Rośnie zadłużenie polskich seniorów

Średni dług seniora wynosi ok. 5500 zł. To o ponad tysiąc złotych więcej niż przed rokiem. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy województwa śląskiego.

Na Śląsku zadłużonych jest 30 tysięcy osób w wieku 67+ na łączną kwotę ponad 170 milionów zł. To daje średnie zadłużenie seniora na poziomie przekraczającym 6500 zł. Co może być zaskakujące, najmniejsze problemy finansowe mają starsze osoby mieszkające w województwie podlaskim. Ich łączne zadłużenie wynosi ponad 13 milionów złotych, czyli średnio ok. 4500 zł. Średnie zadłużenie przypadające na osobę wzrosło w porównaniu do roku 2013 o ponad 1000 zł.

Skąd się bierze zadłużenie polskich seniorów? Według Grupy KRUK, która zajmuje się windykacjami, seniorzy najczęściej zalegają ze spłatą zobowiązań wobec banków i innych instytucji finansowych. Wiele osób ma ponadto problem, żeby opłacić rachunki za telefon lub składki na ubezpieczenie. Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska wynika, że niemal połowa seniorów określa swoją sytuację jako złą. Aż 44% starszych osób przyznaje, że nie starcza im pieniędzy do końca miesiąca, a kolejnych 14% często ma problemy z domknięciem domowego budżetu.
Więcej z kategorii Ludzie
Byli niemal 90 lat małżeństwem. Jakie mieli rady dla innych?
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
95-latek bije rekord świata w biegu na 200 metrów [FILM]
Powiązane artykuły
Tej 90-latki życie nie oszczędzało. Ale ostatnio spotkało ją coś cudownego!
W czym tkwi sekret udanego związku?
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
84-letnia Polka podbija świat autostopem!
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana