Wkładki urologiczne na nietrzymanie moczu – skuteczne

Wkładki urologiczne to produkt pierwszej potrzeby przy występowaniu problemów z nietrzymaniem moczu. W aptekach lub specjalistycznych sklepach można bez kłopotu znaleźć wkładki dla mężczyzn, jak i wkładki dla kobiet. Wkładki na nietrzymanie moczu mają różny stopień chłonności, przyczepności do bielizny oraz redukcji zapachu.
Lekarka pokazuje mężczyźnie wkładki urologiczne na nietrzymanie moczu
Źródło: 123rf
Spis treści

Wkładki urologiczne – co to jest?

Wkładki urologiczne to rodzaj środka chłonnego używanego przy różnych problemach, stosuje się je zwłaszcza przy nietrzymaniu moczu. Ich podstawowym zadaniem jest absorbowanie moczu wydobywającego się z dróg moczowych w sposób niekontrolowany i nie dopuszczanie do sytuacji, w której osoba je stosująca będzie odczuwała nieprzyjemną wilgoć w okolicy krocza.
Wśród tego typu środków wyróżnia się wkładki higieniczne dla mężczyznwkładki dla kobiet.
Podpaski na nietrzymanie moczu dobrze spełniają swoją rolę, pod warunkiem, że ilość i częstotliwość wyciekającego moczu nie jest znaczna. Poza tym wyróżniają się anatomicznym kształtem, co sprawia, że korzystanie z nich jest komfortowe i dyskretne. Co więcej, dobre wkładki urologiczne nie pozostawiają przykrego zapachu uryny.

Wkładki dla mężczyzn

Z myślą o męskiej części populacji rynek farmaceutyczny przygotował wkładki urlogiczne dla mężczyzn, które idealnie dopasowują się do męskiej bielizny. Poza tym są chłonne, co powoduje, że wsiąka w nie wydobywający się w sposób niekontrolowany mocz oraz przykry zapach uryny.
Męskie wkładki higieniczne mogą mieć różne stopnie chłonności, które należy dopasować do ilości wyciekającego moczu, mogą to być produkty o kropelkowym, lekkim lub średnim poziomie absorpcji.
Warto zdecydować się na takie, które będą składały się z przyjaznych dla skóry komponentów. Dobrze też żeby były łatwe w użyciu, zapewniały bezpieczeństwo, wygodę i dyskrecję.  Można poszukać w aptekach lub specjalistycznych sklepach wkładek cienkich, nie przepuszczających moczu i dobrze mocowanych do bielizny. Dla zwiększenia komfortu można znaleźć wkładki do majtek dla mężczyzn, które są pakowane pojedynczo, dzięki czemu ich zmiana nie będzie stwarzała krępujących sytuacji. Poza tym będzie w co, schować zużytą wkładkę.

Wkładki dla kobiet

Podpaski urologiczne to odpowiednik wkładek anatomicznych dla pań. Istotne jest, aby wkładki dla kobiet były wykonane z chłonnego, oddychającego i antyalergicznego tworzywa. Ponadto muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenie przed wypływaniem moczu oraz powinny redukować brzydkie zapachy.
Co więcej wkładki urologiczne dla kobiet powinny szybko i dokładnie dystrybuować wilgoć. Ten rodzaj środka chłonnego powinien także zapewniać pewne mocowanie do tkaniny, tak żeby w czasie ruchów wkład nie przesuwał się i nie wypadał.
Wkładka urologiczna nie powinna być zastępowana zwykłą podpaską ani tamponem, ponieważ żaden z wymienionych produktów nie zapewni odpowiedniego wchłaniania moczu, a co za tym idzie komfortu i bezpieczeństwa.

Wkładki urologiczne – jakie wybrać?

Wkładki na nietrzymanie moczu są dobrym wyborem w przypadku gdy stopień nietrzymania moczu jest lekki lub średni. Warto decydować się na takie środki chłonne, które będą absorbowały maksymalną ilość moczu. Nie trzeba wówczas zmieniać ich tak często. Ponadto wkłady anatomiczne powinny być wykonane z materiałów przyjaznych dla skóry, których ph wynosi około 5,5.
Na wybór środka absorpcyjnego powinny mieć także wpływ:

  • poziom samodzielności chorego,
  • jego płeć (są bowiem wkładki dla mężczyzn oraz tylko skierowane dla pań)
  • parametry produktu jak np. budowa, kształt, mocowanie, czy jego szczelność.

Z pewnością nie bez znaczenia pozostaje cena produktu. Szczęśliwie, można ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na zakup środków chłonnych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zlecenia mogą wystawiać m.in. lekarze pierwszego kontaktu (POZ), którzy mają podpisaną umowę z NFZ. Od rodzaju choroby podstawowej będzie przede wszystkim zależało jak wysoki będzie zwrot  (100 czy 70 procent).

Wkładki urologiczne – jak je stosować?

Podpaski na nietrzymanie moczu dla kobiet oraz mężczyzn są bardzo proste w użyciu. Wystarczy wyjąć wkład urologiczny z opakowania, odkleić od wkładu naklejki zabezpieczające i umieścić go na majtkach w taki sposób, by ułożyć go anatomicznie wzdłuż krocza. Wkładka nie powinna się przesuwać.
Najlepiej zmieniać ją po każdym incydencie nietrzymania moczu lub kiedy wystąpi taka konieczność. Zużytych wkładek urologicznych nie wrzucamy do toalety, lecz do kosza na śmieci. Przy wymianie wkładki na nową należy pamiętać o starannym lecz delikatnym podmyciu się oraz osuszeniu okolic krocza. Jeśli nie ma możliwości umycia stref intymnych, warto mieć przy sobie specjalne chusteczki nawilżane do miejsc intymnych lub piankę oczyszczającą.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Sprawdź również: 

Nietrzymanie moczu u kobiet w menopauzie – leczenie i przyczyny

Jak seniorzy spędzają czas wolny? – raport Cafesenior.pl