Nietrzymanie moczu u kobiet – leczenie, leki, wkładki

Nietrzymanie moczu u kobiet to częsty problem tej grupy płciowej. Leczenie schorzenia nie jest trudne, jednak ważne jest, aby odpowiednio reagować już na wczesne objawy popuszczania moczu u kobiet.
Lekarz wskazujący na fantom pęcherza mozczowego
Źródło: 123rf
Spis treści

Nietrzymanie moczu u kobiet – czym jest?

Nietrzymanie moczu u kobiet pojawia się niestety dwa razy częściej niż u mężczyzn. Nieprzyjemna i krępująca dolegliwość występuje u co czwartej kobiety. Dotyczy zwłaszcza pań w okresie okołomenopauzalnym, jednak statystyki alarmują, że na nietrzymanie moczu zapada coraz więcej młodszych kobiet, nawet trzydziestoletnich!

Problemy z oddawaniem moczu u kobiet mogą być wywołane przez różnorodne czynniki, jednak za wiodące uznaje się:

  • wiek,
  • ciążę
  • oraz poród.

Popuszczanie moczu u kobiet jest niekontrolowanym oddawaniem mikcji, np. podczas dźwignięcia cięższego przedmiotu, kaszlnięcia, czy kichnięcia, a nawet podczas stania, czy spoczynku – w zależności od stopnia nasilenia tego problemu.

Nietrzymanie moczu u kobiet – rodzaje

Rodzaje nietrzymania moczu u kobiet są identyczne jak w przypadku popuszczania moczu u mężczyzn. Można tu zatem wymienić wysiłkowe nietrzymanie moczu, o czym była wzmianka wcześniej, kiedy do niekontrolowanego wycieku moczu dochodzi po wystąpieniu jakiegoś wysiłku, np. w trakcie aktywności fizycznej, kasłania, śmiania się, podnoszenia jakiejś rzeczy, itd.
Drugi typ popuszczania moczu to nietrzymanie moczu z parć naglących, które polega na nagłym uczuciu silnego parcia na mocz, co skutkuje zazwyczaj nie zdążeniem do toalety.
Występowanie dwóch powyższych rodzajów popuszczania mikcji w tym samym czasie stanowi o trzeciej odmianie – mieszanym nietrzymaniu moczu.
Jednak poza wymienionymi wariantami tego schorzenia istnieją jeszcze inne, jak m.in. pozacewkowe nietrzymanie moczu, ciągłe nietrzymanie moczu, niesklasyfikowane nietrzymanie moczu, nocne moczenie lub sytuacyjne, np. podczas uprawiania seksu.
Nietrzymanie moczu przez kobietę może mieć także związek z występowaniem innych chorób, takich jak np. Parkinson, Alzheimer, wypadanie macicy, cukrzyca, czy AIDS.

Nietrzymanie moczu u kobiet – przyczyny

Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet są rozliczne.Wymieniony został już wiek. Im kobieta starsza, tym większe ryzyko, iż wystąpią kłopoty z kontrolowaniem mikcji. W czasie menopauzy spada poziom hormonu – estrogenu w organizmie kobiety, a to prowadzi do wiotczenia mięśni, także tych odpowiedzialnych za trzymanie moczu.
Ponadto przebyte ciąże i porody, zwłaszcza jeśli było ich kilka, przebiegały ciężko, trwały długo, kończyły się użyciem kleszczy albo „cesarką” również pretendują do pojawienia się nietrzymania moczu.
Otyłość, ciężka praca fizyczna, brak ruchu, nawracające infekcje dróg moczowych i częste używanie środków moczopędnych to kolejne czynniki, które mogą mieć związek z popuszczaniem moczu.
Za nietrzymanie moczu winę mogą ponosić schorzenia współistniejące, jak choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane, udar mózgu, cukrzyca, czy AIDS.

Nietrzymanie moczu u kobiet – leczenie

Leczenie nietrzymanie moczu u kobiet zaczyna się najczęściej od wprowadzenia do dziennego harmonogramu systematycznych ćwiczeń mięśni dna miednicy. Polegają one na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni Kegla (pochwowo-odbytowych). Taki trening wykonuje się kilka razy dziennie, stosując kilkanaście powtórzeń w jednym cyklu.
Czasem zaleca się także leki na nietrzymanie moczu u kobiet. W pierwszym rzucie można spróbować ziół na bazie rumianku, pokrzywy zwyczajnej, czy żurawiny. Jednak środki lecznicze o intensywniejszym działaniu to głównie preparaty antycholinergiczne, leki przeciwdepresyjne oraz hormonalne.
Co więcej, do swojego jadłospisu kobiety powinny włączyć produkty z jak największą zawartością witaminy D3 i B12.
Istnieją również inne sposoby na nietrzymanie moczu u kobiet. Leczenie polegające na ćwiczeniach biofeedback, zabiegach elektrostymulacji, magnetostymulacji, a nawet zabiegach operacyjnych, opierających się np. na wszczepieniu specjalnej taśmy korygującej położenie cewki moczowej.

Nietrzymanie moczu – wkładki urologiczne dla kobiet

Problem z nietrzymaniem moczu u kobiet wiąże się, niestety, także z potrzebą używania środków higienicznych specjalnego przeznaczenia, a mianowicie wkładek urologicznych, pieluchomajtek, a nawet pieluch.
Wkładki urologiczne dla kobiet dobiera się pod względem intensywności oraz częstotliwości oddawania moczu, aktywności danej pani, stanu jej zdrowia i samodzielności, a także pod względem parametrów produktu, do których zalicza się m.in. jego budowę, kształt, przyczepność do bielizny, chłonność i wygodę.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Czytaj jeszcze: