Popuszczanie moczu - przyczyny. W ciąży i u mężczyzn

Popuszczanie moczu, w tym m.in. popuszczanie moczu w ciąży, czy popuszczanie moczu u mężczyzn może wywoływać szereg nieprzyjemnych sytuacji. Warto zatem wiedzieć, co może doprowadzić do nietrzymania moczu oraz jak sobie z tym zjawiskiem radzić.
Kobieta w ciąży w łazience z papierem toaletowym w ręku
Źródło: 123rf
Spis treści

Popuszczanie moczu – czym jest?

Popuszczanie moczu, czyli nietrzymanie moczu to wstydliwa dolegliwość, która spotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, starsze, schorowane osoby, jak i młodsze. Częściej jednak na to schorzenie zapadają kobiety będące w okresie menopauzy i starsze.Występują różne rodzaje niekontrolowanego wycieku moczu, do najczęstszych zalicza się wysiłkowe nietrzymanie moczu, polegające na uciekaniu moczu przy takich incydentach jak np. kaszlnięcie (popuszczanie moczu przy kaszlu), kichnięcie, wybuch śmiechu, czy dźwignięcie ciężkiego przedmiotu.
Innym szeroko znanym typem popuszczania moczu jest tzw. naglące nietrzymanie moczu, które objawia się nagłym, niespodziewanym parciem na cewkę moczową i pęcherz, co skutkuje przeważnie wyciekiem moczu.
Nierzadko można spotkać się z trzecią odmianą tego schorzenia – mieszanym nietrzymaniem moczu, będącym kompilacją dwóch wcześniej wymienionych typów popuszczania.

Popuszczanie moczu – przyczyny

Mogą występować rozmaite powody, przez które pojawia się popuszczanie moczu. Przyczyny tej dolegliwości wymieniane najczęściej  w odniesieniu do kobiet to m.in.

  • ciąża (zwłaszcza mnoga, kilka przebytych ciąż, itd.),
  • poród (zarówno naturalny, czy zakończony zabiegiem kleszczowym lub też cesarskim cięciem),
  • przebyte zabiegi wykonane w obrębie dolnej partii brzucha,
  • menopauza i okres po menopauzie,
  • wiek,
  • częste infekcje dróg moczowych,
  • otyłość,
  • długoletnia praca fizyczna,
  • choroby neurologiczne,
  • zaparcia.

Do niekontrolowanego wycieku moczu mogą także przyczyniać się takie czynniki jak palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niewłaściwa dieta (zawierająca duże ilości kofeiny, napojów gazowanych, cytrusów, itp.), czy niektóre leki (np. moczopędne).
Choroby ogólnoustrojowe, takie jak np. Alzheimer, Parkinson, udar mózgu, stwardnienie rozsiane, czy cukrzyca również mogą stanowić przyczynek popuszczania moczu.
Za popuszczanie moczu u mężczyzn często odpowiada stan po operacji na przerost gruczołu krokowego, a ponadto wiek oraz nowotwory.

Popuszczanie moczu w ciąży

Popuszczanie moczu w ciąży, niestety, nie stanowi wyjątkowej sytuacji. Dzieje się tak dlatego, że rosnąca macica napiera na pęcherz moczowy zmuszając go do opróżniania się. Ponadto w ciąży mięśnie wiotczeją, po to by ułatwić dziecku jak najbardziej komfortowe przedostanie się przez drogi rodne na świat. Zatem i mięśnie dna miednicy (znane też jako mięśnie Kegla) rozluźniają się, co może powodować popuszczanie moczu.
Kobiety w ciąży najczęściej cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu, charakteryzujące się niekontrolowanym uciekaniem moczu podczas np. kichania, kasłania, śmiania się, czy podnoszenia z podłogi cięższych przedmiotów.
Na szczęście ta krępująca dolegliwość z reguły mija po ciąży, najdalej do sześciu miesięcy od daty porodu. Jeśli jednak sytuacja się nie zmienia po tym czasie, a popuszczanie moczu po porodzie nie mija, kobieta powinna jak najszybciej pojawić się w gabinecie lekarskim.

Popuszczanie moczu u mężczyzn

Popuszczanie moczu u mężczyzn, szczęśliwie dla nich, zdarza się dwa razy rzadziej niż u kobiet. Zazwyczaj nietrzymanie moczu u panów ma związek z zabiegiem leczenia prostaty. Ale nie tylko przerośnięty gruczoł krokowy może przyczynić się do niekontrolowanego oddawania uryny.
Innym powodem, przez który mężczyźni cierpią na ten rodzaj dysfunkcji jest wiek – im starszy, tym większe ryzyko wystąpienia schorzenia.
Ponadto choroby współtowarzyszące toczące się w organizmie, takie jak m.in. cukrzyca, neuropatia mocznicowa, dolegliwości neurologiczne, częste zakażenia układu moczowego, występowanie nowotworów, czy stosowanie niektórych leków mogą powodować problemy z utrzymaniem moczu.
Mężczyźni nie powinni przedkładać lęku przed badaniem per rectum nad jak najszybszą diagnostykę lekarską, gdyż nieleczone nietrzymanie moczu może tylko pogorszyć ten stan, a nierzadko przyczynić się do pojawienia się powikłań.

Popuszczanie moczu – co robić?

Popuszczanie moczu przy kichaniu, śmianiu się, czy kasłaniu oraz w innych okolicznościach może dotkliwie wpłynąć na jakość życia, dlatego przy zaobserwowaniu najmniejszych choćby wycieków moczu należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci właściwe postępowanie, przepisze odpowiednie leki na nietrzymanie moczu, itp.
Poza tym także wówczas jeśli problem trzymania moczu nas nie dotyczy, należy profilaktycznie wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy. Aby je wzmocnić, należy regularnie stosować trening mięśni Kegla, najlepiej codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Jak to robić? Powinno się na zmianę napinać i rozluźniać mięśnie odpowiadające za wstrzymywanie moczu. Zatem na kilka sekund (5-10 s.) trzeba udać wstrzymanie strumienia moczu, a potem pozwolić tym mięśniom odpocząć (przez odpowiednio – 5-10 s.). Przy prawidłowo wykonywanych ćwiczeniach nie powinno się napinać mięśni brzucha, pośladków oraz ud.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Sprawdź: