Pomóż i weź udział w badaniach

Katastrofy naturalne, wypadki transportowe, konflikty zbrojne - to zdarzenia, których pośrednio doświadczał każdy z nas. Doktorantka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie zaprasza do badania, którego wyniki pozwolą odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób reagujemy na trudne społecznie wydarzenia, jakich doświadczamy w naszym otoczeniu oraz jak mogą one na nas wpływać.

Traumatycznych lub ekstremalnie stresujących sytuacji możemy doświadczać na dwa sposoby. Bezpośrednio – kiedy bierzemy w nich udział osobiście lub jesteśmy ich świadkami, a także pośrednio – gdy doświadcza ich ktoś z naszych bliskich lub stykamy się z nimi np. w mediach. Katarzyna Żukowska, psycholog SWPS, w ramach swojej pracy doktorskiej chce zbadać, jak reagujemy na trudne wydarzenia, których jesteśmy świadkami pośrednio, przez informacje przekazywane w radiu, telewizji czy gazetach.

– W naszym kraju od 1997 roku aż 14 razy ogłoszono żałobę narodową. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych takich przypadków było o połowę mniej. W swoim badaniu chcę sprawdzić, czy w ogóle bycie świadkiem np. katastrof i wypadków poprzez kontakt z nimi w mediach, wpływa na nas. Historia naszego kraju jest trudna i pełna katastrof. Intuicyjnie może nam się wydawać, że taka przeszłość wpływa na nas. Ale czy tak jest naprawdę? Próbuję to zbadać – mówi autorka badania.

Nasze reakcje na trudne społecznie wydarzenia mogą być zróżnicowane i bardzo indywidualne. U jednych może obniżyć się nastrój, mogą pojawić się niechciane myśli związane z tym wydarzeniem, czy problemy ze spaniem i jedzeniem. Inni mogą poczuć się poirytowani lub mieć problemy z koncentracją. – Badanie pozwoli sprawdzić różne nasze reakcje na pośrednie traumatyczne wydarzenia. Umożliwi także sprawdzenie czy przekonania dotyczące siebie, świata i innych osób mogą zostać przez nie zmienione – tłumaczy Żukowska.

Badanie polega na dwukrotnym wypełnieniu ankiety, które trwa około 15 minut. Pierwszy raz zaraz po wyrażeniu zgody na udział w badaniu, drugi raz po około 3 miesiącach. Taki plan badania pozwoli określić, czy zaobserwowane reakcje u osób wypełniających ankietę utrzymują się w czasie. Badanie jest anonimowe i przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w badaniu proszone są o wypełnienie kwestionariusza, który znajduje się pod linkiem: https://www.surveymonkey.com/s/ekspozycja1abp
 

Więcej z kategorii Aktualności
Przeczytaj artykuł
Koncert dla seniorów – „Bajgosie i Limerynie”
Przeczytaj artykuł
Cukrzyca oswojona – spotkanie dla seniorów w Łodzi
Przeczytaj artykuł
5 pomysłów na sylwestra dla seniorów
Powiązane artykuły
Zadbaj o zdrowy wzrok – spotkanie dla seniorów
Jak żyć z alergią - spotkanie dla seniorów
Spotkanie edukacyjne dla seniorów
Koncert dla seniorów: Zespół Pieśni i Tańca Dobroń

Reklama