Senior za kierownicą – szkolenia dla kierowców

W województwie mazowieckim dla kierowców-seniorów przygotowano specjalne szkolenia. Uczestnicy mogą sprawdzić się podczas slalomu z przeszkodami czy kontrolowanego awaryjnego hamowania. W całym projekcie udział weźmie prawie 700. seniorów.
Starsza kobieta siedząca za kierownicą w samochodzie osobowym
Źródło: 123rf
Spis treści

Senior za kierownicą

Szkolenia mają podnieść kompetencje kierowców, zwiększyć ich bezpieczeństwo na drodze oraz przygotować na działanie w wyjątkowych okolicznościach. Podczas zajęć przekazywana jest wiedza teoretyczna oraz praktyczna. Podczas ćwiczeń z doświadczonymi instruktorami mogą zaobserwować wpływ prędkości na drogę hamowania na różnych nawierzchniach oraz jak działają systemy wspomagające kierowcę w samochodzie.

Program szkoleń dla kierowców jest skierowany do osób powyżej 55 roku życia. Projekt powstał  z inicjatywy samorządu województwa mazowieckiego, a zajęcia zostały sfinansowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

- Bezpieczeństwo osób starszych wymaga szczególnej uwagi. Potrzeba realnych działań, dzięki którym seniorzy będą czuć się bezpieczniej i pewniej także za kierownicą - powiedział Polskiej Agencji Prasowej wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Szkolenia dla kierowców

W sumie w szkoleniach udział weźmie prawie 700. osób, jako pierwsi przeszkoleni zostali seniorzy z Radomia. Uczestnicy doskonalili swoje umiejętności na torze w Modlinie. Wśród zadań, które mieli wykonać znalazły się między innymi:

  • pokonanie slalomu z przeszkodami,
  • awaryjne hamowanie,
  • czy testy na koncentrację.

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu, Marcin Ciężkowski zapowiedział, że kolejne szkolenia dla seniorów z Radomia odbędą się pod koniec sierpnia. Do końca października mają być zorganizowane podobne zajęcia dla mieszkańców innych mazowieckich miast.

Czytaj także: 

Senior za kółkiem - prawo jazdy z ograniczeniem wiekowym?

Okulary do samochodu - jakie okulary wybrać do jazdy?

Ubezpieczenie samochodu seniora - jak kupić tanie ubezpieczenie?

Bibliografia

  • https://www.pap.pl/