Podróże i wycieczki – jak zabezpieczyć się przy nietrzymaniu moczu?

Podczas wycieczek oraz podróży incydenty związane z nietrzymaniem moczu mogą być szczególnie krępujące. Jak zatem zabezpieczyć się przed wstydliwymi sytuacjami wywołanymi przez inkontynencję? Z pomocą przychodzą tutaj środki absorpcyjne, takie jak wkładki na nietrzymanie moczu, chusteczki do higieny intymnej oraz rozsądny jadłospis.
Podróżowanie przy nietrzymaniu moczu
Źródło: 123RF
Spis treści

Podróże i wycieczki a nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, o której chciałaby zapomnieć nie jedna osoba borykająca się z tym wstydliwym problemem. Inkontynencja, występująca zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, u osób starszych, a także młodszych, potrafi bowiem wywołać krępującą sytuację w postaci wycieku strumienia moczu, czy wydostania się brzydkiego zapachu poza bieliznę. Na takie zdarzenia są narażone zwłaszcza osoby, które znajdują się w podróży.
Aby tego uniknąć, warto odpowiednio się przed tym zabezpieczyć. Osoby cierpiące na niekontrolowane oddawanie moczu  zawsze powinny mieć przy sobie odpowiedni zapas środków absorpcyjnych, a ponadto chusteczki nawilżane do higieny intymnej lub piankę czyszczącą.
W razie wystąpienia incydentu związanego z popuszczeniem moczu należy wymienić środek chłonny na czysty, a uprzednio starannie lecz delikatnie oczyścić i osuszyć mokrą skórę. Ważne jest także naszykowanie sobie w torbie podręcznej awaryjnej, dodatkowej bielizny i garderoby, gdyby doszło do przepuszczenia uryny.

Wkładki na nietrzymanie moczu

Spośród środków absorpcyjnych najczęściej stosowanych przez osoby aktywne, zatem i takie, które korzystają z uroków wycieczek, należy wymienić wkładki na nietrzymanie moczu.
Wkładki anatomiczne są przeznaczone dla osób o lekkim i średnim stopniu nietrzymania moczu. Wyróżniają się one różnorodną budową, kształtem, chłonnością oraz nieprzepuszczalnością zapachów.
Powinno się wybierać wkładki urologiczne produkowane z naturalnych materiałów (bez użycia folii), o neutralnym ph (najlepiej 5,5). Ważne jest także odpowiednie dopasowanie środka do rozmiaru pacjenta, jego płci (dla kobiet przeznaczone są wkłady, dla mężczyzn – kieszonki), intensywności wycieku moczu oraz do poziomu samodzielności i aktywności osoby noszącej taki produkt.
Nie należy zastępować wkładek anatomicznych zwykłymi podpaskami, ponieważ te ostatnie nie są aż tak chłonne i nie przyczepiają się tak szczelnie do bielizny.

Pieluchy na nietrzymanie moczu i majtki chłonne

Dostępne są również inne środki chłonne, takie jak m.in. pieluchy na nietrzymanie moczu, majtki chłonne oraz podkłady i prześcieradła, o których warto pamiętać kiedy wybieramy się w dłuższą podróż. Te ostatnie stanowią dobre zabezpieczenie przed wydobyciem się moczu na pościel i łóżko podczas snu.
Pieluchy anatomiczne to alternatywa dla osób nietrzymających moczu w stopniu średnim i mocnym ale prowadzące aktywny tryb życia. Są jak powiększone wkładki o dużej powierzchni absorpcji.
Kolejnym rozwiązaniem są majtki chłonne, mogące poszczycić się jeszcze większą chłonnością od pieluch anatomicznych. Wygodnie się je wkłada, tak jak zwykłą bieliznę, łatwo zdejmuje, nie ma też możliwości by się przesunęły (jeśli są dobrze dobrane rozmiarowo).

Higiena przy nietrzymaniu moczu

Przy kłopotach z bezwiednym popuszczaniem moczu bardzo istotna jest higiena miejsc intymnych. Przy każdym wycieku moczu powinno się umyć zmoczone części ciała ciepłą wodą oraz delikatnym preparatem myjącym. Jeśli nie ma takiej możliwości, a w czasie podróży rzadko mają miejsce tak dogodne warunki sanitarne, powinno się przemyć okolice krocza delikatnymi chusteczkami do higieny intymnej. Następnie trzeba osuszyć tę strefę i zmienić środek absorpcyjny na czysty.
Wyjątkowo zabrudzoną skórę bardzo dokładnie oczyścimy pianką oczyszczającą. Natomiast właściwą pielęgnację i ochronę skóry przed podrażnieniami zapewnimy stosując odpowiednie specyfiki, takie jak np. krem ochronny z tlenkiem cynku, czy kosmetyki zawierające olej migdałowy, ureę oraz panthenol.

Dieta przy nietrzymaniu moczu

W czasie podróży nie powinno się pomijać przyjmowania odpowiedniej ilości wody (około 1,5 l dziennie), nie można dopuścić do sytuacji odwodnienia, która może wywołać infekcje dróg moczowych, a te z kolei – problemy z utrzymaniem moczu.
Podczas wycieczki najlepiej odpuścić picie kawy i mocnej herbaty, które działają moczopędnie. Z tych samych powodów należy unikać jedzenia pomidorów oraz cytrusów. Z podróżnego menu należy także wykreślić m.in. napoje gazowane, pikantne potrawy i ostre przyprawy.
Alkohol jest zawsze złym pomysłem w takich sytuacjach, gdyż oprócz tego, że prowadzi do częstszej mikcji, rozluźnia mięśnie, w tym mięśnie dna miednicy, co może doprowadzić do wstydliwego wycieku moczu.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Sprawdź również: