Pierwszy dzień wiosny – jak go świętują w innych krajach?

Pierwszy dzień wiosny już niebawem. Tradycją w Polsce jest topienie Marzanny, a jak świętuje się pożegnanie zimy i nadejście wiosny w innych krajach?
Para seniorów stojących na polanie w lesie
Żródło: 123rf
Spis treści

Pierwszy dzień wiosny

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny, nazywany też równonocą wiosenną czy przesileniem wiosennym wypada między 19 a 22 marca, natomiast kalendarzowy jest zawsze 21 marca.
W Polsce z tej okazji tradycyjnie topi lub pali się Marzannę. Obrzęd ten, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku i pożegnać symbol zimy. A jak ten dzień świętują w innych krajach?

Święto kwiatów w Japonii

W Japonii z okazji nadejścia wiosny praktykuje się Hanami. To tradycyjny zwyczaj podziwiania urody kwitnących kwiatów wiśni. Kwitnienie drzew trwa około 2 tygodni i jest wyczekiwane przez większość Japończyków i zapowiadane w mediach.

Festiwal kolorów w Indiach

Święto Holi, czyli festiwal kolorów to sposób na świętowanie wiosny w Indiach. Podczas obchodów ludzie śpiewają i tańczą przy ogniskach wieczorem, następnego dnia wyrzucają w niebo kolorowe proszki, które formują kolorowe chmury.

Święto ognia w Hiszpanii

Las Fallas, czyli święto ognia obchodzi się w Hiszpanii, w jego trakcie tworzone są rzeźby z kartonu, wosku i drewna, które przedstawiają humorystyczne sceny z życia. W ostatnim dniu trwania festiwalu – podpala się je na ulicach miasta.

Festiwal tulipanów w Holandii i Kanadzie

Bloemencorso Bollenstreek, czyli kwiatowa parada to 12 godzinne wydarzenie. Ozdobione kwiatami i roślinami platformy z artystami przemierzają 40 km z miejscowości Noordwijk do Haarlem.
W Kanadzie z kolei urządza się największy na świecie kwiatowy festiwal, podczas którego prezentowanych jest ponad milion kwiatów.

Wybuchowy bałwan w Szwajcarii

W Szwajcarii zimę żegna się w święto Böögg, podczas jego trwania rozpalane jest ogromne ognisko, w którym pali się ogromnego bałwana, często do jego wnętrza wkładane są materiały wybuchowe, dla lepszego efektu. Święto jest ruchome, organizuje się je, kiedy zakwitną pierwsze kwiaty.


Czytaj jeszcze:


Pielgrzymka do Ziemi Świętej. Pallotyni, franciszkanie

Obrzędy religijne. Zwyczaje i tradycje ludowe w Polsce

Tradycje wielkanocne w Polsce. Dawne i obecne zwyczaje​