne olejki, kwasy organiczne, zioła oraz flawonoidy, które po nałożeniu na dłonie, owinięte gazą, okrywa się foliowymi rękawicami i np. ciepłym ręcznikiem. Dłonie dzięki temu stają się nawilżone, natłuszczone i odporne na negatywne działanie czynników zewnętrznych. 

Sucha skóra na dłoniach u dziecka 

A z czego może wynikać sucha skóra na dłoniach u dziecka? Właściwie powody pojawienia się tej dolegliwości u maluchów mogą być takie same jak u osób dorosłych. Najczęściej jednak jest to spowodowane kontaktem z suchym, ciepłym (lub wręcz gorącym) powietrzem w zamkniętych pomieszczeniach oraz z mrozem, wiatrem i silnym słońcem. Sucha, czerwona skóra na dłoniach u dziecka może być też wynikiem niewłaściwej pielęgnacji. Rączki powinno się myć często, ale w letniej wodzie, przy użyciu delikatnych środków myjących. Należy je osuszać po myciu, nie trzeć. Małe dłonie także wymagają smarowania odpowiednimi preparatami: nawilżającymi oraz ochronnymi. Na ranki, spowodowane wysuszeniem skóry, warto jest stosować środek odkażający. W momencie kiedy na dworze pojawiają się pierwsze jesienne chłody, trzeba zakładać rękawiczki. Takie rękawice powinny być odporne na wilgoć i przyjemne w zetknięciu się ze skórą. Poza tym trzeba pamiętać, że należy je często prać, by nie przenosić bakterii. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Martini Marie, Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2014, I, ISBN 9788320045482.
  • Grigore Adina, Szczęśliwa skóra. Naturalny program domowej ekopielęgnacji, Galaktyka, 2015, ISBN 978-83-7579-439-7.