string(8) "szukanie" Seniorzy z pasją: Irena Kowalska

Seniorzy z pasją: Irena Kowalska

Jeszcze tylko doklejone wąsy i bokobrody i Irena przeistacza się w męskiego bohatera fredrowskiej komedii. Jest tu aktorką, reżyserką, scenografką, charakteryzatorką, dobiera kostiumy...

W spektaklu grają same kobiety, członkinie Grupy Teatralnej przy Kole Gospodyń Wiejskich w Lisewie Kościelnym w województwie kujawsko-pomorskim.

Kiedy przed kilkunastoma laty zdecydowali razem z mężem o przeprowadzce na wieś, Irena Kowalska nie od razu została zaakceptowana przez wiejską społeczność. Była przecież obca, „miastowa”. Ona także długo nie potrafiła odnaleźć się w nowym miejscu.

Powoli nawiązywała kontakty z dzisiejszymi koleżankami, z którymi spotyka się na próbach. Wreszcie poszła na zebranie Koła Gospodyń Wiejskich i wtedy zaproponowała, że poprowadzi teatr, który jest jej pasją.

Pierwszą sztuką wystawioną na deskach (raczej paletach) lisewskiego teatru (świetlicy wiejskiej) była jednoaktówka Aleksandra Fredry – „Pierwsza lepsza”. Aktorki z wiejskiego teatru z obawą i niepewnością podjęły wyzwanie. Często próby odbywały się w trudnych warunkach, w nieogrzewanej świetlicy. Jednak udało się. Premiera odbyła się w dniu obchodów 80-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Lisewie Kościelnym. Gospodynie i rolniczki pokazały się sąsiadom z innej strony i wzbudziły zachwyt.
Aktorki z Grupy Teatralnej przy Kole Gospodyń Wiejskich w Lisewie Kościelnym pektaklu w Filharmonii Pomorskiej

Aktorki z Grupy Teatralnej przy Kole Gospodyń Wiejskich w Lisewie Kościelnym w spektaklu w Filharmonii Pomorskiej

Z następnym spektaklem, również komedią Fredry – „Nikt mnie nie zna”, wystąpiły już nie tylko w swojej wsi, ale także w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej, wypełnionej po brzegi.

Poza sztukami teatralnymi panie z wiejskiego teatru, w większości seniorki, śpiewają, odgrywają małe formy teatralne, tworzą kabaret. Sprawia im to wielką frajdę i odrywa od codzienności. Mimo wielu obowiązków znajdują czas na przygotowanie kolejnego spektaklu, kolejnych kostiumów, a przede wszystkim na wspólnie spędzane chwile w inspirującym gronie. Zmieniają wieś, tworzą kulturę.

Aktorki z Grupy Teatralnej przy Kole Gospodyń Wiejskich w Lisewie Kościelnym pektaklu w Filharmonii Pomorskiej

Aktorki z Grupy Teatralnej przy Kole Gospodyń Wiejskich w Lisewie Kościelnym w spektaklu w Filharmonii Pomorskiej

Ostatnią realizacją Grupy Teatralnej z Lisewa jest „Wesele” Antoniego Czechowa, którego premiera odbyła się w maju. Kolejnym pomysłem Ireny Kowalskiej jest zorganizowanie przeglądu wiejskich teatrów. Wierzę, że jej się to uda.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij