PORTAL DLA SENIORÓW
 

Seniorzy w Internecie. Jest nas coraz więcej!

Liczba seniorów w Internecie rośnie w ogromnym tempie. Coraz częściej ci organizują się w sieci, nawiązują kontakty i rozwijają zainteresowania.

W roku 2013 na Facebooku było 1,55 miliona osób w wieku 50+ z Polski. To dwa razy więcej niż 3 lata wcześniej! I choć wciąż jest to mniejszość, to przecież ogromnie liczna!

Głównym motywatorem do nauki korzystania z komputera i Internetu jest dla seniorów możliwość kontaktu - z bliskimi, znajomymi, ale też nowymi ludźmi. Takie możliwości daje właśnie Facebook, na którym można śledzić aktywność przyjaciół, dzieci i wnuków. Seniorzy tworzą też swoje społeczności - np. wokół portalu CafeSenior, ale też związane z konkretnymi zainteresowaniami. Szczególnie aktywni są pasjonaci muzyki oraz panie wykonujące rękodzieło. Członkowie takich grup wymieniają się doświadczeniem, ciekawymi linkami, wspierają we wzajemnym rozwoju i prowadzą niezobowiązujące rozmowy.

A z jakimi problemami zmagają się seniorzy? Przede wszystkim trudności sprawia wejście w wirtualny świat. W tym zakresie pomocą służą uniwersytety trzeciego wieku, różne stowarzyszenia, instytucje kulturalne, w których organizowane są regularnie, zwłaszcza w dużych miastach, kursy obsługi Internetu. W całej Polsce działają też Latarnicy, wolontariusze, którzy prowadzą różne edukacyjne zajęcia. Z nowymi technologiami lepiej radzą sobie seniorzy, którzy mają dobry kontakt z wnukami. Dzieci chętnie wcielają się w rolę nauczycieli.

Nawet jednak po opanowaniu podstawowej wiedzy seniorzy uskarżają się na niedostosowanie wyglądu stron internetowych do ich potrzeb. Witryny są często nieczytelne dla osób z problemami ze wzrokiem, zbyt rozbudowane, a w dodatku nie zawsze się w pełni ładują na starszych przeglądarkach. Zarówno jednak świamość społeczna w tym względzie rośnie, jak i sami seniorzy coraz sprawniej radzą sobie z omijaniem przeszkód. Wirtualny świat odkrywa przed nimi nowe możliwości!

 

Porady dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci znajdziesz w bezpłatnym ebooku CafeSenior:
"Bezpieczny Internet krok po kroku"

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Przy zakupie których produktów wybierasz opcję dostawy do domu?

  Produkty spożywcze (zdrową żywność, codzienne zakupy)

  Ubrania (ze sklepów internetowych lub aukcji)

  Kosmetyki (z internetowych drogerii)

  Książki, płyty, bilety (związane z życiem kulturalnym)

  Produkty, o które wstydzę się poprosić będąc w sklepie (np. środki chłonne)

Patronem sondy jest HARTMANN

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA