Seniorzy z pasją: Irena Kowalska

Jeszcze tylko doklejone wąsy i bokobrody i Irena przeistacza się w męskiego bohatera fredrowskiej komedii. Jest tu aktorką, reżyserką, scenografką, charakteryzatorką, dobiera kostiumy...

W spektaklu grają same kobiety, członkinie Grupy Teatralnej przy Kole Gospodyń Wiejskich w Lisewie Kościelnym w województwie kujawsko-pomorskim.

Kiedy przed kilkunastoma laty zdecydowali razem z mężem o przeprowadzce na wieś, Irena Kowalska nie od razu została zaakceptowana przez wiejską społeczność. Była przecież obca, „miastowa”. Ona także długo nie potrafiła odnaleźć się w nowym miejscu.

Powoli nawiązywała kontakty z dzisiejszymi koleżankami, z którymi spotyka się na próbach. Wreszcie poszła na zebranie Koła Gospodyń Wiejskich i wtedy zaproponowała, że poprowadzi teatr, który jest jej pasją.

Pierwszą sztuką wystawioną na deskach (raczej paletach) lisewskiego teatru (świetlicy wiejskiej) była jednoaktówka Aleksandra Fredry – „Pierwsza lepsza”. Aktorki z wiejskiego teatru z obawą i niepewnością podjęły wyzwanie. Często próby odbywały się w trudnych warunkach, w nieogrzewanej świetlicy. Jednak udało się. Premiera odbyła się w dniu obchodów 80-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Lisewie Kościelnym. Gospodynie i rolniczki pokazały się sąsiadom z innej strony i wzbudziły zachwyt.
Aktorki z Grupy Teatralnej przy Kole Gospodyń Wiejskich w Lisewie Kościelnym pektaklu w Filharmonii Pomorskiej

Aktorki z Grupy Teatralnej przy Kole Gospodyń Wiejskich w Lisewie Kościelnym w spektaklu w Filharmonii Pomorskiej

Z następnym spektaklem, również komedią Fredry – „Nikt mnie nie zna”, wystąpiły już nie tylko w swojej wsi, ale także w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej, wypełnionej po brzegi.

Poza sztukami teatralnymi panie z wiejskiego teatru, w większości seniorki, śpiewają, odgrywają małe formy teatralne, tworzą kabaret. Sprawia im to wielką frajdę i odrywa od codzienności. Mimo wielu obowiązków znajdują czas na przygotowanie kolejnego spektaklu, kolejnych kostiumów, a przede wszystkim na wspólnie spędzane chwile w inspirującym gronie. Zmieniają wieś, tworzą kulturę.

Aktorki z Grupy Teatralnej przy Kole Gospodyń Wiejskich w Lisewie Kościelnym pektaklu w Filharmonii Pomorskiej

Aktorki z Grupy Teatralnej przy Kole Gospodyń Wiejskich w Lisewie Kościelnym w spektaklu w Filharmonii Pomorskiej

Ostatnią realizacją Grupy Teatralnej z Lisewa jest „Wesele” Antoniego Czechowa, którego premiera odbyła się w maju. Kolejnym pomysłem Ireny Kowalskiej jest zorganizowanie przeglądu wiejskich teatrów. Wierzę, że jej się to uda.

Więcej z kategorii Ludzie
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
Za co kochamy Danutę Szaflarską?
Polacy chcą pomagać!
Powiązane artykuły
W czym tkwi sekret udanego związku?
Byli niemal 90 lat małżeństwem. Jakie mieli rady dla innych?
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana
84-letnia Polka podbija świat autostopem!