Pierwszy dzień wiosny – jak go świętują w innych krajach?

Pierwszy dzień wiosny już niebawem. Tradycją w Polsce jest topienie Marzanny, a jak świętuje się pożegnanie zimy i nadejście wiosny w innych krajach?
Para seniorów stojących na polanie w lesie
Żródło: 123rf

Spis treści

Pierwszy dzień wiosny

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny, nazywany też równonocą wiosenną czy przesileniem wiosennym wypada między 19 a 22 marca, natomiast kalendarzowy jest zawsze 21 marca.
W Polsce z tej okazji tradycyjnie topi lub pali się Marzannę. Obrzęd ten, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku i pożegnać symbol zimy. A jak ten dzień świętują w innych krajach?

Święto kwiatów w Japonii

W Japonii z okazji nadejścia wiosny praktykuje się Hanami. To tradycyjny zwyczaj podziwiania urody kwitnących kwiatów wiśni. Kwitnienie drzew trwa około 2 tygodni i jest wyczekiwane przez większość Japończyków i zapowiadane w mediach.

Reklama

Festiwal kolorów w Indiach

Święto Holi, czyli festiwal kolorów to sposób na świętowanie wiosny w Indiach. Podczas obchodów ludzie śpiewają i tańczą przy ogniskach wieczorem, następnego dnia wyrzucają w niebo kolorowe proszki, które formują kolorowe chmury.

Święto ognia w Hiszpanii

Las Fallas, czyli święto ognia obchodzi się w Hiszpanii, w jego trakcie tworzone są rzeźby z kartonu, wosku i drewna, które przedstawiają humorystyczne sceny z życia. W ostatnim dniu trwania festiwalu – podpala się je na ulicach miasta.

Festiwal tulipanów w Holandii i Kanadzie

Bloemencorso Bollenstreek, czyli kwiatowa parada to 12 godzinne wydarzenie. Ozdobione kwiatami i roślinami platformy z artystami przemierzają 40 km z miejscowości Noordwijk do Haarlem.
W Kanadzie z kolei urządza się największy na świecie kwiatowy festiwal, podczas którego prezentowanych jest ponad milion kwiatów.

Wybuchowy bałwan w Szwajcarii

W Szwajcarii zimę żegna się w święto Böögg, podczas jego trwania rozpalane jest ogromne ognisko, w którym pali się ogromnego bałwana, często do jego wnętrza wkładane są materiały wybuchowe, dla lepszego efektu. Święto jest ruchome, organizuje się je, kiedy zakwitną pierwsze kwiaty.


Czytaj jeszcze:


Pielgrzymka do Ziemi Świętej. Pallotyni, franciszkanie

Obrzędy religijne. Zwyczaje i tradycje ludowe w Polsce

Tradycje wielkanocne w Polsce. Dawne i obecne zwyczaje​

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!